Taylan Yıldız : Google Reklam Ürün Müdürü

“En iyi iş yeri” seçilen meşhur arama motoru Google’dayız… 35 Türk’ün de çalıştığı bu efsane kuruluş, âdetâ bir üniversite kampüsü kıvamında renkli neşeli bir ortam
Vadim o kadar silikondu ki’ diyebilmeyi çok isterdim tıkandım. Ortada gözün görebileceği bir vadi olmadığı gibi silikonlu bir görüntüye de rastlamadım çünkü. Keyiflenerek tek söyleyebileceğim; dünyaca meşhur internet aramada motoru Google’ın ‘Merkez Üssü’ denebilecek kampusunda her bir yanı gezip dolaşıp görüntüledim. Fortune Dergisi’nin kısa süre önce neden “en iyi iş yeri” olarak burayı seçtiğini çok iyi anladım gezimde. Baktım ki orası çalışanlar için efsane bir şirketin ciddi, vakur, ağır karizma hallerde bir yer değil; âdetâ bir üniversite bir kampüsü kıvamında renkli neşeli bir ortam. Gelin biraz gezdirip anlatayım size bu muhteşem atmosferi.
Kaliforniya’nın San Francisco kenti yakınında, Mountain View nam bölgesindeyiz. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın heyetinde olmasak yanında bile geçmemizin mümkünatı zor Google Kampusu’ndayız yani. Ne mutlu ki tam 35 Türk vatandaşımız da çeşitli görevler üstlendikleri bu efsane kuruluşta çalışıyor. Aralarında en hatırı sayılır durumda olan tanıdık bir ismin, dünyaca tanınan Doktor Mehmet Öz’ün kız kardeşi Seval Öz. Ağabeyi gibi güler yüzlü tatlı dilli olan bu güzel kadın, Google’ın bu karargahında üst düzey kurmaylarından biri. Hem onun hem de bize mihmandarlık eden görevlilerin ağzından bal damlıyor anlatırken.
Diyorlar ki; “Çalışanlarımız işyerinde geçirdikleri sürenin en az yüzde 20’sini kendi hobilerine ayırabilir. Her bir mühendisimiz aldığı hisse opsiyonu dışında ayda 11 bin dolara yakın para kazanabilir. Yeni mezun bir MBA’li çalışanımız bile yılda toplam 80 bin dolarla işe başlar.” Öğrendiğime göre kampusta yeme içmenin tümüyle bedava olduğu toplam 11 gurme restoranı var. Her birim çalışanı en çok 50 adımda ulaşabileceği bir yöntem benimsemişler ki vakit kaybı olmasın. Kurucular Sergey Brin ve Larry Page’in koyduğu kuralmış bu. Apartmanımızda bile kedi köpek beslediğimizde komşularla ‘papaz’ olduğumuzu hatırlayın da, Google çalışanlarının köpeklerini iş yerine getirmelerinin serbest oluşunu kıskanın sonra.
‘KEBAP’ BAHÇELERİ…
Bura ahalisi insanı hasedinden çatlatacak kadar huzurlu, konforlu, coşkulu bir dünyada yaşıyor adeta. Spor sahaları, yüzme havuzları, mesaj, güzellik salonları, sere serpe uzandıkları ‘kebap’ bahçeleri gırla.

İNSANSIZ ARABADA İLK BAKAN
Bakan Çağlayan basına kapalı tutulan görüşmelerini aktarırken, insansız otomobil deneyimini de şöyle anlattı: “Google’ın Türkiye’ye ilgisi çok daha fazla artacak. Motorola’yı satın aldık bu konuda yeni operasyonlara başlayacağız’ dediler. Bana bir de sürpriz hazırlamışlar. Teknolojinin ne kadar geliştiğini görmek adına Google’dan buraya kadar ‘insansız otomobil’ ile geldik. Otomobilin şoför koltuğunda hiçbir şeye dokunmadan oturan tasarımcı genç Antoni ‘Sayın bakanım ilk defa bir bakan insansız arabaya bindi’ dedi. Bu arada gördüm ki dünyanın birçok ülkesinden belli şehirlerin adlarını toplantı salonlarına vermişler. Bir tanesine de Mersin salonu adını vermişler. Seçim bölgemin yani.”

GÜL’E, OBAMA MODELİ SORU PLATFORMU
Google Reklam Ürün Müdürü Taylan Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için, ABD Başkanı Barack Obama için de yaptıkları internet üzerinden soru sorma platformu hazırladıklarını söyledi. Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Silikon Vadisi’ndeki Google Şirketi’ni ziyareti sırasında, 4 yıldır Google’de çalıştığını belirterek, bir Türk olarak burada şirketin karar mekanizmasında bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.
Taylan Yıldız, bir soru üzerine birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün Google kampusunu ziyaret ettiğini anlattı. Hayrünnisa Gül’e çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiklerini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: “İnternet yoluyla halkın cumhurbaşkanına nasıl daha kolay ulaşabileceğine ilişkin konuştuk. ABD Başkanı Barack Obama’ya yaptığımız internet üzerinden soru sorma platformu var. Bu platformda insanlar sorularını Başkana sorabiliyorlar ve önemli olan sorular halk tarafından oylanarak yukarı çıkıyor. Bu sistemi anlattım. ‘Biz bunu Türkiye’de de yapabilir miyiz?’ dedi. Şimdi biz bu sistemi kurma faaliyeti içindeyiz. Bu sistemi kurunca Cumhurbaşkanımız halkın sorduğu soruları yanıtlayabilecek.
Sistem, cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alacak. İnsanların oylamasıyla yukarı çıkan önemli soruları cumhurbaşkanı web sitesi üzerinden yanıtlayacak.” Yıldız, bu sistemi, İngiltere Başbakanı David Cameron için de yaptıklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül için bir Youtube kanalı da açtıklarını anlatan Yıldız, söz konusu sistemin bu kanalla entegre edileceğini ifade etti.

Related Posts