Mehmet Fatih Yanık : Türk bilim adamı ışığı çipte durdurdu

Türk bilim adamı Mehmet Fatih Yanık, ışığı bilgisayar çipinde durdurmanın yolunu buldu. Standford Üniversitesi’nde doktora eğitimi alan 27 yaşındaki Yanık, “Bugüne kadar ışığı durdurmak için atomlar kullanılıyordu. Dolayısı ile çok büyük sistemler gerekiyordu. Biz farklı bir sistem geliştirdik. Işığı atomlardaki enerjiye dönüştürmeden bir mikroçipin üzerinde durdurmanın mümkün olduğunu gösterdik.” dedi.
Dünya çapında tanınmış çok sayıda yüksek teknoloji şirketlerinden teklifler alan Yanık’ın buluşu birçok uluslararası dergilerde de haber oldu. Işığı durdurma yöntemiyle bilginin işlemlenebileceğini vurgulayan Yanık, Zaman’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu sayede şu an hayal edemeyeceğiniz bilgisayar sistemleri yapmanız mümkün. Bu olayı gerçekleştirmek istiyorum. Pratik hale gelirse bilgi–işlem teknolojisinde devrim yapabilir. Çok sayıda bilgisayar firması bugünkü teknolojiye her yıl milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bizimkisi çok farklı, alternatif bir teknoloji olacak.”

Fen Lisesi mezunu

MIT’te 2 ana bölüm ile bir yan dal bölümünü 4 yılda bitiren Mehmet Fatih Yanık, Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi’nden 1995 yılında mezun oldu. 1994 Çin ve 1995 Avustralya Fizik Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Fatih Yanık, lise sonrasında ABD’nin en prestijli üniversitelerinden MIT’i burslu kazandı. MIT’te fizik ve elektronik bölümlerini çift ana dal, ekonomi bölümünü ise yan dal programıyla okudu. Yanık ayrıca MIT’te en iyi master tez ödülü aldı. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Yanık, çalışmalarına bilim adamı olarak devam edeceğini belirterek, insanlığa faydalı çalışmalar yapmak istediğini kaydetti.
Yanık’ın mezun olduğu Ankara Samanyolu Koleji’nin Genel Müdürü Cemil Koca ise mezun ettikleri bir öğrencinin dünya çapında başarılara imza atmasının kendilerini gururlandırdığını ifade etti. Cemil Koca, Fatih Yanık gibi dünyanın değişik yerlerinde çok sayıda mezunlarının bulunduğunu kaydederek, “Yapılan eğitim çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.” dedi.
Öte yandan Mehmet Fatih Yanık, geçtiğimiz mayıs ayında yapılan mucitler proje yarışmasında da eşi Hatice Altuğ ile optik transistor üzerine hazırladıkları çalışma ile birinci olmuştu.

Türkiye’nin gururu Mehmet Fatih Yanık, bilim adamı olma yolundaki temellerini Ankara Özel Samanyolu Koleji’nde okurken attı. 1994 Çin ve 1995 Avustralya Fizik Olimpiyatları’na katılan Yanık, bu organizasyonlardan bronz madalya ile dönmüştü. Başarıları tüm Türkiye tarafından alkışlanan Yanık, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. İsmail Hakkı Karadayı, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından da kabul edilmişti.

Mehmet F. Yanik
Associate Professor of Electrical Engineering
Department of Electrical Engineering and Computer Science

Room 36-834
77 Massachusetts Avenue
Cambridge, MA 02139

yanik@mit.edu
617.253.1583—Tel
617.324.3554—Fax

High-Throughput Neurotechnology Group

Related Posts