Görüntülenme: 111.019

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Kamil Uğurbil : Dünyanın en genç Profesör olan kişilerinden birisi

 16 Aralık 2010  Amerika'daki Türkler


Tire/İzmir doğumlu olan Prof. Dr. Kamil Uğurbil, ortaokulu Bornova Koleji(şu anki adı Bornova Anadolu Lisesi-benim de mezun olduğum okul)’nde liseyi ise Robert Koleji’nde bitirdi. Üniversite eğitimi için Amerika’nın yolunu tutan Uğurbil, Columbia Üniversitesi’ne gittikten iki yıl sonra okumak istediği bölüme karar verdi. Fizik ve kimyasal fizik alanında hem yüksek eğitimini hem de doktorasını Columbia’da yapan Uğurbil, daha sonra yaptığı araştırmalarla Bell Labs.’da işe girdi. “Lazerin bulunduğu laboratuvar” olarak tanınan bu merkezde iki yıl boyunca çeşitli araştırmalara imza atan Uğurbil gelecekte uğraşacağı MR alanında yapacağı çalışmaların ilk adımlarını da burada attı. Daha sonra yine Columbia’ya dönerek 27 yaşında profesör olan Uğurbil’in önemli araştırmalara imza attığı laboratuvarı kurması ise Minnesota Üniversitesi’nden gelen teklif sayesinde oldu. Kurduğu bu küçük laboratuvar daha sonra üniversite içinde bir bölüm haline getirildi. 20 yıldır bu bölümün başkanlığını yürüten Uğurbil, beynin çalışmasını görüntülemek için yüksek güçlü mıknatıslar da tasarladı(Bknz: Functional MRI)
Avrupa’dan pek çok ülkeden Minnesota’daki gibi bir merkez kurması için teklif alan Uğurbil Almanya’da Max Planck Institute için bu çalışmayı yapmayı kabul etti. Uğurbil Almanya’nın bu alanda geri kaldığını düşünerek kendisiyle temasa geçtiğini ve 60 milyon euro’dan fazla bütçeyle bu merkezi açma çalışmalarına başladıklarını söylüyor.
2 erkek kardeşi olan Kamil Uğurbil’in kardeşleri de onun izinden gitmiştir. Ortanca kardeşi Kemal Uğurbil Türkiyenin en iyi jinekologlarından birisidir. Kendisi şu an İzmirde doktorluğa devam etmektedir. Küçük kardeş Zihni Uğurbil ise Türkiyenin ilk bilgisayar mühendislerindendir. Kendisi birçok yabancı firmada çalışmıştır. Türkiyede iletişimi geliştirmek adına çalışmalar içerisindedir.(Ayrıca Bilgisayar Mühendisliği okumama sebep olan adamdır.)
http://arsiv.sabah.com.tr/2005/03/31/gun101.htmlEtiketler:

Yorumlar: Yorum (0) |