Görüntülenme: 11702

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Burak Göktürk kimdir? www.like.com u 100 milyondolara googlea satti.

 23 Ağustos 2009  Amerika'daki Türkler

Munjal Shah ile birlikte siteye yatırım yapan Göktürk, bu şekilde internette alış-veriş sistemine yeni bir boyut kazandırarak kullanıcılara farklı bir deneyim sunmayı hedefledi.

Sitenin İngiltere ve ABD olmak üzere iki farklı kolu bulunurken, İngilizce dışında diğer diller üzerinde de hizmet vereceği belirtiliyor.

GOOGLE 100 MİLYON DOLARI "LIKE.COM"A AYIRDI

Bir süredir Google’ın Like.com’u satın alacağı yönünde dedikodular devam ediyordu; ancak sitenin yatırım ortaklarından Munjal Shah’ın site üzerinde yaptığı yazılı açıklama, görsel arama motoru olan Like.com’un Google tarafından resmen satın alındığını ve Google’ın bu site için 100 milyon doları gözden çıkardığını belirtti.

Ancak Shah’ın yaptığı açıklamaya bakıldığında Google’ın bu site üzerinde nasıl bir çalışma yapacağı ve siteyi nereye taşıyacağı konusunda fikir yürütmek oldukça güç…

GOOGLE ŞİMDİ DE MODAYA EL ATIYOR

Like.com’u satın almasıyla birlikte Google, moda dünyasına da girmiş oldu. Bir görsel-arama sitesi olan ve çanta, ayakkabı ve mücevher gibi ürünlerin kolay bir şekilde bulunmasını sağlayarak fiyat kıyaslaması yapabilen Like.com, yapılan alış-verişlerden de komisyon alıyor.
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/15613946.asp?gid=373
——————–
Burak Göktürk, like.com’u 100 milyon dolara Google’a sattı
Stanford Üniversitesi’nde doktoralı Türk mühendis Burak Göktürk teknolojisini geliştirdiği “like.com”u internet devi Google’a 100 milyon dolara sattı. 4 yıl önce kurulan “like.com” moda-alışveriş alanında iş yapıyor.

23/08/2010

Görsel arama ve yapay zeka alanında yeni teknoloji geliştiren ve bu alanda birçok patentin sahibi olan 34 yaşındaki Türk mühendis Burak Göktürk’ün bundan 4 yıl önce Kaliforniya’da kurduğu “like.com”u, yeni ekonomi devi Google 100 milyon dolara satın aldı.

2006’nın sonunda Munjal Shah’la birlikte like.com yatırımına imza atan, ardından risk sermayedarları ve internet devlerinin gündemine giren Burak Göktürk’un hedefi alışveriş ve insan ilişkisini internette yeni bir boyuta taşımak. Şu anda ABD (like.com) ve İngiltere (like.co.uk) versiyonları bulunan site İngilizce dışında farklı dillerde de hizmet vermek için çalışma yürütüyor.

İşin teknolojisini geliştirdi

“Görüntülü arama tabanlı akıllı alışveriş sitesi” fikrini internette like.com’da hayata geçiren Göktürk, bu işte teknoloji işlerinin sorumluluğunu üstlendi. Şirketin CTO’su, bir diğer ifadeyle teknoloji işlerinin başındaki isim olan Göktürk’ün ortağı Shah ise CEO olarak operasyonel işleri devraldı.
Google görsel arama tabanlı işler yapmasına karşılık Burak Göktürk’ün patentini aldığı ve like.com’da kullandığı teknolojilere yakın bir uygulama-servis geliştiremedi ve yapılan pazarlıklar sonunda like.com, Google’un oldu.

Şirketin yönetiminde devam edecek olan Göktürk, bundan böyle işin çok daha büyük ölçeğe ulaşması, içeriğin moda dünyasından Google’ın arama havuzundaki diğer tüm alanlara yayılması için çalışacak.

Türkiye’nin dahi çocuğu Silikon Vadisi’nde yetişti

– 1976 İstanbul doğumlu.
– 1991’de Anadolu Lisesi sınavlarında 100 bin kişi içinde birinci oldu.
– Üniversite sınavlarında 1 milyon kişi içinde 74’üncülük derecesini aldı.
– 1999’da Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi.
– Nesne, yüz tanıma ve takip etme alanında yeni teknolojiler geliştirdi.
– 1998 yılında Beko’nun Ar-Ge bölümünde çalıştı. 1 yıllık süre içinde robot teknolojileri üzere yoğunlaştı.
– 2000 yılında ABD’ye Silikon Vadisi’ne gitti. Kısa bir süre çip üreticisi Intel’de çalıştı.
– Vadinin yaratıcısı Stanford Üniversitesi’nde (burada yetişen gençler Google, Yahoo, Sun, Cisco, HP’nin kuruluşunda rol oynadı) master ve doktora yaptı. Stanford’ta görsel arama ve yapay zeka uygulamaları alanına odaklandı.
– 2004 yılında iki arkadaşıyla birlikte yüz tanıma teknolojileri üzerine iş yapan Riya.com’u kurdu. Girişim fonlarından 20 milyon doların üstünde yatırım aldı.
– 2006 yılında moda alanında iş yapan görsel tanıma-eşleştirme sitesi “like.com” yatırımına imza attı.
– Teknoloji dünyasında 30’u aşkın akademik yayına imza attı. Elinde 14 farklı patenti bulunduruyor.

Ayrıntılı bilgi için http://ai.stanford.edu/~gokturkb/ adresine bakabilirsiniz.

Like.com ünlülerin eşyalarını fotoğraftan tanıyarak, bu ürünlerin satın alınmasına aracılık eden servisiyle popüler oldu. Bir ünlünün ayakkabısı veya mücevheri kare içine alınıp “bunu ve benzerlerini bul” sistemini geliştiren like.com’un Google’la birlikte mobil alana yüklenmesi gündemde.

like.com ne iş yapıyor?

Moda alanına odaklanan like.com, mücevher, saat, giysi, çanta ve ayakkabı gibi ürünlerin görsel olarak benzerlerini birkaç saniyede bulup kullanıcının fiyat karşılaştırması yapmasına ardından da satınalma işlemine aracılık ediyor. Yapılan alışverişlerden yüzde 5-15 arası komisyon alıyor.

Örneğin kullanıcı bir ayakkabıyı beğendiğinde, “Visual Search” (görsel arama) tuşuna basarak internette binlerce ayakkabı mağazasından benzer ayakkabıları görüntülüyor. Metin tabanlı da bu işlem yapılabiliyor. “Kırmızı ceket” aramasının sonucunda sadece bu rekteki ceketler, fiyatlarıyla birlikte sergileniyor. Aramalar, marka, fiyat aralığı, renk ve trend bazlı olabiliyor.

Like.com’un yaptığı iş dev şirketlerin ilgi alanlarından biri. Fakat burada genellikle yazılı arama motorları kullanılıyor. Google (Froogle) ile eBay’in (Shopping.com) yanı sıra Yahoo ve Microsoft da bu işe yatırım yapıyor. Like.com ise algoritması ve patentleriyle bu işte fark yaratıyor.

Webrazzi’den Reyhan Çepik’in 18 Ocak 2010 tarihinde yayınlanan Burak Göktürk ile yaptığı röportajı buradan okuyabilirsiniz.
http://www.gelecekonline.com/metin/burak_gokturk__like_com_u_100_milyon_dolara_google_a_satti-4128
—————————–
Roportaj
http://www.webrazzi.com/2010/01/18/roportaj-like-com-kurucusu-burak-gokturk/

http://haber.ekolay.net/Haber/64/730205/34+yasindaki+turk+sitesini+100+milyon+a+googlea+satti.aspxEtiketler: , ,

Yorumlar: Yorum (0) |