Azra Akin

[b[Azra Akın (d. 8 Aralık 1981, Almelo, Hollanda), 2002 Türkiye güzeli seçilmiş ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda Dünya güzeli seçilmiş manken – model ve oyuncu.

Uşaklı bir baba ve Afyon’un Emirdağ ilçesinden öğretmen bir anne olan Ayda hanımın Hollanda’da doğmuş ve iyi bir eğitim görmüş kızları Azra Akın, 1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağında birincilik kazanmıştır. Daha sonra 2002 yılında Star TV’nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

İlk olarak Nijerya’da düzenlenmesi planlanan yarışma, bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra’ya alınmıştır. Yarışma sonucunda Miss World unvanını 1932’de Keriman Halis’in ardından Türkiye’ye ikinci defa getiren kişi olmuştur. Bu unvan 1954’de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

Manken – modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

Related Posts

8 Comments

  1. azra akin cok guzel bir kiz. turkiyenin gelmis gecmis en guzel bayani

  2. bu ne güzellik yha yha salak kývanç tatlýtuð bu kýz býrakýlýrmý bee

  3. Sirf fiziki anlamda degil her yonuyle guzel olan bi bayan azrada baskalarinda olmayan farkli seyler var farkli bi buyusu var onun
    ozellikle guldugu zaman icindeki guzellik disina yansio o masallardaki prensesler gibi Peri Kizi misali cok cok coookk guzel gercekten azra gibisi yok !!!!

  4. türkiyede dünya güzeli olmuş iki kızımız var birincisi keriman halis ikincisi azra akın

Comments are closed.