İbrahim Şahin – BİR CÜZDAN BULDU HAYATI DEĞİŞTİ

BİR CÜZDAN BULDU HAYATI DEĞİŞTİ
Avustralya’da, 4 kişiyle bir atölye açtı. Cüzdanını bulduğu işadamını atölyeye çağırdı. Adam toplayıp atölyeyi kalabalık gösterdi ve siparişi aldı. Şimdi ise ülke çapında bir işadamı.

Avustralya’nın en büyük yatak ve yorgan üreticisi Şahin Grup’un kurucusu İbrahim Şahin’in hikâyesi, Karadeniz fıkralarını aratmayacak nitelikte. Ev tekstil ürünleri konusunda kıtanın en büyüğü olma yolunda hızla ilerleyen işadamı İbrahim Şahin, 10 yaşında ailesi ile birlikte Avustralya’ya göç etti. Liseyi yarıda bırakarak, iş hayatına atıldı. Babasının da çalıştığı bir yorgan atölyesinde işe başlayan Şahin, 1986 yılında ise kendi işini kurdu.

KAHVEDEN ADAM TOPLADI
Dört işçi ile küçük bir atölyede işe başlayan Şahin’in hayatı bir kafede bulduğu cüzdanla değişti. Cüzdanın içinde bulunan kredi kartlarına ve paralara dokunmayan Şahin, cüzdanın sahibi olan ve bugün Avustralya’da 400’ün üzerinde mağazası bulunan Target şirketinin satış müdürü ile bir anda arkadaş oldu. Cüzdanı satış müdürüne teslim eden Şahin, yaptığı işleri anlatıp iş adamını atölyesine davet etti. Bir hafta sonu atölyesine gelmeye söz veren

veren Target satış müdürü için hazırlıklara başlayan Şahin, atölyesini kalabalık göstermek için kahveden topladığı Samsunlu 20 arkadaşını makinelerin başına oturttu. Atölyede bulunan boş kolilere de Target’in en büyük rakibinin logolarını yapıştıran Şahin, satış müdürünü beklemeye başladı.

250 BİN DOLARLIK SİPARİŞ
Atölyeye geldiğinde profesyonel anlamda büyük bir firma ile karşılaşan satış müdürü, kolilerin üzerinde rakiplerinin logolarını görünce, hemen İbrahim Şahin’le pazarlığa oturdu. Target satış müdürünün 30 bin yastık siparişi verdiğini duyduğunda kulaklarına inanamadığını belirten İbrahim Şahin, “25 bin dolarlık sipariş beklerken 250 bin dolarlık yastık siparişi aldık. Kahveden bulduğum birçok arkadaşı da işe alıp sipariş için çalışmaya başladım. Bugün ise o firmanın tek yetkili üreticisiyim” dedi.
Erkan DEMİRCAN / MELBOURNE

————————————————-

Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği, 10-11 Nisan 2009 tarihleri arasında 14 ü ATBİ üyesi 17 kişi ile katıldıkları Dünya Türk İş Konseyi ile ilgili bir brifing verdi.
——————————————————————————–
Yazı Boyutu için 12 14 16 18 20

——————————————————————————–

Dünya Türk İş Konseyi, 26 Aralık 2007 de Dünya Ekonomik İlişkiler Kurulu çatısı altında , Dünya üzerinde yaşayan ,başarılı olmuş Türk girişimcilerin aynı çatı altında toplanarak etkin lobicilik faaliyetleri yapması amacı ile kuruldu.

Dünya Türk İş Konseyi`nın amaçları arasında , Türk girişimciler ve profesyonellerin güçlerinin birleştirilmesi yoluyla daha etkin bir lobi gücü elde etmelerini sağlamak. Türk girişimciler ve profesyonelleri ile onlar tarafından ölüşturulan kuruluşları ve üyelerini, Türkiye`nın ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel hedefleri konusunda düzenli olarak bilgilendirerek onların bu hedefler döğrultusunda faaliyette bulunmalarını sağlamak amaçıyla yayınlar yapmak. Yabancı Ülkelerde yerleşik “Türk Gırışimciler ve Profesyoneller ” olgusuna vurgu yaparak, bu olgunun önemi, büyüklüğü ve etkisi konusunda kamu otoritelerinin ve kamuoyunun bilinçlendirilmesini teminen etkinlikler ve kurultaylar düzenler ve periyodik başın toplantıları yapmak. Konseyin faaliyet alanındaki gelişmelerin değerlendirileceği ilgili Kamu temsilcilerinin içinde olduğu bir Çalışma Grubunun tesis edilmesine öncülük etmek. Türkiye’nin ikili ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi için hedef ülkedeki kuruluşlardan gelen önerileri değerlendirmek. Türkiye’nın AB sürecindeki konumunu güçlendirmek amaçıyla ilgili ülke kamu mercileri, medyası ve sivil toplum kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunmak. Ekonomik, siyasi, tarihsel, kültürel ve sosyal boyutlarıyla “Türkiye İmajı”nın topyekûn güçlendirilmesi için, ilgili kamu kurumlarıyla da işbirliği yaparak girişim ve faaliyetlerde bulunmak. DTM ve İhracatçı Birliklerinin organizasyonunda düzenlenecek Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programlarına iştirak ederek ve destek vererek DTİK üyeleri araşında transit ticaretin geliştirilmesini teminen çalışmalar yapmak.,Ülke ve/veya sektör bazında konferans, panel, seminer gibi toplantılar düzenlemek ve raporlar hazırlamak.

Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği , Avustralya ve Parua Yeni Gine yi temsilen iki günlük , yoğun geçen kurultay izlenimlerini , Avustralyalı , Türk işadamları ve Avustralya Türk Medyası ile paylaşti.

Melbourne Havaalanı Hilton Hotel`de gerçekleşen brifingde ATSİAD başkanı Mehmet Ali Karamemiş , katılımcılara , İstanbul`daki Lütfü Kırdar Kongre ve Sargı Sarayı`nda gerçekleşen kurultaydan edindiği izlenimleri aktardı.

Kurultayın ikinci günü gerçekleşen ve Dünyayı bölgeler bazında temsil edecek delegelerin seçimi sonucunda yedi bölgeye ayrılan Asya-Pasifik bölgesinden Avustralya`yi temsilen 45 oy alan Mehmet Ali Karamemiş, iki yıllığına Avustralya`yi temsil görevi elde etti.

Dünya Türk İş Konseyi , Avustralya temsilcisi Mehmet Ali Karamemiş`in belirttiğine göre, kurultayda gerçekleşen bölgesel oturumlarda , Asya – Pasifik Oturumunda panel konuşmacısı olarak sözalan Karamemiş, Avustralya`nın ekonomik yapısından da bahsederek, Avustralya-Türkiye ticari ilişkilerinin olması gerekenden çok daha az miktarda seyrettiğinin altını çizdi.

Kuruluşundaki asıl amaçın , devlet eli ile , açıktan ,Dünya da başarılı olmuş işadamları kanalı ile Türk Lobisini yürütmek olduğunun altı çizilerek , tüm katılımcı delegeler arasında yapılan anketler sonucu , her bölgenin nabzı tutuldu.

Ankete göre Asya – Pasifik ülkelerinde yeterli Türk Libi Faaliyetleri yapıldığına inanıyormusunuz sorusuna ise % 92.9 delege hayır inanmıyoruz cevabını verdi.
Bu ve buna benzer anket soruları ile Asya- Pasifik bölgesinin mevcut , ekonomik –sosyal durumu belirlenerek, Dünya Türk İş Konsey üyelerinin iki yıllık faaliyet programı içerisinde neler yapılacağı konusunda projeler üretilmesi istendi.

ATSİAD `in brifinginde söz alan Türkiye Cumhuriyeti Melbourne Başkonsolosu Aydın Nurhan `da , Avustralya`da faaliyet gösteren tüm Türk işadamlarının birlik olarak birşeyler yapmaya çalışmasının önemini vurgulayarak, son günlerde belirgin bir şekilde ortaya çıkan , Avustralya`daki iki büyük işadamları derneği sürtüşmesine vurguda bulundu ve en büyük özleminin Avustralya`da yaşayan Türklerin bir gün hepbirlikte önemli işlere imza attığını görmek olduğunu belirtti.

ATSİAD yönetim kurulu üyesi İbrahim Şahin`in sunumu ile gerçekleşen gecede , İstanbuldaki kurultaya katılım gösterenlere ATSİAD tarafından birer plaket sunuldu.
Gecenin Onur konuğu olan Hüseyin Kaya`da Atsıad tarafından bir plaket ile onurlandırılırken kendisine söz verildi. Hüseyin Kaya konuşmasında ATSİAD`in önemli işlere imza attgini ve bundan sonra da çalışmalarına azimle devamedeceğini belirterek, “Atsıad`a beni bu gece onurlandırdığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gecenin bir değerlendirmesini yapmak üzere mikrofonlarımıza konuşan ATSİAD başkanı ve Dünya Türk İş Konseyi Avustralya temsilcisi Mehmet Ali Karamemiş , “ katılan tüm girişimci dostlarımıza teşekkür ederim, İstanbul`daki iki günlük temaslarımızı aktarma fırsatı bulduk, ilk kez yapılan bölge temsilcileri seçimi sonuçlarını ve anket sonuçlarını arkadaşlarımız ile paylaştık,umarım mesaj yerine ulaşmıştır”dedi.
GECEDEN GÖRÜNTÜLERİ SADECE AUSTURKIYE ‘DEN İZLEYİNİZ

http://www.austurkiye.com/detay.asp?islem=2&SayfaNo=3882

Related Posts

4 Comments

  1. Merhaba Sevgili Badi Avusturalyadaki Başarılarını Türkiyeden Duymak Bizi Gururlandırıyor..

  2. sizi tv de izledim buyuk sans ve buyuk basarı esınız ıcın uzuldum turkıyeyı cok sevıyor umarım turkıyede calısma sansı yakalrsınız bende muhasebecınız olurum:)

  3. BENDE SİZİ TV DE İZLEDİM HAKİKATEN BÜYÜK BİR BECERİ GÜZEL BİR ZEKA.EŞİNİZİ ÇOK BEĞENDİM ÇOK GURUR VERİCİ İZLERKEN EŞİNİZLE BİRLİKTE BENDE AĞLADIM UMARIM HERŞEY İSTEDİĞİNİZ GİBİ OLUR. BENDE SİZLERLE ÇALIŞABİLME ŞANSINI YAKALAMAYI ÇOK İSTERDİM..

  4. abi sen samsunun ve türkiyenin gururusunuz saygılar önemli olan bulunan cüzdan değil bullan dır

Comments are closed.