Ümit Özdoru : Türk Başarısı ‘Enerji tasarruf solüsyonu’

Gerekli testleri yapılıp izinleri alınan Türk Başarısı ‘Enerji tasarruf solüsyonu’ Belçika’dan sonra şimdi de Hollanda’da.

Hydromx , Hollanda da tasarruf çalışmaları yapan kurumların dikkatini çekti. Testler ve izinler bittikten sonra satışına Belçika’dan sonra Hollanda da başlanacak olan Hydromx, yakıt faturalarında %35’e varan tasarruflar sağlıyor.

Ar- Ge çalışmaları 2000 yılında başlayan, Ümit Özdoruk’un fikir babalığını yaptığı, 2 mühendis ve 6 kimyagerin ortak başarısı “Hydromx” adlı “Enerji Tasarruf Solüsyonu”, kalorifer radyatör suyunun yerine kullanılarak, bütün dünyada ısınma sistemlerinde ve sanayide üretim proseslerinde yüzde 35’e varan oranlarda tasarruf sağlayacak.

Hollanda’dan da patent alan Hydromx Enerji Tasarruf Solüsyonu, yapılan özel anlaşmalar neticesinde yakında Hollanda piyasasına da girecek. Yetkililer ürün ile alakalı şunları ilettiler: “Hollanda’da uzun geçen kış aylarında kullanılan yakıt miktarı çok yüksek. Elbette bundan hem insanların cüzdanları etkileniyor hem de yok olmaya yüz tutmuş doğal kaynaklar etkileniyor. Böyle bir ürünle vatandaşlarımızın cebini, ve karbon salınımını azaltarak geleceğini kurtaracağımıza inanıyoruz.”

Kombi, merkezi sistem, yerden ısıtma gibi sistemler içindeki su ile %50-50 oranda karıştırılarak kullanılan kimyasal bir solüsyon olan Hydromx, doğalgaz faturalarını aşağı çekiyor.

Kireçlenme ve paslanmayı da önleyen Hydromx, yakıt tasarrufunun yanı sıra kombilerde çalışma sürelerini kısaltarak kombinin daha az yakıt tüketmesine ve ömrünün uzamasına da neden oluyor.

Türk Başarısı ‘Enerji tasarruf solüsyonu’

HYDROMX, 2000 yılından beri çok yoğun bir şekilde devam eden AR-GE çalışmaları sonunda tamamen Türk girişimci ve bilim adamlarının bilgi ve emeği ile gerçekleştirilen bir enerji tasarruf solüsyonu olup, Türkiye de ve dünyada devrim yapacak özelliklere sahip. Bilimsel çalışmalarda ve laboratuar ortamlarından sonra onlarca saha uygulamalarında da ısıtma sistemlerinde %35’lere varan yakıt tasarrufu sağlayan HYDROMX, Ekim 2008 ayından itibaren Türkiyede ticari olarak piyasaya sürülmüş olup, günümüze kadar içlerinde kamu ve özel kurumlar olmak üzere 20.000’e yakın uygulamada da performansını çok kısa sürede ispat etmiştir.

Hydromx dünyaya yayılacak

“Sistemin kuruluş maliyeti bir sezonluk faturada getireceği tasarrufla kendini amorti ederken, hem ülke ekonomisine, hem aile ekonomisine katkı sağlayacak” diyen Özdoruk, ülke ekonomisine katkısını ise ısınmada ve sanayi uygulamalarında kullanılan yakıtların % 35’e varan oranlarda azalması olarak açıkladı. Özdoruk, Hyromx ile daha az fosil yakıt kullanılacağına ve böylece karbon salınımının da azalacağına dolayısıyla küresel ısınma ve doğal kaynakların daha verimli kullanımı yönündeki önemine dikkat çekti.
Hydromx’in bir Türk ürünü olarak dünyaya yayıldığını ifade eden Özdoruk,
ürünün özellikle Hollanda’da konutların ısıtma sistemlerinin yanı sıra seraların ısıtma sistemlerinde de kullanılacağını sanayi kullanımında üretim proseslerine ise 2014 ikinci yarısı başlanacağını ve bu konuda ortaklık çalışmalarının da tamamlandığını anlattı.

Hydromx’in soğutma testleri ise Dubai de devam ediyor.

Related Posts