Hollanda’da Türkiye rüzgarı esti

Hollanda'daki Türkler

Hollanda’da Türkiye rüzgarı esti

turkish-ornamental-plant-export-hollandSüs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, birlik bünyesinde bulunan Süs Bitkileri Tanıtım Grubu’nun Hollanda’da düzenlenen IFTF Süs Bitkileri Fuarı’na katıldığı belirtildi.

Türkiye’den ihracatçı firmaların temsilcilerinin de heyet olarak katıldığı fuarda, ikili iş görüşmelerinin yapıldığını bildiren Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu açıklamasında, “Türkiye’de üretim ve ihracatı olan karanfil, gerbera, lale, çelenk ve yeşillikler gibi ürünler sergilendi. Hollanda’daki IFTF fuarı tüm dünyadan sektör liderlerinin buluşma noktası oldu. Fuarda tüm dünyadan 327 katılımcı yer alırken, Türkiye de dahil bir çok ülke fuara ulusal standlarla katılım sağladı” ifadelerine yer verdi.

Dünyanın en büyük süs bitkileri ithalatçı ve ihracatçısı olan Hollanda’nın, yıllık 6 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduğunu ifade eden Bağdatlıoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“İhracatçılarımız yeni ürünlerle bu pazarda paylarını arttırmayı hedefliyor. Dünya süs bitkileri sektörüne balkıdığında Türkiye’nin ihracat açısından büyük bir büyüme potansiyeli var. Türkiye, süs bitkileri sektöründe dünyanın bir numarası olan Hollanda’da gerekli ilgiyi gördü. Tüm dünyadan sektör liderlerinin buluştuğu fuarda ülkemiz de en iyi şekilde temsil edildi. Türkiye’den Hollanda’ya yapılan süs bitkileri ihracatını 10 milyon dolardan, 15 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu fuar vasıtasıyla hem ihracatçılarımız yabancı alıcılarla buluştu, hem de ülkemiz en iyi şekilde temsil edilerek ihracatımızın gelişimi sağlandı. Aynı zamanda süs bitkileri sektörüne ve sektörle ilgili kuruluşlara da Expo Antalya’yı tanıtım fırsatı yakalandı.”

Back To Top