Çin’deki Türk markaları

Çin pazarında yer edinmiş bazı Türk markalarını sizlerlede paylaşmak istedim. Umarız daha fazla Türk markasını Çin pazarında görebiliriz . İşte markalarımız;

Elit Çikolata
Tariş zeytinyağı
Dimes meyve suları
Pilsa boru
Aksa Jeneratör
Original dikiş makinaları
Linens
Efe Rakı
Godiva (Ülker Grup)
Star Mall (yakında açılacak )
Paşabahçe
Kütahya Porselen

Türkiye’nin Çin pazarında en şanslı olacağı ürünler ise şöyle ;
Ev tekstili (Türk ev tekstili burada bayağı tanınıyor), Otobüs (kalitesi ile ön plana çıkabilir, zira buaradaki otobüs firmalarının kalitesi bizim çok gerimizde), Kamyon ve kamyonet (ilginç ama buradaki kamyonların kalitesi ve görüntüsü bizim üreticilerden çok geride), Çikolata , Çocuk bezi,Çocuk giyim, İç giyim, Kozmetik, Kuru kayısı, Şekerleme, Sakız, Soda, Mobilya mağazacılığı, Pastane ve tabiiki madenlerimiz
————————
Sayın Mehmet Bey ,

Bildiğim kadarıyla ARÇELİK çinde fabrika yatırımı yaptı ve imalat başladı . Arçelik markası ile üretim yapıyormu bilmiyorum ancak byi sayısı Çin genelinde 25 i geçtidiye biliyorum.

Bu arada 2008 yılında kaynak makinası fuarında Türkiyeden tek imalatçı olarak NURİŞ WELKETRİK VE KAYNAK MAKİNALARI SANAYİ TİCARET A.Ş. olarak fuara katıldık, Pekind stand açtık dünya devlerinin yanında yer aldık .Bizim için çok güzel bir tecrübe oldu. Türk fimalaraınınÇin pazarına kesinlikle girmesi gerektiğini düşünüyorum. 1 sene Çinde çalışan ve yaşayan biri olarak İnanılmaz bir pazar potansiyeli olduğunu biliyorum.
Orda yaşayan bir olarak Türk firmalarına önerileriniz ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirm .

Saygılarımla ,

Tamer Aydın
————————-
Merhaba Tamer Bey,

Tesptiniz çok doğru ama bir düzeltme yapmak istiyorum. Arçelil Çin’de Beko olarak üretim ve satş yapıyor. bugünlerde Beko ürünlerinin reklamlarını en azından Şangay genelinde görmek mümkün.
Beko yetkililerinin beklentilerini ve hedeflerini bilmiyorum ama şu an görülen Beko ürünlerinin burada henüz tam isim yapmamış olduğu. Kendilerinin izlediği strateji doğrultusunda İngiliz markası olarak piyasada yer edinmeye çalışıyorlar. Umarım başarılı olurlar. ira onların ve diğer tüm Türk firmalarının başarısı bizler ve Çin’e ihracat yapmak isteyen firmalar açısından da bir referans olacaktır.
Firmanızın Pekin’deki fuar katılım ve ofis açma kararından dolayı kutlamak istiyorum. Umarım burada beklentilerinizin çok üzerinde satış grafiği yakalarsınız.
Size naçizane tevsiyem ise, sabırlı olmanız ve kaliteden ve hizmetten asla ödün vermemeniz. Özellikle hizmetten, zira burada global firmaların bile satış sonrası hizmetleri çok çok kötü. Örneğin evimizde bulunan Siemens marka çamaşır makinesinin tamiri için tam üç hata beklemek zorunda kalmıştık.
Diğer bazı tavsiyelerimiz ise şunlar olabilir (burada ofisiniz olduğunu ve elemanlarınız olduğunu varsayarak)

* Alıcılar ile sadece Çince görüşme de bulunun ve muhakkak alıcı firmanın sahibi veya genel müdürü ile birebir diyalog kurun. Bunları bazen dışarı çıkartın. Çinliler ikili ilişkileri yemekli toplantılarda geliştirdiğinden, bundan kaçınmayın ve ürününüzü satana kadar değil, sattıktan sonra da aynı ilgi ve alakayı devam ettirin.

*Çin’in diğer bölelerindeki, özellikle yeni yeni kalkınmaya başlayan bölgelerdeki fuarlara a katılın ve ısrarcı olun.

*Uluslararası bir markanız yoksa bura insanının gözüne hoş gelen bir marka ile piayasa edinmeye çalışın ama sakın yerelleşmeye çalışmayın.

*Sektörel yayınlara ilanlar verebilir, yine Çin’de oldukça yaygın olan sektörel web sitelerinde yer alabilirsiniz.

*Rakiplerinizi çok iyi analiz edip, sizden iyi veya eksik yanlarını öğrenin.

*Birkaç kelimede olsa Çince konuşmanız iş ortaklarınızın çok hoşuna gidecektir. Davet ettiğiniz iş ortaklarını Çin restaurantlarında ağırlamanız sizin için artı puan olacaktır, zira Çinliler yemeklerinin yabancılar tarafından tercih edilmesini çok takdir ederler. Çin yemeği ile aranız nasıl bilmiyorum ama damak tadınıza uygun yemekleri keşfedin ki yemekli toplantılardan sizde keyif alabilirsiniz.

*Fiyat avantajı ile ürün sunmaktan ziyade kaliteli ürün sunmayı tercih ederseniz size eri dönüşü daha hızlı olacakır. Zira sanırım Çinli firmaların her zaman daha iyi fiya avantajı olabilir.

Sektörünüzü çok tanımadığımdan ve sadece bir sektöre değilde tüm sektörler için önemli birkaç hususa değindim yukarıda. Umarım çalışmalarınızda küçücükte olsa bir faydası olur.

Esenlikler dilerim.

Mehmet Akaryıldız
Mehmett Akaryildiz Group moderator
The company name is only visible to registered members.

http://www.xing.com/net/turkosino/cin-de-yatirim-ofis-acilmasi-fabrika-acilmasi-ortakliklar-237452/cin-deki-turk-markalar%C4%B1-31991933/33290938/

Related Posts