Görüntülenme: 11765

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Hollanda’da seçime Türk Adaylar

 13 Haziran 2012  Hollanda'daki Türkler

Hollanda genel seçime hazırlanıyor

Ülke genelinde 12 Eylül´de yapılacak erken genel seçimler için şimdiye kadar CDA dışında Liberal Parti´yle (VVD) Sosyalist Parti (SP) milletvekili aday listesini açıkladı.

CDA
Peş peşe üç dönemdir milletvekili seçilme başarısı gösteren Coşkun Çörüz´ün yer almadığı 56 kişilik listede, 2 Türk yer alıyor.
Rotterdam´a bağlı Feijenoord ilçesi Belediye Başkan Yardımcısı Turan Yazır 24., Hollanda´da Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) Müdürü Ebubekir Öztüre ise 37. sıradan aday gösterildi.

VVD
76 kişilik listede, hiçbir Türk adayına yer verilmedi.
SP
Sosyalist Parti tarafından yayınlanan tavsiye listesinde 50 kişi yer alıyor. Halan aynı partiden milletvekili olan Sadet Karabulut listenin 6. Sırasından aday gösterildi.

PvdA
Henüz aday listesini açıklamayan İşçi Partisi´nin listesinde de birden fazla Türk kökenli adaya yer verilmesi bekleniyor.
D66, Groenlinks
Bu Partilerde henüz aday listesini açıklamadılar.
Hollanda’da şu anda mecliste 5 Türk kökenli milletvekili bulunuyor.

Kısa analiz:
Kamu oyu araştırmalarına göre en fazla 15 milletvekili çıkarması öngörülen Hristiyan Demokratlar Partisinde her iki Türk adayında listedeki sıralamaya göre seçilme şansları yok. Ancak ve ancak tercih olayları ile seçilmeleri mümkün olabilecek.
SP partisinin 30 milletvekili çıkarması öngörülmekte. Parti içinde 6. Sırada aday gösterilen Sadet Karabulut’un seçilmesi kesin.
Her seçimde aynı oyun, Türk adaylar seçilmesi imkansız yerden aday gösterilip sadece Tercih oyu ile seçilmeye mahkum ediliyor.

MD – Turkinfo.nlEtiketler: , , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |