Aygül Özkan: Almanya’nın ilk Türk kökenli bakanı

Almanya’nın ilk Türk kökenli bakanı, Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanı Aygül Özkan (CDU), Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanlığı Bilkay Öney’in (SPD) seçilmesine çok sevindiğini söyledi.

Özkan, “Sevgili Bilkay’ın bakanlığa seçildiğini duyduğumda çok sevindim. Kendisini arayıp tebrik ederek başarılar diledim. Eskiden bir Türk kökenli milletvekili seçildiğinde seviniyorduk ve artık bakanların da seçilmesi tabii ki çok güzel. Bu artık Almanya’nın siyasetinde normal ve doğal bir gelişme. Bilkay ile son olarak Hannover’deki CEbit Fuarı’nda görüşmüştük. Kendisinin başka bir partide olması benim için hiç önemli değil. Önemli olan Türk kökenli bir bayan bakanın seçilmesidir. Siyasette her zaman görüş ve fikir ayrılıkları olabiliyor ve bu gayet normaldir. Herkesin görevi farklıdır. Kendisini tekrar tebrik ediyorum ve içtenlikle sevindirdi. Ben bakan seçildiğimde yolu açtığımı söylemiştim ve her eyalette göçmen kökenli bakanlara imkan verilmesini istemiştim. İlk kısmet Baden- Württemberg Eyaletine imiş. Bundan sonra da inşallah gerisi gelir ve her eyalette bir Türk kökenli bakan olur ” dedi.

ÖZOĞUZ: SPD TOPLUMA MESAJ VERDİ
SPD Federal Meclis Milletvekili Aydan Özoğuz ikinci Türk kökenli bakanın seçilmesini önemli bir adım olduğunu belirterek, “Bu bizim için SPD olarak önemli bir adım. Çünkü bunu istiyorduk son seçimlerde tam gerçekleştirememiştik ve bundan büyük üzüntü duyuyorduk. Türk kökenli bakanın SPD’den gelmesi bizim için gurur verici ve aynı zamanda topluma verilmiş bir mesajdır. Bilkay Öney yakından tanıdığım çok takdir ettiğim arkadaşım. Uyum politikasında önemli çalışmalara imza atacaktır. Kendisi siyasette tecrübeli. Aynı zamanda farklı fikirlere açık ve sorunlara somut çözüm önerileri getirme kabiliyetine sahip. Kendisine elimden gelen her desteği sunacağım. İyi ve kötü günlerde yanında olacağım. Ayrıca Baden-Württemberg’dekiler de destek göstermeliler. Çünkü bu bulunduğu eyaletin desteği çok önemlidir. Türk kökenli siyasetçilerin oluşturduğumuz bir ağımız var. Buraya baktığımızda göçmen kökenli bayanların çok daha başarılı yerlere vardıklarını görüyoruz ” dedi.

Related Posts