Julide Turgut : İsviçre’de Türk kadın politikacının başarısı

Cenevre’de Mart ayındaki yapılan yerel seçimlerde Jülide Turgut, Yeşiller Partisi’nden Belediye Meclis üyeliğine seçildi.

Çeşitli partilerden seçime giren, 7 Türk’ten sadece İsviçre doğumlu Julide Turgut seçilebildi. Turgut’un bu başarısı Cenevre’de yaşayan Türkleri de mutlu etti. Ayrıca Julide Turgut aynı zamanda Cenevre Belediye Meclis üyeliğine seçilen ilk Türk asıllı kadın siyasetçi oldu. Sevinçi aile yakınları ve dostlarıyla paylaşan Jülide Turgut, DHA’ya yaptığı açıklamada, seçildiği için çok sevinçli olduğunu belirterek, Gönül isterdiki diger Türk arkadaşlarım seçilsin ama olmadı. Tahsil hayatımı tamamladıktan sonra çalışma hayatına atıldım ve Yeşiller Partisi’nden teklif aldım. Bende bu teklifi kabul ederek siyasete girdim ve ilk olarak partimde asistan olarak çalıştım. Daha sonra parti beni Mart ayındaki Belediye seçimlerinde listenin başlarında bir yer vererek seçilmemi sağladı. Amacım ırkçılıkla mücadele etmek. Çünkü İsviçre’de gördüğüm kadarıyla ayrımcılık var. Bundan da en çok yabancılar etkilenmekte. İşte bu uğurda çalışmalarımı sürdürürken, partimden de büyük destek görüyorum ve başarılı olacağıma da inanıyorum dedi.

Jülide Turgut’un annesi Hatice Özçelik de kızı ile iftihar ettiğini vurgulayarak, Kızımı yürekten destekliyorum ve hep onun arkasında olacağım derken, Baba Halit Turgut ise kızının tahsilinde ısrarcı olduğunu ve ona destek olduğunu ifade ederek, kızınını seçilmesiyle büyük bir grur ve sevinç yaşadığını söyledi.
http://www.hurriyet.de/haberler/gundem/881377/isvicrede-turk-kadin-politikacinin-basarisi

Related Posts