Prof. Dr. Asu Özdağlar Kimdir – Massachusetts Institute of Technology

Türk bilim insanlarının başarılarını duymak her ne kadar çoğu başka başka ülkelerde olsa da hepimizi gururlandırıyor. Başarılarıyla göğsümüzü kabartanlardan biri de Türk profesör Asu Özdağlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve dünyanın sayılı teknik üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de önemli bir başarı elde eden Asu Özdağlar’ı yakından tanıyalım istedik.

Babası eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar ve eşi ise başarılı ekonomi profesörü Daron Acemoğlu . Çiftin 2 çocuğu var.

1996’da ODTÜ’de Elektrik Mühendisliği bölümünü bitiren Özdağlar yüksek lisans için ABD’ye dünyanın en iyi teknik üniversitelerinden olan MIT’ye gitti.

2003-2007 yılları arasından öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ardından 2007-2008 yılları arasında doçent doktor oldu.

2008 yılında ise kadrolu bir doçent doktor olarak görevine devam etti.

2012 yılında MIT Elektirik Mühendisliği ve Bilgisayar Bölümü profesörü ünvanını aldı

Üniversitenin en büyük bölümü olan Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bölümü’nde yapılan birçok çalışmada önemli katkıları olan Asu Özdağlar son olarak bölüm başkanlığına atandı.

MIT’nin resmi sitesinde Asu Özdağlar’ın görevinin 1 Ocak’ta resmi olarak başlayacağı haberi veriliyor

Özdağlar, Microsoft, NATO, MIT Lisansüstü Öğrenci Konseyi Öğretim Ödülü gibi birçok önemli ödül alan alanında oldukça başarılı bir profesör

Özdağlar’ın üzerinde çalıştığı konular ise; ekonomik ve sosyal ağ sistemleri, optimizasyon kuramı ve oyun kuramı.

Ayrıca meslektaşlarıyla birlikte Bilgisayar Bilimleri, Ekonomi ve Data Bilimi alanlarını içeren yeni bir lisans ana dalı oluşturulmasında lider rol oynadı.

Önceki bölüm başkanı Anantha Chandrakasan ise “Profesör Ozdaglar ilham verici bir araştırmacı. Optimizasyon teorisi, algoritmaları, oyun teorisi ve ağlar alanında gerçek bir lider.” diyor.

Related Posts