Serdar Gözübüyük – Hollanda’da Türk hakemin başarısı


Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu’nun (KNVB) en genç profesyonel hakemi olan Türk kökenli Serdar Gözübüyük (24), kısa süre önce görev aldığı Hollanda Birinci Futbol Ligi’nde yönettiği maçlarla adından söz ettiriyor.

Serdar Gözübüyük, KNVB’nin birinci lig hakemleri için düzenlediği eğitim çalışmalarına katılmak üzere geldiği Antalya’da, soruları yanıtladı.

Serdar Gözübüyük’ün, ülkedeki yabancı kökenliler arasından hakem olarak profesyonel ligde maç yönetecek konuma gelmesi ve başarılı maçlar çıkarması, federasyon yöneticilerinin dikkatinden kaçmadı ve ülkenin çok kültürlü toplumsal yapısına uygun olarak, kendisine yabancı gençleri bu alana çekmeyi özendirmek amacıyla ”rol model” görevi de verildi.

Federasyonun, bu konuda Hollanda Milli Futbol Takımı’ndaki yabancı kökenli oyuncular dikkate alındığında, ”çok kültürlülük gösteren yapısı neden hakemler arasında da olmasın” düşüncesinden hareketle bu görevi kendisine verdiğini anlatan Serdar Gözübüyük, ”KNVB bana yabancıların hakem olmalarını teşvik görevi de verdi. Türklerden çok ilgi var. Türk gençler beni arayıp hakem olmak istediklerini bildiriyorlar” dedi.

Serdar Gözübüyük, Hollanda’da profesyonel hakemliğe iki yıl önce adım attığını ve son 6 aydan bu yana da birinci lig takımlarının maçlarına çıktığını belirtti. Hollanda Birinci Ligi’nde maçları yöneten 24 kişilik profesyonel kadroda en genç hakem konumunda bulunduğunu vurgulayan Gözübüyük, ”Bugüne kadar Twente ve Herenveen’in maçlarını yönettim. Twente, Hollanda’da lig lideri. Benim yaşımdaki hakemler için bu çok iyi. Bu yıl sonuna kadar bir kaç maç daha yönetirim. Ancak gelecek yıl çok fazla birinci lig maçı yöneteceğime inanıyorum” dedi.

Türkiye’deki lig maçlarını yakından takip ettiğini anlatan Gözübüyük, Türk futbolunu çok sevdiğini, Türkiye’de futbol fanatiklerinin çok olduğunu, taraftarların takımlarını ailesi gibi gördüğünü, Hollanda’da ise maçlardan sonra herkesin işine baktığını belirtti.

Türkiye’de her kesimden kişinin sıkça futbol konuştuğunu ifade eden Gözübüyük, şunları söyledi:
”Türkiye’deki futbol sevgisi beni çok mutlu ediyor. Hakem Cüneyt Çakır ile konuşmuştum. Türkiye’de şu anda çok genç hakemler var. Yeni kuşak süper bir şey. Hollanda’da da böyle. Genç hakemlere de maç verilmeli. Birinci ligde 17-18 yaşında genç oyuncular forma giyerken, neden genç hakemler maç yönetmesin? Artık 25-26 yaşındaki hakemler FIFA kokartı alıyor. Eskiden 35-36 yaşında alıyorlardı. Bu çok iyi bir şey. Eskiden Türkiye’de bir kaç iyi hakem vardı ama şimdiki kuşak çok iyi.”

HAKEMLER HEP ELEŞTİRİLECEK

Hakemlerin bütün ülkelerde eleştirildiğini, ancak Türkiye’de biraz daha yoğun eleştirilerin yapıldığı görüşünde olduğunu ifade eden Gözübüyük, şöyle devam etti:

”Hakemlerin eleştirilmesi konusu hiç değişmez, hep vardır. Hakemler, hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde devamlı eleştiriliyor, 10 yıl sonra da eleştirilecekler. Hakemler sadece Türkiye’de değil, her yerde eleştiriliyor. Eskiden maçlarda bir veya iki kamera vardı. Hakem hata yaptığında bir veya iki kez konuşulur ve olay kapanırdı. Şu anda her hata televizyonlarda gösteriliyor. Bu durum Türkiye’de fanatiklik derecesinde var. Hakem hatalarının televizyonlarda gösterilmesi iyi ama sadece hatalar değil, iyi yapılanlar da gösterilmeli. Hakem olmak kolay değil. Bu nedenle Türkiye’de hakem olmak çok zor. Artık Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) hakemlere sahip çıkıyor, onlara güven aşılıyor.”

TÜRKİYE’DE MAÇ YÖNETMEK İSTERİM

Türkiye’de de maç yönetmek istediğini belirten Serdar Gözübüyük, şöyle konuştu:

”Beni maç yönetmek için çağırırlarsa gelirim. Hollanda’ya Türk takımları geldiğinde hazırlık maçlarını yönetiyorum. Hakemlere güvenmek gerekir. İtalyan Collina, Avrupa’da bütün süper maçları yönetti ama kendi ülkesinde hatalar yaptığı için istenmiyordu. Hollanda ile Belçika arasında anlaşma yapıldı. Hakemler hem Hollanda’da hem de Belçika’da maç yönetiyor. Bu çok iyi oluyor. Başka ülkede maç yönetmek çok iyi. Belçika maçlarını yönetiyoruz. Türkiye ile Hollanda arasında da böyle bir anlaşma yapılabilir. Bu sayede Türk hakemleri de Hollanda’da maç yönetebilir.”

http://www.sabah.com.tr/Spor/2010/01/09/hollandada_turk_hakemin_basarisi

Related Posts

1 Comment

  1. kardeşim başarılarının devamını diliyorum canı gönülden….

Comments are closed.