Spor Bursuyla Amerika’ya Giden Elif Ünlü “All Amerikan” Seçildi!

Yaklaşık 11 yıldır voleybol oynayan İzmir Amerikan Koleji mezunu Elif Ünlü, son üç yıldır voleybol bursuyla Amerika’da yaşıyor. Ağabeyi milli yüzücü, dayısı ise Dünya bilardo şampiyonu Semih Saygıner. Amerika’ya geldiği ilk seneden itibaren voleybolda birçok ödül alan Elif Ünlü başarılarını Mezun.com’a anlattı.

Mezun.com: Merhaba, öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba! Ben Elif Ünlü, 20 yaşındayım. İzmir doğumluyum. İzmir Özel Amerikan Lisesi mezunuyum. Son üç senedir voleybol bursuyla Amerika’da yaşıyorum.

Mezun.com: Amerika’ya ne zaman ve nasıl gittiniz? Hangi üniversiteden ne kadarlık bir burs kazandınız?Amerika’ya lise 3’ten sonra, 2003 yazında geldim. Yılda 23 bin dolar civarında tam bursla okuyorum.

Mezun.com: Kaç yıldır sporla ilgileniyorsunuz? Ailenizde başka sporcular var mı?

Yaklaşık 11 senedir voleybol oynuyorum. Babam gençliğinde birçok sporla ilgilenmiş. Ağabeyim ise milli yüzücülük yaptı. Ayrıca, dayım Semih Saygıner, dünya bilardo şampiyonudur.

Mezun.com: Aileniz ne işle uğraşıyor?

Annem Füsun, Arkas Denizcilik’te müdür. Babam ise serbest meslekle uğraşıyor.

Mezun.com: Amerika’daki başarılarınıza gelelim. Amerika’da hangi ödülleri aldınız ve hangi başarılara imza attınız?

Amerika’ya geldiğim ilk seneden itibaren voleybolda birçok ödül aldım. Fakat bu ödüllerin hepsi kendi ligime ait ödüllerdi. Bu sene, "All American" ödülünü aldım. Bu ödül ülkede binlerce oyuncu arasından 72 bayan voleybolcuya veriliyor. Bu ödülünü kazanmak ulusal bir başarıdır. Bunun dışında kendi ligimde üç hafta üst üste en değerli oyuncu ve yıl sonunda karmaya seçildim.

Mezun.com: Bu ödül yaşamınızı nasıl etkiledi? Amerika’da bu ödülü kazanmanın anlamı nedir?

Bu ödülü çok insan kazanıyor. Bu benim elit bir voleybolcu, sporcu olduğumu gösteriyor. Voleybolda bana çok büyük bir prestij ve güven getiriyor. Bunun dışında iş başvurularında da çok önemli bir nokta olacak.

Mezun.com: Türkiye’de de bir spor geçmişiniz var buradaki olanaklar ile Amerika’daki olanakları karşılaştırır mısınız?

Burada sporcuya verilen değer bir başka. Doktorumuz, ağırlık ve kondisyon antrenörümüz, masörümüz, asistan antrenörlerimiz her antremanda mevcutlar. Bize verilen kondisyon çalışmaları herkesin oynadığı pozisyona göre farklı. Ayrıca bir sporcu olarak derslerinize de ilgi göstermeniz bekleniyor. Yani Türkiye’deki gibi “gitme okula, antremana gel onun yerine” denmiyor.

Mezun.com: Türkiye’den sizi destekleyen kurum, kuruluş ya da kişiler var mı?

Ailem başta olmak üzere, Arkas Holding beni desteklemekte.

Mezun.com: İzmir Amerikan Koleji’nin size ne gibi katkıları oldu? Amerikan Koleji’nden mezun olmak size avantajlar sağladı mı?

Amerikan Lisesi’nden aldığım altyapı, araştırma alışkanlığı, İngilizce, kültür, davranış… Her şey ama her şey hep benimle. Hayatın her döneminde Amerikan Lisesi’nin ayrıcalığını hissediyorum.

Mezun.com: Amerika’da okuyorsunuz, çok başarılısınız ve oraya adapte olmuşsunuz. Bütün bunlara rağmen Türkiye’ye bağlılığınızı kaybetmemişsiniz bunu neye bağlayabiliriz?

Ailem, arkadaşlarım benim her şeyim! Ayrıca ben daha İzmir’den güzel şehir görmedim şu dünyada!

Mezun.com: Tarsus Amerikan Koleji’nin yurt dışında yaşayan Türk çocukları ve gençleri için düzenlediği yaz okulu Türklüğümüzü unutmamak için büyük bir fırsat olabilir mi?

Kesinlikle. Amerikan kültürüne ayak uydurmak, asimile olmak demek değil. Türk benliğini korumak için oluşturulan her türlü organizasyon çok yararlı olacaktır.

SEV’in yurt dışındaki Türk gençleri için düzenlediği yaz okulu hakkında yapılan röportaj için tıklayın.

Mezun.com: Amerika’ya gittiğinizde özellikle okulunuzda kültür şokları yaşadınız mı?

Biraz. Mesela yemek! İlk geldiğimde 10 kilo aldım hemen. Onun dışında, yaşama bakış şekli burada biraz daha rahat. Buna alışmak uzun sürdü, ama şu anda hiçbir zorluk çekmiyorum.

Mezun.com: Okul dışında neler yapıyorsunuz? Amerika’daki yaşama alışmanız uzun sürdü mü?

Okul ve antreman dışında pek fazla zaman kalmıyor. Ama arkadaşlarımla zaman geçirmekten, salsa ve yemek dersleri almaktan ve seyahate çıkmaktan hoşlanıyorum.

Buraya alışmam uzun sürmedi. Amerikan Lisesi’nde aldığım güçlü gramer ve kültür bilgisi sayesinde Amerikan yaşamına çok rahat ayak uydurdum.

Mezun.com: Gelecek ile ilgili planlarınız nedir? Amerika’da mı kalmayı planlıyorsunuz yoksa bir gün mutlaka döneceğim mi diyorsunuz?

Bu konuda tam kararımı vermedim, ama yüksek lisansımı Amerika’da yapmayı düşünüyorum.

Mezun.com: Bizimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederiz.

http://www.mezun.com/icerik/bilgi_bankasi/amerikada_yasam/roportaj_elifunlu.cfm

Related Posts

3 Comments

  1. [u][/u][u][i][b][u][size][i][url][u][u][/u][/u][/url][/i][/size][/u][/b][/i][/u][img][quote][/quote][/img]

Comments are closed.