Bünyamin Konuksever – Türk fırıncının büyük başarısı

Hollanda'daki TürklerBünyamin Konuksever – Türk fırıncının büyük başarısı için bir yorum

Bünyamin Konuksever – Türk fırıncının büyük başarısı

17 yaşından bu yana fırıncılık yapan Bünyamin Konuksever, Kuzey Hollanda’nın en iyi fırıncısı seçildi. Özellikle yaptığı Trabzon ekmeğiyle katıldığı yarışmada büyük bir ilgi gören Konuksever, şimdi gözünü Hollanda genelinde yapılacak olan yarışmaya dikti. Konuksever’in hedefi 21 Eylül’de Zwolle’da yapılacak yarışmada Hollanda’nın en iyisi seçilmek.

Başta Trabzon ekmeği olmak üzere iki çeşit başka ekmek ve bir yaş pastadan oluşan ürünlerle yarışmaya katılan Konuksever, özellikle Trabzon ekmeğinin büyük bir ilgi gördüğünü ve bu sayede yarışmada birinci olduğunu söyledi.

Kuzey Hollanda’da fırıncılık yapan Bünyamin Konuksever, yaptığı Trabzon ekmeğiyle katıldığı yarışmada birinci oldu. Uzun yıllardan beri fırıncılık ve pastanecilik yapan Konuksever, elde ettiği bu başarıdan sonra Hollanda’da her sene düzenlenen yarışmaya katılmaya hak kazandı. Konuksever, önümüzdeki günlerde yapılacak olan ülke genelindeki yarışmada da dereceye girmeyi hedefliyor.

Dokuz yaşından bu yana Hollanda’da bulunan ve 17 yaşından itibaren de fırıncılık yapmaya başlayan Bünyamin Konuksever, bu mesleği severek yaptığını ve elde ettiği başarıda da bunun önemli bir payının bulunduğunu belirtti. Hollanda’nın turistik bölgelerinden Zaandijk’ta, Zaanse Bakkertje adlı fırını işleten Konuksever, yarışmaya da bir müşterinin başvurusu sayesinde katılmış. Başta Trabzon ekmeği olmak üzere iki çeşit ekmek ve bir yaş pastadan oluşan ürünleriyle yarışmaya katılan Konuksever, özellikle Trabzon ekmeğinin büyük bir ilgi gördüğünü ve bu sayede yarışmada birinci olduğunu söyledi.

21 Eylül’de yapılacak yarışmaya da aynı ürün çeşitleriyle katılacaklarını aktaran Konuksever, şöyle konuştu: “Aslında yarışmaya kendimiz başvurmadık, fırınımızdan sürekli alış veriş yapan bir kişi yarışma heyetine başvurarak, ‘Bu fırın da kesinlikle katılmalı’ demiş. Katılım böyle oldu. Daha sonra yarışmaya üç çeşit ürünle katıldık ve kazandık.”

Hollanda genelinde yapılacak olan yarışmaya diğer 12 bölgenin birincileri katılacak. Yarışmada dereceye girenler hem vatandaşların oyları hem de özel oluşturulan jürinin vereceği oylarla belirlenecek. Yarışma gününe kadar herkes, www.hetzaansebakkertje.com , www.weekvandesmaak.nl
veya www.bizimpasta.nl internet adresleri aracılığıyla dilediği adaya oy verebilecek. Bir nevi ön eleme şeklinde tanımlanabilecek bu işlemden sonra esas kararı ise, konunun uzmanları tarafından oluşturulan jüri heyeti verecek. Bünyamin Konuksever, bu yüzden vatandaşları kendilerine oy vermeye davet ediyor.

Her sene milyonlarca kişinin gezdiği Hollanda’nın turistik bölgesinde olan fırınlarının daha çok Hollandalılara ve turistlere hitap ettiğini kaydeden Bünyamin Konuksever, Trabzon ekmeği üretimiyle birlikte Türklere ve Müslümanlara da yöneldiklerini söyledi. Konuksever, buna örnek olarak ise katkısız ekmek ve jelatinsiz ve pastaları gösteriyor.

Diplomalı fırıncı
Bünyamin Konuksever, Hollanda’ya gelen birçok kişi gibi işçi bir ailenin oğlu. 9 yaşında buraya gelmiş. Babasının fırıncı olması onu da bu mesleğe yönlendirmiş. 17 yaşında çalışmaya başlamış. Bir yandan çalışırken bir yandan da eğitimine devem etmiş. Tahmin edeceğiniz gibi eğitimi de fırıncılıkla ilgili olmuş. Okulu bitirip diplomalı fırıncı olduktan sonra kendisine ait iş yerini açmış, Bir yandan akşamları da terzicilik eğitime devam etmiş ve onun da diplomasını almış.

Yasin Yağcı – Zaandijk
http://www.bakkerswereld.nl/nieuws/superieure-kwaliteit-uit-oldebroek-en-zaandijk-(4596).html

One thought on “Bünyamin Konuksever – Türk fırıncının büyük başarısı

  1. başarılarının devamını dilerim. karaman murat şen bu ekmek çok güzel olmuş

Comments are closed.

Back To Top