Görüntülenme: 11772

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Türk mucidin ilginç buluşu Jetkay ! ( Ali Yigit Kimdir ?)

 10 Ocak 2008  @Başarı Hikayeleri

Nevşehir’de uzun yıllardır bilişim sektöründe çalışan meslek lisesi mezunu Ali Yiğit, 5 yıl önce dünyada çok fazla yaygın olarak kullanılmadığına inandığı deniz ulaşımında insanlığın hizmetine hem normal deniz taşıtlarından daha hızlı ve aynı zamanda daha güvenli bir araç tasarlamayı planladığını söyledi. Bu aracı tasarlarken daha önce belgesellerde izlediği ve Güney Amerika sahillerinde yaşayan yarım perde ayaklı kertenkelelerden ilham aldığını ve bu kertenkelelerin su üzerinde kuyruklarıyla denge sağlayarak yürüyebilmesini araştırarak bunu projesinde uyguladığını belirten Ali Yiğit, 5 yıl gibi uzun bir sürenin ardından denizde toplu taşımacılık yapabilecek hızlı ve güvenli bir araç tasarladığını açıkladı.

Yiğit, önce bilgisayar ortamında daha sonra da yaptığı maketle küçük bir havuzda denediği aracını 100 kişi kapasiteli olarak tasarladığını ve saatte 250 kilometre hıza ulaşabildiğini açılayarak, “Bu proje için 5 yılımı verdim ve sürekli olarak çalıştım. En büyük ilham kaynağım ise kertenkeleler.

Projesine patent almak için gerekli başvurusunu yaptığını ve daha sonrasında Türkiye’den ve yurt dışından bazı firmaların kendisiyle görüşme talebinde bulunduğunu ifade eden Ali Yiğit, deniz ulaşım araçları üzerine çalışmalar yapan ve ismini açıklamak istemediği Alman bir firmanın kendisiyle İstanbul’da bir görüşme yaparak projesi hakkında bilgiler aldığını söyledi. Projesini inceleyen Alman şirketin bunu uygulanabilir bulduğunu ve proje üzerinde çalışmak için kendisini Almanya’ya davet ettiğini söyleyen Yiğit, “Holding yöneticileri ile İstanbul’da bir görüşmem oldu ve daha sonra beni Almanya’ya davet ettiler. Şu anda teknik danışmanım Almanya’da görüşmeleri sürdürüyor. İlerleyen günlerde ben de Almanya’ya giderek projenin hayata geçirilmesi için start vereceğiz” diye konuştu.

‘Jetkay’ adını verdiği deniz toplu taşıma aracının çalışma sistemi hakkında çok fazla teknik bilgiler vermek istemediğini kaydeden Ali Yiğit, proje maliyetinin ise henüz tam olarak netleşmediğini dile getirdi.

—————————————–Etiketler: , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |