Mehmet Ali Karamemis Kimdir – Ofkeyle goç etti Avusturalyada gururumuz oldu

Öfkeyle göç etti gururumuz oldu

Mehmet Ali Karamemiş bir günde 3 trafik cezası yiyince Avustralya’ya göç etti. İşadamı Karamemiş şimdi Melbourne Ticaret Odası Başkanı….

Mehmet Ali Karamemiş 47 yaşında. Ankara Ulus Endüstri Meslek Lisesi Ağaç İşleri Bölümü mezunu. Çankırılı çiftçi bir ailenin çocuğu olan Karamemiş, 4 kardeş içinde tek erkek çocuğu. 19 yaşındayken köylüsü olan Münevver Hanım’la evlenen Karamemiş, askerlikten sonra eşinin de desteğiyle taksiciliğe başladı. 3 çocukları olan Karamemiş çifti, Mehmet Ali Bey’in Ankara’da taksicilik yaparak kazandığı parayla ayakta kalmaya çalıştı. Ancak 1987’de bir günde üst üste 3 ceza yiyen Karamemiş, bu duruma kızıp taksiciliği bıraktı. Karamemiş Avustralya’da yaşayan ablasının davetiyle 3 çocuğunu da yanına alarak kıtaKaramemiş geçtiğimiz yıl örnek işadamı ödülü aldı.değiştirdi ve Melbourne’e yerleşti.

TUVALET BİLE TEMİZLEDİ

O günleri anlatırken sık sık gözleri dolan Karamemiş, "27 yaşındaydım. Yanımızda sadece 3 valiz ve sattığım taksiden kalan para olan 150 dolar vardı. Bir süre sonra Ford Fabrikası’nda iş buldum. Eşime de aynı fabrikada iş bulduk. Bir taraftan da ek iş arayışlarına başladım" diyor. Yunanlı komşuları vasıtasıyla bir siteye tuvalet temizlikçisi olarak ek iş yapmaya başladığını anlatan Karamemiş, Ford Fabrikası’ndaki işinden çıktıktan sonra burada çalıştığını söylüyor. Bir süre sonra ağaç işleriyle ilgilenen Karamemiş, mutfak dolapları yapanAilesiyle göç ettiğinde Karamemişin 150 doları vardı.bir firmada çalışmaya başladı. Patronu onun çalışmasını çok beğenince de şirkete ortak oldu. İşlerini her geçen gün büyüten Karamemiş, 1993 yılında ilk fabrikasını kurdu. Mutfak dolapları için kapak üreten genç girişimci, 2004’de Sydney’de, daha sonra da Ankara Havaalanı yolu üzerinde 3 bin metrekarelik bir alanda fabrika kurdu. Geçtiğimiz yıl Avustralya’da Örnek İşadamı Ödülü’nü de alan Karamemiş, 2.5 yıldır da Melbourne Ticaret Odası Başkanlığını yapıyor. Şu anda Düzce’de fabrika açma hazırlığı yapan Karamemiş, bu tesisin Şubat ayında hizmete gireceğini söylüyor.

Müslim SARIYAR / MERKEZ
—————————————————-
Türk işadamının Avustralya başarısı

MELBOURNE(CHA)- Avustralya’nın Melbourne Şehri’nde mobilya alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Türk İşadamı Mehmet Ali Karamemiş’e ait "Nu-Door Mutfak Kapı ve Tezgah Fabrikası"nın yeni binasının açılışını Viktorya Eyalet Hükümeti Küçük İşletmeler Bakanı Marsha Thomson yapacak.

İşadamı Mehmet Ali Karamemiş ve oğulları tarafından 2 bin 500 metrekare kapalı alana kurulan fabrika, en son teknoloji ile donatıldı.

Günde 300-350 mutfak kapı ve dolabı üretecek olan fabrikanın resmi açılışının Bakan Marsha Thomson, T.C. Melbourne Konsolosluk görevlileri ve türk toplumu temsilcilerinin katılımıyla 2 Şubat cuma günü gerçekleştirileceği bildirildi.

Çalışmaları ile ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan İşadamı Mehmet Ali Karamemiş, Türkiye ve dünya çapında, menteşe konusunda isim yapmış "Samet" ürünlerinin Avustralya ve Pasifik Ülkeleri Bayiliği’ni de aldıklarını belirterek, "Bugüne kadar 50 ülkeye satışı yapılan "Samet" ürünleri, şimdi Nu-Door vasıtasıyla Avustralya’da ilk defa satılmaya başlanacak. Şimdiden Sydney’e de bayilik vermiş durumdayız." diye konuştu.

18 elemanın görev yaptığı fabrika, kullandığı teknoloji ve üretim kalitesi açısından Avustralya’da da sayılı işyerlerinden biri haline geldi. SÜLEYMAN ÜNAL

Related Posts

3 Comments

  1. GERÇEKTEN TEBRİK EDERİM KENDİSİNİ BEN DÜZCELİYİM FABRİKASI VAR BURDA OĞLU İLE TANUÞTIM VE MUTLU OLDUM

  2. HELAL OLSUN TAKDİRE ŞAYAN AZİM DİYORUM MÜCADELE DİYTORUM

Comments are closed.