Başarılı Türkler Tesco’da yükseliyor

Tesco_logoDünyanın en büyük 3’üncü perakende grubu olan Tesco, başarılı Türk yöneticileri yurtdışı birimlerinde görevlendirmeye devam ediyor.

Tesco son olarak, Kipa Ticari Direktörü Murat Sağlık’ı Grup Satınalma Ticari Direktörü olarak atadı. Murat Sağlık, global Tesco organizasyonunda görevlendirilen en üst düzeydeki Türk yetkili oldu.

Çok ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’yı 2003’te satın alarak Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Tesco, grup bünyesinde başarılı çalışmalarıyla öne çıkan Türk yöneticileri global organizasyonlarında görev vermeye devam ediyor. Son olarak Kipa Ticari Direktörü Murat Sağlık, Tesco’da Grup Satınalma Ticari Direktörü görevine getirildi. Ekim 2013 itibariyle İngiltere’deki görevine başlayan Murat Sağlık, global Tesco organizasyonunda görevlendirilen en üst düzeydeki Türk yetkili oldu.

KİPA MARKALI ÜRÜNLERİN GELİŞTİRİLMESİNDE İMZASI VAR

2005 yılından bu yana Kipa’da görev yapan Murat Sağlık, tüm kuru gıda ve taze gıda ürünlerinin satınalma stratejilerinin belirlenmesi ve yönetilmesinden sorumluydu. Sağlık ayrıca, öz marka ürünlerin geliştirilmesi, ürünlerin kalite kontrol sürecinin yönetilmesi ve kurumsal satınalma süreçlerini de yönetiyordu.

Kipa’da göreve başladığı ilk yıl, bir süre İngiltere’de görev yaptığını belirten Murat Sağlık, “O dönemde Tesco İngiltere’de dondurulmuş gıda kategorisinden sorumlu Kategori Direktörü olarak görev yapmıştım. Şimdi tekrar İngiltere’ye dönüyor olmak güzel bir duygu. Dinamik Türkiye pazarında ekibim ile birlikte önemli işlere imza attığımızı düşünüyorum. Burada edindiğim tecrübe ile Tesco’nun global stratejilerine yön verecek isimlerden biri olmak beni ayrıca heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.

KİLİT POZİSYONLARDA SEKİZ TÜRK KADIN YÖNETİCİ

Tesco organizasyonu içinde bu sene üst düzey görevlere atanan Türk yöneticilerden bir diğeri de Mehtap Yanmaz Keleş oldu. Tesco Malezya İnsan Kaynakları Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Keleş, Tesco bünyesinde yabancı bir ülkeye direktör seviyesinde atanan ilk Türk kadın yönetici olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu ay Orta Avrupa Operasyon Yöneticisi olarak Macaristan’da göreve başlayan Banu Yeşil ile birlikte Tesco’da anahtar görevlerde bulunan toplam sekiz Türk kadın yönetici bulunuyor.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2013/10/23/basarili-turkler-tescoda-yukseliyor

Related Posts