Görüntülenme: 11777

Rate this post

“Prof. Emrah Düzel (Türk Doktorun Buluşu Alzheimer’a Derman Olacak )” için 2 cevap

  1. Ayla dedi ki:

    Sizi teleyizyonda Bayerische Rundfunk da izeledim , yani harika bir bilgiler aldim sizin üzerinizden yani Bir türk olarak cok gurulandim

    Sizi tebrik ederim ve ve Basarilar diliyorum ve bol sanslar.

    Size tek bir sorum var eger zahmet olmassa bana bir konuda yardimci olabirmisiniz.

  2. Funda Görgülü dedi ki:

    Mehabalar; Prof Dr. Emrah Düzel’i bir Türk Hekimi olarak gönülden kutluyorum.Ancak ne bulduğunu anlayamadım.Annem alzheimer hastası ve sanırım ben de annemin yolunda ilerliyorum herşeyi anında unutuyorum…Yardımlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Prof. Emrah Düzel (Türk Doktorun Buluşu Alzheimer’a Derman Olacak )

 08 Ocak 2009  Almanya'daki Türkler


Birinci aşamada beynin tanıdık bilgiler karşısında yeni bilgileri tercih edip etmediğini araştırdık. Bunun için deneklere insan portreleri, dışardan çekilmiş farklı resimler gösterdik. Bu sırada manyetik rezonans tomografi tekniğiyle beyin aktivitesini ölçtük. Beynin tanıdık resimler karşısında aktive olmadığını, resimler ne kadar tanıdık olayları gösteriyorsa, beyindeki aktivitenin o kadar azaldığını tespit ettik. Hatta tanıdık resimleri ilginç kılmak için, örneğin trafik kazası fotoğrafları gösterdik. Bu resimler trafik kazası gibi önemli olaylar olmasına rağmen beyni aktive etmedi, beynin dopamin merkezlerini canlandırmadı.
Ardından deneklere hiç tanımadıkları manzara ve kent resimleri gösterdik ve beyindeki aktiviteyi ölçtük. Sonuç çok şaşırtıcıydı, sadece bu yeni resimlerin beyinde aktivite yarattığını
ve dopamin ürettiğini gördük.”

Bulmaca değil manzara faydalı

Prof. Düzel, araştırmanın ikinci aşamasına ilişkin olarak şunları söyledi:”Sözcükler öğrenirken, her gün aynı sözcükleri tekrar etmek öğrenmeyi verimli kılmıyor. Ancak tekrar ettiğimiz sözcüklerin arasına yeni sözcükler kattığımız zaman öğrenme daha etkili ve hafızada daha kalıcı oluyor. Ders çalışmaya başlamadan önce beş dakika örneğin ’National Geographic’ dergisinde manzara resimlerine bakmak, öğrenmeyi çok daha verimli kılıyor. Dergilerde bize tanıdık olmayan manzara resimlerine bakmak beyni yarım saat canlı tutuyor. Yarım saat sonra etkisini kaybediyor. Ancak tüm gün yeni resimler bulmak da zor. Bunun için her yarım saatte bir internete girip yeni resimler aramak ise hiç iyi değil. Çünkü bu çok zaman ve konsentrasyon kaybına yol açıyor. Günde bir kere yeni resimlere bakıp öyle çalışmak en yararlısı. Yeni şeyler öğrenmek, yeni yerler görmek, hareketli olmak, yeni resimler bakmak, yani yeni bilgilerin her türü beyni canlı tutuyor. Ama hep aynı şeyi yapmak, örneğin bulmaca çözmek gibi pek fazla bir şey getirmiyor.”

Hürriyet / Celal ÖZCANEtiketler: , ,

Yorumlar: Yorum (2) |