Görüntülenme: 11679

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Köksal Gör: VVD Kuzey Hollanda Eyalet Meclisi Üyesi

 28 Aralık 2010  Hollanda'daki Türkler

Bildiğimiz bir şey var, hep azınlık olarak bizlere sorulmuştur: Neden kendi sorumluluklarınızı alıp sorunlarınıza çözüm üretmiyorsunuz? Neden gençliğiniz sokaklarda perişan durumdayken bir şeyler yapmıyorsunuz? Yıllardır yerel yönetimler veya ülke çapında, eğitim sorunları için, sokaklarda sorun olan gençler için çözüm aranmış, projeler üretilmiş ve milyonlarca Euro bu yolda harcanmıştır.

Eğer bir grup idealist insan çıkıp bu çözümsüz olarak nitelenen soruna çözüm üretmeye çalışıyorsa, onları zan altında bırakıp onların azim ve cesaretlerini kırmak kimin işine yarar? Bana sorarsanız hiç kimsenin işine yaramaz. Güzel ülkemiz Hollanda için her şeyin en iyisini istiyorsak ve insanları gruplara bölmek istemiyorsak, köstek değil destek olmalıyız.

“Komkommertijd” diye nitelediğimiz, medyada haber sıkıntısının yaşandığı bir dönemde haber programı NOVA’nın bu tür bir tezi öne sürmesi, gazetecilik açısından zekice bir yaklaşım olarak gözükebilir ve hatta o kurumda çalışan kişilerin işlerindeki yerlerini sağlamlaştırmak için de zekice bir girişimmiş gibi değerlendirilebilir. Ancak toplumun birliği, beraberliği ve gelişmesi için çalışan, çalışacak olan insanlara gözdağı niteliğinde bir gösteri yapılmış. Adı geçen hareket ile ilgili kötü bir bilgi veremiyorlar, sadece kim oldukları bilinmeyen birilerine dayandırarak sonuca gidilmeye çalışılmış ve her zaman olduğu gibi yanlı ve yanlış yazılarıyla tanınan bir gazeteci bilim adamıymış gibi görüş bildiriyor. Bir devlet televizyonu programı olarak tarafsız ve doğru haber verecekseniz o zaman tek yönlü davranmayacaksınız. Sadece bu sebeple bile NOVA yayınının taraflı ve profesyonellikten uzak, bir “komkommertijd” programı diye nitelememiz yeterlidir.

Bir yerlere yapıştırılmaya çalışılan kurumlar da Hollandamıza çok değerli, kaliteli katkıları olmuş kurumlardır. Azimle, gayretle çalışan insanların azmini kırmak için bir hareket yapılmıştır. Ancak tek amacı insanlığa, topluma pozitif katkıda bulunmak olan bu insanların bu tür kuru gürültülere pabuç bırakacağını sanmıyorum. Bu tür girişimler daha iyi, daha kaliteli aktiviteler için doping olarak değerlendirilmelidir.

Temsilciler Meclisi’nde grubu bulunan VVD, SP ve PvdA gibi partilerin bu programla ilgili araştırma istemelerine şaşırmadım, ama umudum o ki yıllardır ülkedeki asi gençlerin düzeltilmesi için verilen milyonlarca Euro da bu araştırmanın içine alınır. Böylece mecliste bulunan temsilcilerimiz bütün açıklığıyla Cosmicus gibi bir kurumun, hiç denilecek bir miktarda yardım almasına rağmen Hollanda toplumuna yaptığı büyük katkı da ortaya çıkacaktır. Ayrıca ekonomimize çok ciddi katkılar sağlayan, uluslararası ticaret yapan girişimcilerin bir araya gelip oluşturdukları işadamları derneklerinden de bir yerlere yapıştırarak bahsetmek girişimci bir toplum için büyük bir ayıptır.

Evet, birileri kendine göre çok güzel bir program yaptı. Şimdi siz taşlanan kurumlar veya kişiler demek ki meyve veriyorsunuz, yoksa kimse size taş atmazdı. Zaman umutsuzluğa düşmek zamanı değil, bunun yerine güzel bir dünya ve daha güzel bir Hollanda için çalışma zamanıdır. NOVA kuyuya bir taş attı, bakalım bu taşı kim çıkartacak?”Etiketler: , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |