Avrupa’da çekilen ilk bağımsız Türk filmi – Sarı Saten

[center][/center]
Avrupa’dan bu güne değin Türk futbolcu ve popçu ithal eden Türkiye’ye şimdi de kültür sanat alanından bir transfer. Avrupa’da çekilen bağımsız Türk filmi akımını başlatan Sarı Saten, Avrupa’yla eş zamanlı olarak Türkiye’de de sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor. Fim Türkiye’de 25 Eylül’de sinemalarda…

Avrupa’da çekilen Bağımsız Türk Filmi akımını başlatacak olan yapıt, SARI SATEN ismini taşıyor. SARI SATEN, 24 Eylül 2009’da Avrupa’da, 25 Eylül 2009’da ise Türkiye’deki sinemalarda vizyona girecek.

Sarı Saten, Avrupalı Türklerin çok yakın geçmişinde yaşadığı sosyal çatışmaya örnek bir hikâyeye, sanatsal bir özeleştiriyle bakıyor. Hayatının renklerini çok erken kaybetmiş genç bir kadın, onu hayatta tutmayı başarmış bir adam, sürekli olarak hesaplaştığı ve yüzleştiği geçmişi ve onu hayata bağlayan kızının öyküsü Sarı Saten’in beyaz perde için geri sayımı başladı.

Senaryosunu Hatice Balaban Çoban ve Doğan Akhanlı’nın yazdığı, yönetmenliğini Mehmet Çoban’ın üstlendiği SARI SATEN’in başrolünü senaristlerden Hatice Balaban Çoban, Menderes Samancılar ile paylaşıyor.

Ünlü Alman Aktör Anton Algran’ın da rol aldığı film, çok sayıda Türk ve Alman oyuncuyu kucaklıyor. Algran’ı Türkiye Tom Cruise birlikte oynadığı Valkyre Operasyonu’ndan tanıyor.

Hatice Balaban Çoban’ın canlandırdığı Meryem karekterinin kızı ise bir genç bir Alman sinema oyuncusu tarafından sahneleniyor. Arkadaş çevresi arasındaki çok sayıda Türk sayesinde rolünü başarılı bir şekilde yansıtan Lisa Hahn, daha önce Fashion Victims isimli filmde rol almıştı.
Almanya’da yayın hayatını sürdüren Türk kanalı TÜRKSHOW TV’deki bir programına telefonla bağlanan izleyici karşısındaki sabrının yer aldığı video görüntüleri, video paylaşım sitelerinde izlenme rekoru kırınca ülkemizde ünlenen Sosyal Hizmetler Uzmanı Şerif ISSI’nın da rol aldığı sinema filmi, renkli oyuncu kadrosuyla da izlenmeye değer.

Yönetmen Mehmet Çoban, ilk uzun metrajlı yapıtı için; “Avrupa’da yaşayan biz Türklerden sinema aracılığı ile ana vatanımıza gönderdiğimiz bir içten selamdır Sarı Saten. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de sinemaseverin beğenisine sunacağımız Sarı Saten’e gerçek rengini, dokusunu, ruhunu izleyicilerin göstereceği ilgi verecek” diye konuştu.

FİLMİN ÖYKÜSÜ
Berlin’de lisede okurken zorla evlendirilmek istenince evinden kaçan 17 yaşındaki Meryem, sığındığı dayısının oğlu Bilal tarafından aylarca cinsel şiddete maruz kalır. Sonunda isyan eden Meryem’e taksi şoförü Galip Abi (Menderes Samancılar) yardım eder ve onu bir melek gibi koruma altına alır.

Aradan 17 yıl geçer. Bu kez Meryem’in hayattaki tek varlığı, 17 yaşındaki biricik kızı Esra aynı tehlikeyle karşı karşıyadır. Meryem, ya kaderine boyun eğecek, ya da harekete geçip kızını kurtaracaktır.

Related Posts