Görüntülenme: 11754

Rate this post

“Muhtar Kent ( Coca Cola’nın zirvesine Türk yönetici )” için bir cevap

  1. deniz başkara dedi ki:

    grur verici bi tablo. türklerin dünyadaki tek temsilcisi bence..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Muhtar Kent ( Coca Cola’nın zirvesine Türk yönetici )

 08 Ocak 2009  Amerika'daki Türkler


Yönetimi altında bulunan Japonya, Çin ve merkezi İstanbul’da bulunan Avrasya ve Ortadoğu bölümlerinin 2005 yılında aldıkları başarılı sonuçların şirketin genel sonuçlarına önemli katkılar sağladığı belirtilen açıklamada, Kent’in yeni görevinde Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı E. Neville Isdell’e bağlı olarak Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlardan sorumlu olacağı kaydedildi.

Muhtar Kent kimdir?

Muhtar Kent Coca Cola’daki çalışma hayatına 1978 yılında Atlanta’da başladı.

1985 yılına kadar değişik ülkelerde pazarlama ve operasyon birimlerinde çalışan Kent, 1985 yılında Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürü oldu.

1989-1995 yılları arasında 23 ülkeden sorumlu olarak merkezi Viyana’da bulunan Doğu ve Orta Avrupa Bölüm Başkanlığı ve Coca-Cola International Başkan Yardımcılığı yaptı.

1995-1998 döneminde Coca Cola Amatil Avrupa Genel Müdürlüğü görevini üstlendi.

1998-2005 yılları arasında Efes İçecek Grup Başkanlığı’na gelen Muhtar Kent, görevde bulunduğu süre içinde Efes İçecek Grubu tarafından Adriyatik’ten Çin’e kadar birçok ülkede Coca Cola ve bira fabrikalarının kurulmasına liderlik etti. Bu süre içinde Coca Cola İçecek Şirketi’nde de Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştı.

İngiltere Hull Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Muhtar Kent’in ayrıca London City Üniversitesi’nden İdari İlimler Yüksek Lisansı bulunuyor. Defne Kent ile evli olan Muhtar Kent, iki çocuk babası.

Dünya devi Coca Cola

Dünyanın en büyük alkolsüz içecek üreticisi ve pazarlayıcısı olan Coca-Cola, 15 farklı kategoride 409 markaya sahip. Dünyada binin üzerinde fabrikada üretim yapıyor.

Yaklaşık 200 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola, 30 bin kişiye, şişeleyicileriyle birlikte 300 bin kişiye iş olanağı sağlıyor. Coca-Cola 70 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası.

Türkiye’de 13 markası bulunan Coca Cola sistemi, ikili bir yapıya sahip. Tüm markaların pazarlama ve iletişim stratejileri ve uygulamaları Coca Cola şirketinin temsilcisi Coca Cola Meşrubat Pazarlama ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş tarafından yürütülürken, üretim ve dağıtım Coca Cola İçecek tarafından gerçekleştiriliyor.

Coca Cola İçecek, yüzde 45.6 Anadolu Grubu, yüzde 40 Coca-Cola şirketi, yüzde 8.8 Etap İçecek ve yüzde 5.6 Coca-Cola Satış ve Dağıtım ortaklığından oluşuyor.Etiketler: , ,

Yorumlar: Yroum (1) |