Serap Kabakçi – Bir başarı öyküsü daha…

Serap Kabakçı, Hollanda genelinde bu yıl on altıncısı düzenlenen Alman Edebiyatı Yarışmasında Amsterdam birincisi ve Hollanda üçüncüsü oldu

Amsterdam Bredero Koleji lise son sınıf öğrencisi Serap Kabakçı, öykü dalında katıldığı Alman Edebiyatı Yarışması’nın Amsterdam elemelerinde 225 öğrenci arasında birinciliği elde etti. Ardından Hollanda elemelerine katılan Serap Kabakçı, ülke genelinde bu yıl on altıncısı düzenlenen yarışmada, 35 okul arasından 175 öğrenciyi geride bırakarak üçüncü oldu ve John von Düffel Edebiyat Ödülüne layık görüldü.

Serap Kabakçı, ödülünü Lahey’deki Uluslararası Alman Okulu’nda düzenlenen törende, okul müdürü Helmut Duffing’in elinden aldı. Törene Hollanda ve Almanya’dan çok sayıda yazar, edebiyatçı ve eğitimci katıldı.

Helmut Duffing, yaptığı konuşmada, Alman yazar John von Düffel’in rahatsızlığı sebebiyle ödül törenine katılamadığını, ancak yarışmaya katılan ve ödül alanları tebrik ettiğini söyledi. Duffing, Serap Kabakçı’yı da tebrik ederek başarılar diledi. Helmut Duffing, “Bu yarışma gerçekten çok önemli. Yazar von Düffel’in edebiyat alanında çok önemli eserleri var. Serap Kabakçı’nın Almanca bir eseri Hollandacaya çevirerek bir makale yazması ve edebiyat dalında Amsterdam birincisi ve bugün de Hollanda üçüncüsü olması büyük bir başarı. İleride kendisini iyi bir yazar olarak görmek istiyoruz. Bu azim ve inancı kendisinde görüyorum” dedi.

Serap Kabakçı ise gazetemize şu açıklamayı yaptı: “Amsterdam Bredero Koleji, Ekonomi Bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Bu yarışmaya katılmak için birçok Almanca kitap okudum. Özellikle Alman yazar John von Düffel’in eserlerini inceledim ve bir makale hazırladım. İlk önce Amsterdam genelinde birinci oldum. Ardından Hollanda genelinde üçüncü oldum. Bu dereceyi almamda ailemin bana verdiği destek büyük bir rol oynadı. Her zaman benim yanımda olmaya gayret ettikleri için onlara teşekkür ediyorum. Özellikle Witte Tulp (Beyaz Lale) Vakfında aldığım hafta sonu dersleri benim başarılı olmamda büyük katkı sağladı. Bu yarışmaya da onların tavsiyesi üzere katıldım. Aynı zamanda okulum Bredero Koleji’nin de bana verdiği destekten dolayı onlara da çok teşekkür ediyorum. Okulumuz ilk kez böyle bir ödül aldı. Okul müdürüm, öğretmenler ve okul arkadaşlarım tebriklerini ettiler. Okul müdürüm, diğer öğrencilere örnek olması için okul hatıra panosuna bu ödülü koyacağına dair söz verdi. Bundan sonra da aileme ve okuluma daha iyi ödüller kazandırmak için çok çalışacağıma söz veriyorum. Diğer arkadaşlarımdan da isteğim kendilerini her zaman derslerine vermeleri, boş zamanlarında sürekli olarak ek dersler almaları. Çünkü gelecekte bizlere bu toplumda çok iş düşüyor.”

Ödül töreninde Serap Kabakçı’yı yalnız bırakmayan Bredero Koleji Almanca öğretmeni Gideon van Zoest, okul olarak kendisi ile gurur duyduklarını, Serap’ın çok başarılı ve iyi bir öğrenci olduğunu söyledi. Zoest, “Okulumuza böyle bir başarı kazandırdığı için çok mutluyuz. Serap bu ödülü almak için büyük çaba sarf etti. Gerçekten zor bir yarışma idi. Almanca bir eserden bir makale çıkarıp ardından Hollandaca ve Almanca olarak sunması önemli bir başarıydı. Onunla gurur duyuyoruz.”

Tören sonunda gazetemize açıklama yapan Serap’ın velisi Ömer Kurnaz, Amsterdam’da ciddi çalışmaları ile dikkat çeken Beyaz Lale Eğitim Merkezinin bu başarıdaki payının çok büyük olduğunu söyledi. Kurnaz, “Hollanda’daki Türk ailelerinin çocukları artık edebiyat, fizik ve matematik gibi alanlarda ödüller almaya başladılar. Biz Türk aileleri olarak çocuklarımızın eğitimine yeterli desteği sağlamak zorundayız. Son zamanlarda Hollanda genelinde açılan Türk eğitim merkezlerinin, çocuklarımıza verdiği kaliteli eğitim göz ardı edilemez. Kızım Serap, hafta sonları Beyaz Lale Eğitim Merkezinde aldığı ek derslerle bu seviyeye geldi.” dedi.

Zaman-Basri Doğan, Lahey

Related Posts