Murat Öztürk : İsviçre’de ‘esans’ı öğrendi Selimpaşa’da fabrika kurdu

Babası Almanya’ya ilk giden işçilerden olan Oflu Murat Öztürk, eğitimini tamamladıktan sonra İsviçre’de esans üreticisi bir firmada 3 yıl çalıştı. Bu firmanın distribütörü olarak Türkiye’ye döndü. Öztürk, sonunda Selimpaşa’ya 9 milyon dolarlık yatırımla kendi esans fabrikasını kurdu.

KOZMETİK ve temizlik sektörü başta olmak üzere birçok sanayi sektörünün kullandığı ‘esans’ üretimi konusunda yeni yatırımlar yapılıyor. Babası Almanya’ya ilk giden işçiler arasında olan Oflu Murat Öztürk, Almanya’da eğtimini tamamladı ve sonra İsviçre’de bir esans üreticisinde iş buldu. Bu firmada 3 yıl çalışan Murat Öztürk, bu firmanın distribütörü olarak Türkiye’ye döndü.

Kısa sürede yüksek cirolar yakalayan Seluz Kimya Kozmetik Ticaret Sanayi. A.Ş. (Seluz Kimya) Yönetim Kurulu Başkanı Munat Öztürk, İsviçrelilere ortak fabrika kurmayı teklif etti ama olumsuz sonuç aldı. Bunun üzerine kendi başına yatırıma soyundu ve Selimpaşa’ya esans fabrikasını kurdu. Murat Öztürk şöyle anlatıyor girişimcilik öyküsünü:

Ofluyum, Almanya’da doğdum

Almanya 1972 doğumluyum. Hayatımın çoğu da Almanya’da geçti ama biz Ofluyuz. Babam, Almanya’ya işçi olarak ilk gidenlerden. Stutgart’ta bir palet fabriaksında işçi olarak çalıştı. Beni okuttu. İktisatı bitirdim. Sonra İsviçre’de yaşadım. Çünkü okul bittikten sonra İsviçre’de esans üreticisi bir firmada satış bölümünde çalışmaya başaldım. 3 yıl çalıştım sonra Türkiye’ye geldim. 1999’da Türkiye’ye döndüğümde öyle birikimimiz de yoktu. Aslında sıfırdan başladık. İsviçre’de çalıştığım firmanın Türkiye mümessilliğini aldık. Oradaki genel müdür ile arkadaştık. Türkiye’deki mümessilllerinden memnun değildi. İşe küçük başladık. Birkaç yıl geçince satışlar yükseldi. Firmanın dünya satışlarının yüzde 25’ini Türkiye’de yapar hale geldik. 400 bin frank ciro yapan firma bizimle 4 yılda 10 milyon İsviçre Frankı’na dayandı.

Üretim yatırımı istedik

Ciro yükselince Türkiye’de üretim yapmak istedik. 2007’de distribütörü olduğumuz firmaya güzel bir teklif sunduk. ‘Türkiye pazarı çok iyi gidiyor, daha da iyi olacak. Birlikte üretim tesisi kuralım ve artık üretim yapalım yüzde 50-50 ortaklığa hazırız’ dedik. Ancak onlar üretimi m ülkelerinden çıkarmak istemediler. Üretim knowhow’u vermeyi de reddettiler. Biz de İsviçreli firmanın distribütörlüğünü bıraktık ve knowhow’umuzu da kendimiz satın aldık. 2007’de üretime başladık.

2007 yılında Hadımköy’de başlayan üretim küçük çaplı bir deneme üretimi oldu. 100 çeşit ürünle başlamıştık. Pazarın bize kucak açması üzerine üretim büyüdü. Müşterilerimiz bizi seviyordu ve piyasa elimizden tuttu. Esans kullanan sanayicilerimiz bizi teşvik etti. Aylık 3-5 tonla başlamıştık. Şu anda aylık 70 tona kadar çıkmış durumdayız. 2010’da ise hayalimizdeki fabrikamızın inşaatına Selimpaşa’da kendi arsamız üzerinde başladık. 2011 döndüncü ayında üretime aldık. 10 binden fazla ürünümüz var. 1100 çeşit hammadde kullanıyoruz. Bunun için 40 civarında ülkeden ithalat yapıyoruz. Gül yağı Türkiye’den diğerleri ithalat.

9 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz

SELUZ Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Öztürk, Selimpaşa’da 4 bin metrekare kapalı alana sahip yatırım projesinin 2 bin metrekarelik bir Ar-Ge laboratuvarını da kapsadığını belirterek, şöyle konuşuyor:
“Şu an kozmetik için esans üretim tarafı tamam ve üretimimizi yapıyoruz. Laboratuvarın inşaatı sürüyor. Üretimde ikinci aşama sadece gıda esansları üretecek bir ek yatırımımız da olacak. Yatırımımız bitince kapalı alanımız 8 bin metrekareye çıkacak. Toplam yatırım tutarımız ise 9 milyon dolarlık olacak. Yatırım için gerekli tüm yüksek teknoloji makinelerimizin siparişini verdik. Tesisimiz, eskiden mümessili olduğumuz İsviçreli firmanın fabrikasından çok daha üstün. Türkiye’de bu sektörde çok üretici yok, ithalat çok yüksek. 70 ton olan aylık esans üretimimizi 150 tona kadar çıkaracağız. 2011’de 19 milyon dolar ciro yaptık. Bu yıl 25 milyon dolar hedefliyoruz. İhracatımız da çok kısa sürede 1.5 milyon dolara çıktı. 15 ülkeye ürün satar hale geldik. Hong Kong’a başladık, Hindistan’a bu yıl başlıyoruz.”

5 parfümör almak için ilana çıktık 80 yabancı başvurdu

SELUZ Kimya’da şu anda 42 kişilik istihdamları olduğunu belirten Murat Öztürk, ilginç bir gelişmeyi de anlatıyor. Öztürk, “Sektör Türkiye’de yeni olduğu için örneğin parfümör gibi teknik elemanları bulamıyoruz. Bu yüzden de Avrupa’da gazetelere ilan verdik. Tamamı İngiliz, Alman, İtalyan vatandaşı olan (Türk değiller) 70-80 kişi müracaat etti. Gelip Türkiye’de çalışmak istiyorlar. Bu da bizi çok duygulandırdı. Çünkü önceden Türkiye’yi yaşanmaz bir yer olarak görüyorlardı. Şimdi en nitelikli Alman, İngiliz bile Türki-ye’de iş arıyor ve gelmek burada yaşamak istiyor” diye konuştu.

Related Posts