Görüntülenme: 11526

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Uğur Rıfat Karlova – Okumak için gitti yıldız oldu!

 05 Ağustos 2009  @Başarı Hikayeleri

ilk, orta ve lise eğitimini Tekirdağ’da tamamladı. Tekirdağ’da Anadolu Turizm Otelcilik Lisesi’nde okuyan Rıfat Karlova, ardından Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Bölümü’nü bitirdi. Üniversite eğitimi boyunca yazları rehberlik yapan Karlova, yeniden üniversite sınavına girerek Turizm Bakanlığı’nda görevli bir arkadaşının tavsiyesi ile Çince öğretilen Sinoloji Bölümü’ne kayıt yaptırdı. Karlova bu bölümü seçme nedenini şöyle anlattı: “Okulun internet sitesinde ‘Başarılı öğrenciler bursla Çin’e gidebilir’ yazıyordu. Bu bursu kazanma umuduyla Sinoloji Bölümü’ne gitmeye karar verdim. Bir taraftan tamirhanede çalışıyor, akşamları da sınava hazırlanıyordum. Kazanamazsam askere gidecektim, kazanırsam önümde başka bir kapı açılacaktı. Babam da okuma kararımı destekledi.”

TESADÜFEN ŞOV DÜNYASINA GİRMİŞ

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Sinoloji (Çince) bölümünden 2006 yılında mezun olan Uğur Rıfat Karlova, aynı yıl Tayvan Turizm Bakanlığı’nın verdiği bursu kazanarak dil ve yüksek lisans yapma şansını elde etti. Tayvan’daki ilk yılında Ulusal Tayvan Normal Üniversitesi’nde 1 yıl Çince hazırlık okuyan Karlova, bu sürede Taiwan ve Çin televizyonlarında birçok yapıma oyuncu ya da konuk olarak katıldı. 2007 yılından itibaren aynı okulun Siyaset Bilimi Bölümünde yüksek lisansına devam etti. Uğur Rıfat Karlova, şov dünyasına giriş öyküsünü de şöyle anlattı: “Bir gün sokakta yürürken iki Tayvanlı ‘Bakar mısınız’ dedi. Bir reklam filminde rol alacak yabancı arıyorlarmış. Kaldırımda fotoğrafımı çekip onlardan haber beklememi söylediler. Hatta ‘arkadaşların varsa onlara da haber ver, bir barı yabancılarla doldurmamız gerekiyor’ dediler. Okula dönüp arkadaşlarıma haber verdim, onlar da kabul etti, bir Guatemalalı, Bir Türk, bir Naurulu arkadaşımla çekime gittik. Orada kalabalık bir sevinç anı yarattık. Reklam şu anda TV’lerde gösteriliyor.” ŞANSI AÇILMIŞ Bu reklam filminden sonra televizyon dünyasında şansı açılan Karlova’ya Tayvan Devlet Televizyonu’nun çekeceği ilk ulusal tarih belgeselinde rol teklif edilmiş. Karlova, 1800’lerin sonunda Tayvan’a gelen, ülkede çok tanınan Batılı misyonerlerden Kanadalı George Leslie MacKay’i canlandırmış. Wolsvagen, Beko, 3M, Gigabayt gibi markaların reklamlarında kamera karşısına geçen Karlıova, Tayvanlıların çektiği 17 Ağustos Depremi’ni anlatan filmde de ‘Mühendis Abdullah’ olarak rol almış.

Halen Tayvan televizyonlarının en çok izlenen şov programlarından biri olan ‘Halin’s Show’u sunan Karlova, buradaki performansı ile Tayvanlıların beğenisini topluyor. Zaman zaman Türkçe şarkılar söyleyen Karlova programda Türk yemekleri de yapıyor.

http://www.rifatkarlova.com/.Etiketler: ,

Yorumlar: Yorum (0) |