Time Dergisine Kapak olan Türkler

Time dergisi, yıllardır dünya gazeteciliğinde önemli bir yere sahip olmuştur. Amerika’nın ilk haftalık dergisi olmasının yanı sıra, her hafta hafta yakaladığı 4 milyonluk, yakalanması zor tiraj ile de zirvede tek başına olduğunu kanıtlamıştır.

Time Dergisi’nde artık bir gelenek hâline gelmiş kapak seçiminde, o zamanlarda tüm dünyada sükse yapmış insanlar kapak olarak belirlenir. İşte Time Dergisi’nin bu geleneğinde 7 Türk’e de rastlıyoruz. Bu 7 Türk ve kısa öz geçmişleri şu şekilde;

Mustafa Kemal Atatürk (24 Mart 1923)

24 Mart 1923 tarihinde ilk kez kapak olan Mustafa Kemal Atatürk, sömürgecilere karşı ilk devrimi yapmış asker olarak bir anda tüm dünyada ses getirmişti. Lozan’da, örümcek ağı tutmuş Osmanlı geleneğinden, gelecek dünyasında söz sahibi olabilecek bir devlet kuran Atatürk, sağda gördüğünüz kapak ile Time’a çıkmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk (21 Şubat 1927)

Genç ve dinamik cumhuriyet, henüz ilk 4 yılının ardından %8,5’lar varan muhteşem bir büyümeye imza atıyordu. Balkanlar ve Ortadoğuda büyük bir güç olarak ortaya çıkan Türkiye, Atatürk ilke ve inkılapları ile yeniden dünya kamuoyunun gündemine oturacaktı. Avrupa’da yavaş yavaş totaliter rejimlerin türemeye başladığı bir ortamda Türkiye’nin demokrat ve cumhuriyetçi adımlar atması, tüm dünyayı şaşırtıyordu. Atatük, 4 yıl aradan sonra yeniden Time’a kapak oluyordu… http://basariliturkler.ufoss.com/

İsmet İnönü (19 Mayıs 1941)

Türk Kurtuluş Savaşı’nın 22. yıldönümünde Time’da yeniden bir Türk boy gösteriyordu; İsmet İnönü. Nazi ordularının Fransa’yı ve Balkanlar’ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye’ye doğrulttukları bir ortamda Time’ın kapağını süsleyen İsmet İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lânse edilmişti. Haksız da sayılmazlardı; zira tüm Türkiye’de seferberik ilan edilmiş, Alman işgaline karşı hazırlıklar başlamıştı. Ancak bir ay sonra 3 milyon askerden müteşekkil Alman ordusunun Sovyetlere saldırması, hem Time’ın öngörüsünü hem de Türk halkının endişelerini boşa çıkaracaktı.

Şükrü Saracoğlu (12 Haziran 1943)

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarından olanSaracoğlu’nun kapak olmasındaki en büyük etken, Türkiye’nin dönemin süper güçlerinden birinin (ABD-SSCB-Nazi Almanyası) yanında olmasının bölgeye getireceği yeni düzenin önemi idi. Türkiye, 2. Dünya Savaşı’nda iyiden iyiye geri çekilmeye başlayan Almanlara mı, Pearl Harbour’da ağır darbe yiyen ABD’ye mi, yoksa Berlin’e doğru ilerlemeye başlamış SSCB’ye mi sadık olacaktı? İşte bu önemli karar; dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu tarafından verilecekti.

Adnan Menderes (3 Şubat 1958)

Adnan Menderes’in Türkiye tarihindeki ilk İMF anlaşmasını yapması, Türkiye’yi Nato’ya sokması gibi sebebler, özellikle 1951-1956 arasında Türkiye’de büyüme göstermişti. Ancak seçimlerin ardından ekonomi ile beraber siyasal yaşamında krize girmesi, Time Dergisinin gözünden kaçmayacaktı. Sokak olaylarının artışı, muhafazakar kesimin yükselişi gibi sebebler, sağda gördüğünüz Time kapağının oluşmasında rol oynayacaktı.

Mehmet Ali Ağca (9 Ocak 1984)

Papa suikastinin ardından tüm dünyanın gündemini oluşturanMehmet Ali Ağca, Time’a kapak olan 4. Türk oluyordu. “Neden Bağışladı?” başlığı ile basılan 9 Ocak 1984 tarihli Time Dergisi, Papa’nın Ağca’yı affetmesinin nedenlerini bulmaya çalışmıştı.

Naim Süleymanoğlu (3 Ocak 1988)

“Cep herkülü” lâkâplı Naim Süleymanoğlu, 1996’ya kadar neredeyse her girdiği organizasyonda madalyaları toplamış, dünya rekorlarını kırmıştı. Seul Olimpiyatları’nda gösterdiği üstün başarı ile Time’a kapak olan Naim Süleymanoğlu, dönemin ABD başkanı Keagen ile de 1 saate yakın görüşmüştü.[

Mine Karakaş (15 Temmuz 2007)

22 Temmuz seçimlerine bir hafta kala Time Dergisi’nde yayınlanan kapak, başta Türkiye olmak üzre birçok ülkede gündemi oluşturdu. Türkiye’de türban[ sorununu konu alan sayı, seçimlere bir hafta kala yayınlanması ile kafalarda soru işaretleri bıraktı http://basariliturkler.ufoss.com/i

Harbiyeli Şehitler Anıtı

– Manisa`da dünyanın en yüksek 3. anıtı:
`Kuvay-ı Milliye ve Atatürk Anıtı` ( 1.Rio`da İsa heykeli
2.New York`da Özgürlük anıtı)

alıntı

Related Posts