Almanya’da 21 yaşında İsmail Altan isimli Türk genç AB sertifikalı Oto Hasar Tespit Uzmanı oldu


Berlin’de AB sertifikalı Oto Hasar Tespit Uzmanı iki kişeden biri olan İsmail Altan ailesinin gurur kaynağı oldu. 21 yaşındaki Altan, “Bu mesleği sevmemde ve başarılı olmamda ailemin büyük desteği var” dedi. 21 yaşındaki İsmail Altan, yaptığı Oto Hasar Tespit Uzmanlığından sonra aldığı AB Sertifikası ile adından söz ettirdi. Berlin’de halen iki kişide bulunan AB sertifikasını alan Hasar Tespit Uzmanı Altan, genç yaşta elde ettiği başarılarla aile ve çevresinin gurur kaynağı oldu.

Baba ve amcasının da araba tamir ustası olduğunu söyleyen Altan, “Bu mesleği sevmemde ve başarılı olmamda ailemin büyük desteği oldu” dedi.

Ortaokuldan sonra Renault servisinde Araba Tamir Mesleğine adım atan İsmail Altan, 18 yaşında diplomasını almış. Ustalık Belgesi almaya karar veren Altan, bunun için dokuz ay eğitim görmüş. İş Bulma Kurumunda yaptığı müracaat sonrası çok sayıda işveren Altan’ı işe almak istese de kurumdaki memurun tavsiyesi ile Oto Hasar Tespit Uzmanı olmaya karar vermiş. Masrafları ise İş Bulma Kurumu karşılayacaktır.

Sanayi ve Ticaret Odası’nın altı senelik aralıksız iş tecrübesi ve 3 aylık staj eğitimi istemesi üzerine yılmayan Altan, Düsseldorf’ta bu eğitimin verildiği bir okul bulmuş. Çok kısa zamanda derslere katılıp sınavları kazanan genç, Oto Hasar Tespit Uzmanı olmayı başarmış. “İş Bulma Kurumu işyeri açmam konusunda bana yardımcı oldu. İşyerini açtıktan sonra Olay Yeri İnceleme ve Canlandırma seminerlerine katılarak bu belgeyi de aldım” diyen Altan, daha sonra Almanya çapında açılan seminerlere davet edildiğini söylüyor. Yaşı genç olmasına rağmen kendinden yaşça büyük çok sayıda uzmanlarla birlikte AB sertifikası için sınava giren Altan, Almanya’da çok az sayıda insanın sahip olduğu AB Sertifikalı Hasar Tespit Uzmanı olmaya hak kazandığını ifade ediyor.

İsmail Altay bu belge ile mahkemelerde çözülemeyen davalarda bilirkişi olarak görev yapabildiğini söylüyor. Altan şöyle devam ediyor: “Araba kazalarına bakma yetkisi dört kişiye verilir. Diplomasız olanlar vardır. Bunlar yanlarında bir uzman çalıştırarak iş yaparlar. Kalfalar vardır. Bunlar da araba tamirhanelerinde bu işi yapma yetkisi alabilirler. Ustalar vardır. Bu işi yetkili olarak yapmaya hak kazanabilirler. Bir de mühendisler var. Ben bu kişilerin yaptığı tespitlerde çözüm olmadığı zaman olay mahkemeye yansıdığında devreye giriyorum. Mahkemelerin anlaşamadığı durumlarda bizim görüşümüze müracaat ediyorlar. Şu an Berlin’de bu işi yapan tek Türk benim.” [ÜMİT SELİM MACAR-BERLİN]

İsmail Altan, araba tamiri üzerine meslek eğitimi yapıp konuyla ilgilenen gençlere www.iq-zert.de, www.vfk-ev.de, www.sbwgmbh.de sitelerini öneriyor.
Kaynak=zaman

Related Posts