Görüntülenme: 11905

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Umut Gürkan ve Utkan Demirci : Harvardlı Türkler yine iş başında

 15 Şubat 2013  Amerika'daki Türkler

Daha önce laboratuvar ortamında üç boyutlu beyin dokusu üreten Harvardlı Türk araştırmacılar Dr. Utkan Demirci ve Dr. Umut Gürkan, tıp alanında önemli bir buluşa daha imza attı.

Türk araştırmacıların geliştirdiği tek kullanımlık mikroçip, evde tedavi gören diyaliz hastalarını enfeksiyon tehdidine karşı daha güvenilir bir şekilde koruyacak.

Günümüzde periton diyalizi tedavisi gören hastalar, enfeksiyon nedeniyle peritonit hastalığına yakalanıp yakalanmadıklarını tek bir yolla öğrenebiliyorlar: Diyalizatın (diyaliz esnasında yarı geçirgen zardan süzülen sıvı madde) renginin bulandığını fark edip, doktorlarını aramak.

Harvard Üniversitesi’nde görev yapan Demirci’nin Boston’daki Brigham and Women’s Hastanesi’ndeki ekibiyle birlikte geliştirdiği bu yeni yöntem ise hastalara çok daha sağlıklı bir kontrol imkanı tanıyor.

Söz konusu yöntem özetle şöyle işliyor:

Periton diyalizi

“Mikroçip, hastanın batınından alınan diyalizatı tarayarak, akyuvarları sayıyor. Ardından da ulaştığı bulguları otomatik olarak kablolu veya kablosuz ağlar aracılığıyla hasta bakıcılarına rapor ediyor.”

NAKİT VE VAKİT KAZANCI

Laboratuvarda yapılan hücre sayım teknikleriyle aynı hassasiyette sonuç verebilen bu çiplerin bir başka avantajı ise daha az maliyetli olması ve hastaların gereksiz yere hastaneye gidip gelmesinin önüne geçerek, büyük bir zaman ve para kaybını engellemesi.

Hastanede yapılan hemodiyaliz tedavisine alternatif olarak görülen “periton diyalizi”, oluşturduğu enfeksiyon tehdidi nedeniyle birçok ülkede fazla yaygın değil.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/22605603.asp
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22076653.aspEtiketler: , , , , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |