Yasemin Koyunoğlu : Amerikada banka sahibi

Amerika'daki Türkler

Yasemin Koyunoğlu : Amerikada banka sahibi

Fort Lee Federal Savings Bank ikinci şubesini Clifton, New Jersey’de açıyor. 10 yıldan beri New Jersey’nin Fort Lee şehrinde faaliyet gösteren Fort Lee Federal Savings Bank, Clifton’da Main Avenue üzerindeki üç katlı yeni binasının resmi açılışını önümüzdeki günlerde yapacak. Banka ilk şubesini de yine Fort Lee’de satın aldıkları yeni bir binaya taşımanın hazırlıklarını yapıyor.

ABD’de banka sahibi olan tek Türk olan Yasemin Koyunoğlu Kostakopoulos ve eşi Dr. Haralambos (Bob) S. Kostakopoulos yeni merkezlerinin kapısını Turk Avenue’ye açtı. Yeni şubenin dekorasyonunu Türkiye’den ebru sanatçısı Kubilay Dinçer’in arşivinde seçtiği 60’a yakın ebru eseri ile yapan Kostakopoulos çifti, yerleri de Türk halıları ile dizayn etti.

10 yıl önce mütevazi bir banka olarak Fort Lee’de yola çıkan Kostakopoulos çifti, yaşanan ekonomik krizlere ve mortgage krizlerine rağmen ayakta kalmalarını ve büyümelerini, planlı ve bilinçli bir stratejiye dayandığını söylüyorlar. Fort Lee Federal Savings Bank eşbaşkanı Yasemin Koyunoğlu Kostakopoulos, “Önemli olan şube sayısının çokluğu değil. Ne kadar iş yaptığınız. Biz adımlarımızı yavaş ama sağlam attık,” diyor.

Tüm dünyayı saran “subprime mortgage” krizinden, portföyünde bu tarz yatırımlar olmadığı için etkilenmeyen Fort Lee Federal Savings Bank, New York ve New Jersey’deki pek çok Türk işadamına da verdiği kredilerle işlerini büyütmelerine yardımcı oldu.

Yeni hizmet binasında Federal Housing Administration (Federal Konut İdaresi) destekli kredileri de ev almak isteyen müşterilerin kullanımına sunacaklarını söyleyen Dr. Haralambos S. Kostakopoulos, yüzde 97 devlet garantili kredilerin Türk toplumunda ev sahibi olmak isteyenler için ideal olduğuna vurgu yapıyor.

COLUMBİA’DA BAŞLAYAN YOLCULUK
Bugün bankacılık sektöründe saygın bir yer edinen Kostakopoulos çiftinin yolu Columbia Üniversitesi’nde kesişti. Uluslararası ilişkiler bölümünde Master okuyan ve ekonomi master’ı, M.Phil. (Master of Philosophy) ve A.B.D’si (“All requirements But Dissertation “) bulunan Koyunoğlu, Columbia Üniversitesi’nde kurulan Türk Öğrenci Derneği’nin ilk kurucularından olup ve ilk başkanıydı. Hayali okulda doktorasını tamamlayıp profosör olmaktı. Doktora tezini almak için tüm hazırlıkları tamamladı. Okulda tanıştığı eşi ile evlilik araya girince planlarına ara verdi. Kostakopoulos, “Hem okula devam edip tezimi tamamlayabileceğimi hem de çocuk yetiştireceğimi düşündüm. Ancak çocuklarım Defne ve Can adeta Ph.D tezim oldu,” diyor.

Yasemin Koyunoğlu’nun aile soyağacı Osmanlı’dan günümüz Türkiyesi’ne önemli işlere imza atmış kişilerle dolu.
Koyunoğlu’nun annesinin dedesi olan Yusuf Paşa, Mevlana soyundan gelen bir Mevlevi. Klasik Türk Segah müziği besteleyen Yusuf Paşa, aynı zamanda Sultan Abdülaziz’in vezirlerinden ve aynı zamanda Sultan Abdülaziz’in ney hocası. Yusuf Paşa eşi Emine’yi Harem’de yetişen kızlar arasından Sultan’ın izni ile seçmiş.

Koyunoğlu’nun anneannesinin Sadiye Hanım’ın babası da Osmanlı’da Mısır Mollası olarak görev yapmış bir isim. Kuran’ı Kerimin tercümesi için İstanbul’a getirilen ve 14 yaşında olan bir Bulgar göçmeni Safiya Hanım’la evlendirilmiş.
Koyunoğlu’nun babaannesi Fatma Köroğlu Koyunoğlu, Köroğlu soyundan geliyor ve İstanbul Üniversitesi’nin ilk kadın mezunlari arasında.

Koyunoğlu’nun müzikle yakın ilgisi olan bir başka büyüğü de dedesi Celalettin İyison. Orkestra şefi ve virtüözü olan dede, İstanbul’daki keman, piyano, mızıka ve ney dersi veren ilk müzik öğretmeni.

Koyunoğlu’nun dedesi İbrahim Koyunoğlu, Türkiye’nin başarılı işadamlarından biri. Karadeniz Ereğli’den İstanbul’a gelip kendi yük taşıma gemileri için İstanbul Haliç’te ilk limanı kuran girişimcilerden biri. Erken ölümü üzerine işin başına Yasemin Koyunoğlu’nun babası o dönem ABD’de eğitim gören Şerafettin Koyunoğlu geçer.
Şerafettin Koyunoğlu, Robert College’de mühendislik okudu. Master’ını University of Southern California’da mekanik mühendisliği ve gemi dizayn ve inşaası üzerine yaptı.
Koyunoğlu’nun annesi Vedia Koyunoğlu da şan ve piyano eğitimi almış, Ankara ve İstanbul Konservatuar mezunu müziğe tutkuyla bağlı biri. Küçükken Atatürk’e piyano da çalan annesinin kendi söz ve müziğini besteledigi bir çok eseri mevcut. Yasemin Koyunoğlu, annesinin bestelediği parçalar arasında en çok “Atatürk’e Ağıt” parçasını sevdiğini söylüyor. Bestelediği parçalar okullarda çalınması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış. Bir kaç yıl önce de öğrencilerinden biri olan İstanbul Belediye Başkanı tarafından onur ödülü ile ödüllendirilmiş.

SÖKELİ DR. HARALAMBOS
Yasemin Koyunoğlu’nun yakın çalışma arkadaşı olan eşi Dr. Haralambos S. Kostakopoulos, Merrill Lynch’te Head of Quantitative Research bölümünde ekonomist olarak görev yaparken, Atlantic Bank’a President and CEO olarak transfer oldu. Bu transferde eşinin ısrarının altını çizen Dr. Kostakopoulos, “O ısrar etmeseydi belki Atlantic Bank’a geçmeyecektim. Ve bir yerlerde akademik kariyerim sürüyor olacaktı,” diyor. Atlantic Bank’ı 400 milyon dolar sermaye ile alıp 1.3 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştıran Dr. Kostakopoulos, sonra New Jersey’nin Little Falls şehrinde bulunan First Savings Bank’ı aldı. Bir süre sonra bu bankayı satıp eşiyle birlikte 2000 yılında Fort Lee Federal Savings Bank’ı kurdu.

ANNE TARAFI SÖKELİ
Aslen annesi Sökeli olan Dr. Kostakopoulos’un ailesi 1968 yılında New York’a yerleşti. Aileden ABD’ye ilk gelen kişi amcası oldu. 1910 yılında Yunanistan’daki yoksulluktan kaçıp ABD’ye gelen amcası, Chicago’da restoran işletir, hayli para kazanır. Büyük Buhran döneminde servetini kaybeder. 1966 yılında Yunanistan’a geri döner. Amcasından ABD ilgili dinlediği hikayeler, gelen hediyeler Kostakopoulos’un aklına Amerikan Rüyasını yerleştirir.

1968 yılında bu kez Kostakopoulos’un ailesi New York’a yerleşir ve bir kaç restoran sahibi olacak kadar da işi ilerletir. Kostakopoulos, 1922 yılında mübadele ile Söke’den Yunanistan’a yerleşen annesinin doğduğu toprakları görmek için Söke’ye de gitmiş.
Kostakopoulos’un ailesi hayatta iken tatillerini Türkiye ve Yunanistan arasında eşit olarak geçiren çift, hala yazları Büyükada’daki evlerinde arkadaşları ile zaman geçiriyor.

YASEMİN KOYUNOĞLU’NUN ANNESİ VEDİA KOYUNOĞLU’NUN
OKULLARDA MÜZİK DERSLERİNDE OKUTULAN ŞİİRİ

Atatürk’e Ağıt

Içimizde uyanan
Sana ölmez sevgimiz
Atam Kasım gelince
Söner bütün neşemiz.

Sustu ötmez bülbüller
Sarardı soldu güller
Atam sen bir nur gibi
Kalpte yanan güneşsin.

Yas tuttu Türk Milleti!
Ardından senin için
Atam sen öldün diye
Ağlarım için için….

Back To Top