Noyan Rona: Çin’deki müthiş Türk

Size Noyan Rona’yı anlatmaya çalışacağım, kaç yazı dizisi olur, ne kadar anlatabilirim şuan için bilmiyorum. Kendisiyle üç gün beraberdik, üç gün boyunca her dakikası dolu dolu geçen, her cümlesinden bir şeyler öğrendiğim, hayatım da tanıdığım ender insanlardan biridir Noyan Rona.
Noyan Ronayla bir röportaj yapmadım, bir röportaj dan çok daha fazlasını yaptım. Soru cevap kısmı insanları tam olarak anlatamaz, yada eksik anlatır. Noyan Ronayla beraber gezdik, beraber yemek yedik, beraber üç gün geçirdik ve buradaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. Yolda bizi durdurup, Noyan Ronayı bana tanıtmaya çalışan Çinli çocukları anlatacağım, Noyan Rona Çin halkının iyi arkadaşıdır diyen büyük bir Çinli iş adamını anlatacağım, onun arkadaşı olduğun için çok şanslısın diyen bir kızı anlatacağım. Noyan Ronanın öğrencilik hayatını anlatmaya çalışacağım, kendisinden edindiğim bilgileri ve tecrübeleri sizlerle paylaşacağım.
TRT Türkte yayınlanan Dönmeyenler isimli programın yapımcıları Noyan Ronayla irtibat kurmuşlar, ben de Dönmeyenler isimli programa Shanghai gezisi sırasında eşlik eden kişiyim. Bu sayede Noyan Ronayla çok yakın ilişkiler kurabilmiş, kendisine bir çok soru sorabilmiş, onu üç gün gibi kısa süre de tanımaya çalışabilmiş, şanslı bir kişiyim.
Noyan Rona; 1983 yılında Çin’e gönderilen ilk öğretncilerden, bir Çin gazetesinin yapmış olduğu araştırmaya göre burada en uzun yaşayan 3 yabancıdan biri, bu araştırmadaki diğer iki kişi Türk değil. Burada öğrencilik, konsolosluk ve iş adamlığı yapan tek kişi, Shanghai’ın hemşerisi, Shangdong eyaletinin denizaşırı Çinliler federasyonu üyesi, Shanghai Expo’nun yabancı gönüllüler abisi, Türkiye’nin Çin’deki gönüllü elçisi, Çinliler tarafından yılın adamı seçilen müthiş Türk Noyan Rona. Daha bir çok şeyi yazmadım, bir çok üniversite ve okulun onursal hocası, misafir hocası gibi bir çok özelliği var, yaptığı yardımlarla, yaptığı işlerle aldığı bir çok ödülü, teşekkür belgesi mevcut.
Noyan Rona Çin’de 3 yıl master yapar, öğrenciliği bittiğinde dış işlerinde Pekin Büyük elçiliğinde işe başlar, 1995 yılında Süleyman Demirelin Çin seyahati dönüşü verdiği emir ile, Shanghai’da bir konsolosluk açılması kararlaştırılır. Shanghai Başkonsolosluğunu, Noyan Rona açar ve Shanghai’ın ilk konsolosu da Noyan Rona olur. 14 yıllık dış işleri görevinden daha sonra istifa eder ve özel sektörde Garanti Bankası Shanghai temsilcisi olarak işe başlar. 10 yıldır, Garanti Bankası Shanghai temsilcisi olarak çalışmaktadır.
Gelecek yazı Noyan Ronanın öğrencilik yılları, eski zamanlarda Çin ve Çin’de öğrencilik…

http://www.cingunlugu.com/cindeki-muthis-turk-noyan-rona/

Related Posts