Görüntülenme: 111.031

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Can Vedat Yeginsu – Harvard Universitesini Birincilikle Bitirdi

 10 Haziran 2008  Amerika'daki Türkler


Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’nde ilk kez bir Türk, okulu birincilikle bitirmesi dolaysıyla kürsüde konuşma yaptı. Can Vedat Yeğinsü, ABD Başkan adaylarından Barrack Obama’nın da yıllar önce aynı yerde konuştuğunu belirterek, “Şimdi o bu ülkeye bir umut imkanı sunuyor” dedi.

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitiren Can Yeğinsü, mezuniyet töreninde 8 bin kişiye hitap etti. Konuşmasına annesi Ömür Yeğinsu’ya teşekkür ederek başlayan başarılı Türk genci, “Annem olmasaydı, buralar benim için hayal olarak kalırdı. Daha çocukken annem, en iyi okullarda okumam için İstanbul’daki hayatını geride bırakıp Londra’ya yerleşti. Annem içimdeki yıldızın dışarılarda parlayacağına inanmıştı. Hiçbir zaman köklerimden, kültürümden kopmama izin vermedi. Burada bize bu başarıyı sağlayan tüm aile ve dostlarımıza şükran borçluyum. Siz olmasaydınız belki içimizdeki yıldız parlamayacaktı” dedi.

Okulun kendisi için öneminden bahseden Can Yeğinsü, bu sene ilk kez bir kadın rektörün görev aldığını vurguladı. ABD Başkan adayı siyahi Barrack Obama’nın da mezuniyet töreninde konuşma yaptığına dikkat çeken Yeğinsü, şimdi onun Amerika için umut sunduğunu dile getirdi.

27 yaşındaki Can Yeğinsü, daha önce İngiltere’de Oxford ve yine ABD’de Princeton Üniversitesi’nden başarıyla mezun oldu. Can Yeğinsü, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in kariyerlerindeki dönüm noktası olan 11 King’s Bench Walk Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlayacak.

(ESN-KK-KK-D)
————————————————
HARVARD DA İLK KEZ TÜRK MEZUN KONUŞMA YAPTI

Harvard da mezuniyet töreninde Hukuk Fakültesi adına ilk kez bir Türk öğrenci konuşma yaptı. Can Vedat Yeğinsü Oxford da İngiliz Edebiyatı bölümünü de birincilikle bitirdi..
00:17:47 10 Haziran 2008

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde perşembe günü yapılan mezuniyet töreninde ilk kez bir Türk öğrenci, Can Vedat Yeğinsü, Hukuk Fakültesi adına mezuniyet konuşması yaptı. İngiltere’nin en önemli hukuk okulu Inner Temple’ı birincilikle bitirdikten sonra Harvard’da uluslararası hukuk alanında yüksek lisans yapan Yeğinsü (27), 70 değişik ülkeden okul birincilerinin kabul edildiği fakültede bu eğitimi yapmanın önemine değindi, buradan yetişen avukatların geleceğin dünya liderleri olacağının altını çizdi. Sekiz bin kişiye seslenen Yeğinsü, duygularını SABAH’a anlattı: “Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet konuşmasını ilk defa bir Türk’ün vermesinden ülkem adına gurur ve heyecan duydum.”

‘OBAMA’NIN ZAFERİ TESADÜF DEĞİL’
80 bin Amerikan doları olan okul kayıt ücretinin yüzde 80’ini burslu karşılayan Yeğinsü, ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı olan Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın da Harvard Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğunu hatırlatarak, “Obama’nın zaferi bir tesadüf değildir. Hukuk bir ülkenin omurgasıdır. Obama’nın Harvard Hukuk Fakültesi’ni seçmesi ülkesini tanımak içindi” dedi.

———————————————–

Turkish student makes his mark on Harvard ceremony

A Turkish student made the graduation ceremony speech at Harvard University for the first time.

Can Vedat Yeğinsu graduated from Oxford University as the most successful student and then had his master’s degree in Harvard University in the USA.

yildiz

Turkish graduate makes the graduation speech at Harvard
07.06.2008

A Turkish student made the graduation ceremony speech in the name of Faculty of Law at Harvard University for the first time. Can Vedat Yeğinsu graduated from Oxford University English Literature Department as the most successful student.

A Turkish student made the graduation ceremony speech in the name of Faculty of Law at Harvard University for the first time. Can Vedat Yeğinsu graduated from Oxford University English Literature Department as the most successful student. Yeğinsu pointed out the significance of having a master’s degree at the faculty of law at Harvard University and emphasized that the ones graduating from the department at Harvard will be the leading attorneys in the future. Yeğinsu addressed to eight thousand people and told SABAH about the experience: “I feel very proud and thrilled in the name of my country to be the first Turk to make a graduation speech at Harvard University.”Etiketler: , ,

Yorumlar: Yorum (0) |