Bora Dağtekin – Almanya’nın reyting kralı

BERLİN’de yaşayan Hannover doğumlu 30 yaşındaki senarist Bora Dağtekin, Alman televizyonunun “reyting kralı”. Babası Türk doktor, annesi Alman öğretmen Dağtekin, komedi dizilerinde alanında Alman televizyonunun en başarılı ismi. Der Spiegel dergisi sitesine geniş yer ayırdığı Dağtekin’in okurlarına “Klişelerle çalışan ama asla kalıplaşmayan dizilerin reyting ustası” şeklinde tanımladığı Bora Dağtekin’in “Türkisch für Anfaenger” (Yeni Başlayanlar İçin Türkçe) ve Doctor’s Diary” (Doktorun Günlüğü) isimli komedi tarzında dizilerle milyonları ekran başına çektiğini yazdı.

25 yaşında başladı

Baden-Württemberg Film Akdemesi’nin senaryo bölümü mezunu olan Dağtekin’in 25 yaşında dizi senaryoları yazmaya başladığını belirten Der Spiegel, dizileri için ulusal en prestijli ödüller sayılan Adolf Grimme, Civis Alman Komedi ve Alman Televizyon Ödülü’nün yanı sıra bu yılkı Monte Carlo Uluslararası Televizyon Festivali Ödülü’ne de layık görüldüğünü belirtti. Dağtekin’in Alman televizyon dizi üreticileri için altın değerinde olduğunu belirten dergi, Doctor’s Diary’nin genel reytingde yüzde 16,5, 20-29 yaş grubu arasında ise yüzde 40’lık bir oran yakaladığını ifade etti.

Related Posts

2 Comments

 1. Iyi gunler Bora Dagtekin bey..

  Keske dizinizdeki turk kizi olmayan irak asilli sozde adi yagmur olan bayani gercek ve bas ortusu olmayan bir turk kiziyla degistirseniz… Modern Turkiye cumhuriyetinde su an sizin oradaki insanlara tanitmaya calistiginiz basi kapali turk kizi maalesef 90 sene once vardi turkiyede. Lutfen alman halkini ve avrupada yasayan avrupali insanlara turkiyenin gercek insanlarini tanitmaya calisin.
  Almanyadaki insanlara turklerin bas ortulu cok dindar olduklari izlenimini vermeyin.
  Siz bu hatanizla turkiyeyi tamamen yanlis tanitma hatasinda bulunmus oluyorsunuz
  veya ulkemizi bu sekilde tanitmaya calisan avrupadaki politik akima yardimci olmus olup bu isten sizde bu sekilde para kazanmis oluyorsunuz..
  Lutfen hatanizi hemen duzeltmeye calisin ve ulkemizi layikiyla hak ettigi sekilde tanitmaya calisalim hep beraber…

 2. Modern turkiye cumhuriyetimizi bir islam cumhuriyetine donusturulmesine yardimci olacak bir tane daha calisma goruyoruz onumuzde.. calismanin adi ise turkiye ile yeni tanisan insanlar icin turk insaninin nasil oldugunu gosteren ve ogreten dizi.

  Cok utanç duyuyorum.

  Butun dizide bir tane turk oynuyor oda metin bey.

  Diger oyuncularin hepsi yabanci uyruklu ama dizinin adi nasilsa turkiyeyi tanitmayi amaçladigini belirtiyor..

  Bu ayibi artik hep beraber duzeltelim.

Comments are closed.