15 yaşındaki Eser, ABD’de tıp fakültesine kabul edildi

15 yaşındaki Eser, ABD’de tıp fakültesine kabul edildi

Recep İSTEK/KAYSERİ, (DHA)

ESKİ askeri ateşe Kurmay Albay baba ile tıp doçenti annenin oğlu 15 yaşındaki Uğur Eser Yılmaz, ABD’de üstün zekalıların okuduğu 4 yıllık liseyi 3 yılda bitirince, başvurduğu üniversitelerin tıp öncesi eğitimine kabul edildi. Yaşı küçük olmasına rağmen başarılarıyla dikkati çeken Yılmaz kendisini tanıtan makalesinde, Atatürk’ün ‘Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ sözlerini kendisine rehber edindiğini belirtti.
Uğur Eser Yılmaz, babası eski Askeri Ataşe Kurmay Albay Ayhan Yılmaz ve annesi Doç. Dr. Nevin Yılmaz’ın görevleri nedeni ile ilkokulu ABD’nin Pensilvanya eyaletinde ‘üstün derece’ ile bitirip, daha sonra yine babası ve annesinin görevleri nedeniyle Virginia eyaletinde, üstün zekalıların okuduğu 4 yıllık liseden 3 yılda Gifted (En İyi) ve Advanced (Lisede okurken üniversiden ders alma hakkı- ileri derecede lise programı) diploması ile 14 yaşında mezun oldu. Yılmaz, başvurduğu üniversiteler tarafından Pre-med (Tıp Öncesi Eğitimi) bölümlerine kabul edildi.

DOĞUM TARİHİNİ YANLIŞ SANDILAR

Yaşının küçüklüğü nedeni ile SAT (Türkiye’deki karşılığı ÖSYM) sınav sonuçları arasında çelişkiye düşen sınav merkezi sonuçlarını geç gönderdi. Bazı üniversiteler de doğum tarihinin yanlış yazılmış olabileceğini düşünerek evraklarını düzeltmeleri için geri gönderdi. Uğur Eser Yılmaz, ABD’nin dünyaca tanınmış Penn State ve Boston Üniversiteleri tarafından kabul edildi. Ancak Yılmaz, annesi Nevin’in tıp doktoru olarak görev yaptığı VCU’yu (Virginia Commonwealth University) tercih etti. Yılmaz, kendisini tanıtan makalesinde, Atatürk’ün, ‘Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ sözlerini ve Atatürk’ü örnek aldığını belirtti. Yılmaz, doktorluk dışında 2’inci bölüm olarak da politika okumak istiyor.

SINAVLAR İÇİN KURSA BİLE GİTMEMİŞ

Şimdiye kadar babasının görevleri nedeniyle bir okulda en fazla 2 yıl okuyabildiğini belirten Yılmaz, çoğu zaman anne ve babasından işleri nedeniyle ayrı kaldığını, bunun da dezavantajını fazlasıyla yaşadığını söyledi. Ancak huzurlu aile ortamı ve ailesinin sağladığı destekle her türlü sorunun üstesinden geldiğini ifade etti. Atatürk hayranı Uğur Eser Yılmaz, anne ve babasının kendisini eğitim konusunda hiçbir şekilde zorlamadıklarını, ödevler dışında hiçbir hazırlığı olmadığını, SAT-I ve SAT-II sınavları için kursa bile gitmediğini, strateji kitaplarıyla vakit geçirdiğini kaydetti. Yılmaz bilgisayar oyunları oynamayı çok sevdiğini sözlerine ekledi.

Related Posts