Hollanda’da Eyalet Meclisi Seçimleri’nde Türk kökenli 8 kişi doğrudan seçildi

Hollanda’da öncesi gün yapılan Eyalet Meclisi Seçimleri’ne katılan 17’si kadın, 84 Türk kökenli adaydan 8’i eyalet meclislerine doğrudan seçildi. Eyalet meclislerine seçilen Türk kökenli adayların tercihli oyların sayılmasından sonra artabileceği belirtildi. Tercihli oyların sayısının 7 Mart günü açıklanacağı öğrenildi.

Eyalet meclislerine doğrudan seçilen Türk kökenli politikacılar şöyle:

* Yasemin Çeğerek (PvdA- Gelderland),
* Ünal Sözen (GroenLinks- Gelderland),
* Ömer Kaya (PvdA- Friesland), Adnan Tekin
* (PvdA- Kuzey Hollanda Mehmet Uygun
* (GroenLİnks- Kuzey Hollanda), Zafer Yurdakul
* (D66- Kuzey Hollanda), Bayram Erbişim
* (PvdA- Zeeland) ve Nurettin Altundal
* (SP- Kuzey Brabant)

NE DEDİLER?
Seçimden zaferle çıkan Türk kökenli politikacılardan bazıları görüşlerini şöyle dile getirdiler:

Ünal Sözen: Bana destek veren tüm seçmenlerime teşekkürlerimi iletiyorum. Gelderland eyaletinde çevre, sağlık, işsizlik, toplu taşıt ve sosyal konut konularında görev alacağım. Beklediğimiz kadarı ile ırkçı parti oylarını alamadı.

Yasemin Çeğerek: İyi bir kampanya neticesinde tekrar ikinci dönem eyalette olmak gerçekten gurur verici bir durum. Tüm destek verenlere saygılarımı iletiyorum eyalette oluşacak koalisyona göre vali yardımcılığına aday olacağım.

Mehmet Uygun: Bu seçim sonucu toplumuza inşallah hayırlı olur. Halkımızın etkin seçime katılım sağladığını görüyoruz. Bundan sonra halkımızın sorunlarına sahip çıkarak gündemde tutacağız.

Adnan Tekin: Seçim sonuçları gerçekten fena değil. Özellikle sağ azınlık hükümeti Senato’da çoğunluğu sağlayamayışı önemliydi. Bu gerçekleşmiş oldu.

Mustafa Bahçecioğlu: Eyaletimizde bir sandalyeden 5 sandalyeye çıkmamız gurur verici.

Related Posts