Harun Akgül : Dr. Georg ödülünü kazandı.

Almanya’da yaşayan göz doktoru Harun Akgül, geliştirdiği, göz tümörlerinde göze zarar vermeden parça almaya yarayan biopsi aleti ile uluslararası çevrelerce tanınan Dr. Georg ödülünü kazandı.

Bonn kentinde düzenlenen 173. Ren Westfalya Göz Doktorları Kongresinde 10 bin avroluk Dr. Georg ödülünü alan başarılı Türk doktor yaptığı konuşmada, bir işçi ailesinin çocuğu olarak bu ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Geliştirdiği biopsi aletinin bugün tüm bilim çevrelerince kabul gördüğünü ve kullanıldığını belirten Akgül, aletin tasarım çalışmalarında kendisine destek verenlere ve kendisine her zaman destek olduğunu belirttiği ailesine teşekkür etti.

23 gram ağırlığında ve çift başlı olan alet ile göze zarar vermeden tümörden parça alınabildiğini vurgulayan Akgül, şu anda lazerli tedavi konusunda başka çalışmaları da olduğunu ifade etti.

Heidelberg Üniversitesinden mezun olan Akgül, gözün “mükemmel ötesi” bir organ olması nedeniyle ihtisasını bu konuda yaptığını vurgulayarak, ‘Benim başarımda önemli olan azimdi. Ben yabancıyım, önümü keserler diye bir düşünce doğru değil. Çalıştıktan sonra başarı geliyor. Amacım Almanya’daki insanlarımıza hizmet etmek, onlara yardımcı olmak’ dedi.

Malatyalı bir ailenin çocuğu olan ve Essen Üniversitesi kliniğinde şef doktor olarak çalışan Akgül, Mart ayında Köln’de bir göz merkezi açacaklarını da kaydetti.

Harun Akgül’ün annesi Nuran ve babası Selahattin Akgül’de çocuklarının başarısından dolayı çok mutlu olduklarını ve Almanya’da başarılı Türklerin sayısının artmasını dilediklerini ifade ettiler.

Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa’da Harun Akgül’ün konuşmasından çok duygulandığını ve Akgül gibi başarılı Türkleri toplumun tanımasının önemli olduğunu belirtti.

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak Dr. Akgül’ün elde ettiği başarının önemini vurgulayan Basa, gençlerin Akgül’ü örnek alarak eğitime daha fazla önem vermelerini istedi.

Almanya’nın prestijli ödülleri arasında yer alan Dr. Georg ödülü uluslararası çevrelerce de tanınıyor.

Related Posts