Aslı Özyürek : Hollanda’da profesörlük kürsüsü aldı

Nijmegen Radboud Üniversitesi’nde Türk Profesör Aslı Özyürek’e kürsü verildi. Özyürek, düzenlenen akademik toplantıdan sonra resmi olarak üniversitedeki görevine başladı. CHP Milletvekili Mustafa Özyürek’in kızı Aslı Özyürek üniversitede düzenlenen törende ellerimizdeki dilimiz konulu bir sunum yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Amerika’da yüksek lisansını bitiren Özyürek, daha sonra Hollanda’ya geldiğini ve Radboud Üniversitesi’nde çalışmaya başladığını söyledi. Beden dili konusunda dünyada sadece 3 tane profesörün var olduğunu ve bunlardan birisinin kendisi olduğunu bildiren Aslı Özyürek, “Hollanda Radboud Üniversitesi’nde profesörlük kürsüsü verildi. 1 Eylül 2010 tarihinde dil bölümünde profesör olmuştum. Her profesörün bu gün olduğu gibi bir seremoniden geçmesi gerekiyor. Yaptığı işler ilgili diğer profesörlere ve halka anlatması gerekiyordu. Bugün bu törenle profesörlük kürsüsüne törenle sahip olmuş oldum. Sunumunda konuşurken beden dilini öne çıkarttım. Hocam sadece İngilizce’de bakıyordu ama ben Türkiye, Japonya ve İtalya gibi farklı ülkelerdeki kullanımlarına baktım. Bunu global hale getirdim. Literatürdeki özelliğim de bu diyebilirim.” şeklinde konuştu.

Hollandalı eşiyle 10 yıl önce bu ülkeye yerleştiğini ve akademik kariyerine bundan sonra Radboud Üniversitesi’nde devam edeceğini anlatan Özyürek, ilerleyen dönemlerde Hollanda’da yaşayan göçmenlerin beden dilleriyle ilgili araştırmalarda bulunacağını söyledi.

CHP Milletvekili Mustafa Özyürek, Hollanda’daki bu törende kızımla gurur duydum

Radboud Üniversitesi’nde düzenlenen törende kızını yalnız bırakmayan CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ise bir baba olarak duygulandığını söyledi. Özyürek, “Bir baba için müthiş bir olay. Son derece duygulandığım bir olay. Özellikle benim gibi Anadolu’nun bir köyünden çıkmış bir babanın çocuğunun Hollanda’da profesör olması olağanüstü bir olay. Aile olarak son derece mutluyuz. Başka sermayemiz olmadığı için bütün yatırımı çocuklarımıza yaptık. Kızım Aslı Hollanda’nın köklü üniversitelerinden biri olan Radboud Üniversitesi’nde profesör olarak onuruna kürsü açıldı. Diğer kızım Esra Kaliforniya Üniversitesi’nde Doçent olarak görev yapıyor. Ben bir politikacı olarak çocuklarımın ilim alanında yetişmiş olmasından son derece mutluyum. Hem Türkiye düzeyinde hem uluslararası düzeyde eserleri ile büyük bir katkı sağlayacaklardır. Buna inanıyorum. Kızlarımla gurur duyuyorum. Daha yeni başarılarını bekliyorum. Yeni eserler vereceklerdir. Bilim hayatına yeni ufuklar açacaklardır. Bu amaçla Hollanda’ya seçim çalışmalarını yarıda bırakarak buraya geldim. Kızımı bu güzel gününde yalnız bırakmamak için eşim Sunter Özyürek, kızım Esra Özyürek ile Hollanda’ya geldik.” dedi.

Related Posts