Ayhan Kara : Rusya’da Türk başarısı

“ZOLOTAYA kolesnitsa.”

Yukarıdaki sözler Rusça “altın araba” anlamına geliyor. Daha doğrusu “altın at arabası”

Bu, Rusya’da aynı zamanda çok önemli bir ödülün adı.

Rusya Federasyonu’nda, ulaştırma sektöründeki en iyilere “Zolotaya Kolesnitsa” ödülü veriliyor.

Rusya’nın ulaştırma alanındaki “Oscar” ı sayılan bu ödülü Rus firmalarından birinin kazanması çok doğal… Peki, Rusların arasına bir Türk firmasının girip, büyük ödülü kazandığını biliyor muydunuz?

Moskova’dan Sibirya’ya kadar Rusya’nın bütün kentlerine yolcu ve yük taşıyan şehirlerarası Türk otobüs firması “Hastur” bu ödülün sahibi olmanın onurunu taşıyor.

Bir Türk firmasının koskoca Rusya’da bu kadar büyümesi hiç de kolay değil!

* * *

“Hastur” un başında, Ayhan Kara adında genç bir işadamı var. 40 yaşına yeni giren Ayhan Kara, yıllar önce Hatay’dan Rusya’ya mühendislik okumak için gitmiş…

Mühendis olmuş…

Okulunu 100 üzerinden 99 not ortalamasıyla bitirmiş. Rusya’da not ortalaması 100 olanlara verilen “Kızıl Diploma” yı kıl payı kaçırmış…
Mühendis olmasına rağmen, baba mesleği otobüsçülük ağır basmış. Çok sevdiği, içinde doğup büyüdüğü otobüsçülüğü Rusya’da sürdürmeye karar vermiş…

* * *
Yabancı bir ülkede, birçok firma ile müthiş bir rekabete giren Ayhan Kara, mühendislik kariyerine “Kızıl Diploma” yı ekleyemedi ama otobüsçü olarak Rusya Federasyonu’nun en büyük ödülü olan “Zolotaya Kolesnitsa”yı firmasına kazandırdı.

4 yabancı dil bilen bu genç işadamı, halen Türkiye’yi Rusya’da başarı ile temsil ediyor.

Böyle bir ödülü almak kolay mı? Hem de Kremlin Sarayı’nda, Rusya’nın dünya çapındaki firmalarının sahip ve genel müdürlerinin önünde…

* * *

Ayhan Kara’nın babası M. Selim Kara ile ağabeyi Latif Karaali de otobüsçü… Babası taşımacılık işine uzun yıllar önce at arabası ile başlamış…

At arabası ile başlayan serüven bugün, ikinci kuşak otobüsçü ile Rusya’da devam ediyor. Rusya’dan birçok ülkeye, Çin’e bile otobüs seferleri yapıyorlar.

Yurtdışında bizden birinin bunu başarması, bir Türk olarak beni gururlandırdı.

* * *

Ayhan Kara’nın ağabeyi olan, otobüs firması sahibi işadamı Latif Karaali, Rusların bu ödülü öyle kolay kolay vermediklerini anlattı.
Havada, karada, denizde en başarılı firmaları araştırıp seçerek ödüllendiriyorlar.

Zorlu bir süreç bu… Adayların her şeyine bakılıyor.

Çalışma ilkeleri… Vizyonu… Mali ve mesleki yeterliliği… Yaptığı hizmetler…

Ulaştırma Bakanlığı, Trafik ve Vergi Daireleri’ndeki bütün dosyalar titizlikle inceleniyor. Aday şirketin, taşımacılık sektörüne getirdiği vizyon, yenilik, katkı, hizmet kalitesi, güvenilirlik, söz ve sözleşmelere sadakat araştırılıyor.

Rusların bir sözü vardır: “Bir hesap yapılırken, hiçbir şey dışarıda bırakılamaz. Hesaplar ortalama değil, kati ve kesindir” derler. Kesin hesapların ve bütün zorlu sürecin ardından, adaylar arasında kimin ödül kazandığı saptanıyor.

Bu ağır sınavlardan geçmek, öyle her babayiğidin kârı değil!

Dünya devi Rusya’da bir Türk firmasının başa güreşmesi ve müthiş rekabete rağmen dev ülkenin taşımacılığına hâkim olması sevindirici bir olay.
————–

HAS TURİZM Rusya’da ZOLOTAYA KOLESNİTSA

(Altın At Arabası) ÖDÜLÜ’NÜ 3. KEZ KAZANDI

Has Turizm’in Rusya’daki şirketi HASTUR
başarılarını yeni bir ‘Altın At Arabası’ ile perçinliyor.
Üst üste 3. kez Zolotaya Kolesnitsa Ödülü’nü kazanan Hastur Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan KARA, Rusya’da başarının ince ayrıntılarda gizli olduğunu kaydetti.

Rus Kültürü-Avrupa Standartları-Türk Misafirperverliği” sloganıyla hareket edip müşteri memnuniyetini ön plana çıkararak başarıya ulaştıklarını söyleyen KARA, bir hizmeti veya bir ürünü piyasaya sunmadan önce kendilerini tatmin edip etmediğine baktıklarını sözlerine ekledi.

Has Turizm’in Rusya’daki şirketi HASTUR, kuruluşundan itibaren gösterdiği başarı grafiği ile her yıl büyümeye ve müşteri portföyünü arttırmaya devam ediyor. Bu başarıların meyvesini de hem sektör içinde hem de devlet katında almayı sürdürüyor. HASTUR, Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği ve Ulaştırma Oscar’ları sayılan Zolotaya Kolesnitsa yani Altın At Arabası Ödülü’nü üst üste 3. kez alma başarısını gösterdi. HASTUR, daha önce de turizm taşımacılığında en iyi küçük ve orta ölçekli şirket dalında bu ödülü 2 kez kazanmıştı. Rusya Ulaştırma Bakanlığı ve Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Komünikasyon Ve Enerji Konseyi tarafından dördüncüsü düzenlenen ”Altın At Arabası” ödülleri, Haziran ayında Kremlin Sarayı’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Bazı belediyeler, valilikler, üniversitelerin araştırma birimleriyle çok sayıda firma, hava, deniz, kara ve demiryolu taşımacılığındaki başarılı projelerinden dolayı ödüllendirildi. Törende Rusya’da taşımacılık alanındaki başarılı faaliyetlerinden dolayı HASTUR’a da kendi kategorisinde 3. kez ”Altın At Arabası” ödülü verildi.

Altın At Arabası Ödülü’nü, geçen yıllarda olduğu gibi HAS TURİZM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selim KARA ve HASTUR Rusya’nın Yönetim Kurulu Başkanı oğlu Ayhan KARA birlikte aldı. HASTUR, daha önce de turizm taşımacılığında en iyi küçük ve orta ölçekli şirket dalında bu ödülü 2 kez kazanmıştı. HASTUR Rusya Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan KARA, Rusya’da 1986 yılından bu yana taşımacılık alanında çalıştıklarını, 1995’den bu yana da Moskova’da HASTUR Rusya şirketi adı altında faaliyette bulunduklarını belirtti.

KISA SÜREDE GELEN BAŞARI

HASTUR’un başarı hikayesi aslında yöneticisi Ayhan KARA’nın yüksek eğitimini Rusya’da almasıyla örtüşüyor. Babasının tavsiyesi ile Rusya’da yüksek eğitimini tamamlayan KARA, bu süreçte hem Rusya’yı, Rus kültürünü hem de Rus insanını yakından tanıma fırsatı buldu. HAS TURİZM’in Türkiye, Arabistan, Suriye, Yemen’deki faaliyetlerinden sonra kuzeye açılma hedefinin tetikleyicisi olarak ilk faaliyetler başlatıldı. 1986 yılında Rusya’da taşımacılık sektöründe çalışmaya başlayıp, 1998 yılında yaşanan ekonomik krizi fırsata çevirdiklerini, Rusya’da şehirlerarası yolcu taşımacılığına başladıklarını anlatan Ayhan KARA, bunun yanısıra turizm ve otomotiv yedek parçası alanlarında da faaliyette olduklarını ifade etti. Rusya’da taşımacılık sektöründe kaliteli hizmet sunduklarını vurgulayan KARA, bunun sonucunda Rusya’da taşımacılık alanında verilen ”Altın At Arabası” ödülünü 3. kez kazandıklarını, bu yıl ki ödülün ”taşımacılık sektöründeki faaliyetlerle Rusya’nın uluslararası ilişkilerine sağladıkları katkılar”dan dolayı verildiğini kaydetti. Ayhan KARA, “Kremlin Sarayı’nda babamla birlikte 3. kez böyle büyük bir ödülü almak benim ve ailem için gurur kaynağı” dedi.

Babası Mehmet Selim KARA’nın bir at arabasıyla taşımacılık sektörüne girdiğini belirten Ayhan KARA, 65 yıl sonra bir başka ülkede ödül kazanmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. KARA, Rusya’da taşımacılık sektöründeki faaliyetlerini devam ettireceklerini ve bu alandaki liderliklerini pekiştireceklerini söyledi. KARA, Rusya sanatının mihenk taşı olan Bolşoy Tiyatrosu’nun taşımacılık ihalesini güçlü rakiplerine karşın üst üste 3. kez kazandıklarını belirterek 1995’te 6 yeni otobüs ile girdikleri Rusya pazarında filoyu 50’ye çıkardıklarını, geçen yıl Rusya’da 150 bin turist taşıyarak rekor kırdıklarını sözlerine ekledi.

http://www.hasseyahatdergisi.com/?crea=guncel_detay&id=126

Related Posts