Görüntülenme: 11606

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Hollanda Eğitim Bakanlığı’ndan Türk matematikçi Abdullah Cihangir’e başarı ödülü

 29 Nisan 2008  Hollanda'daki Türkler

Hollanda Eğitim ve Bilim Bakanı Ronald Plasterk’in yanısıra Liberal Parti (VVD) Lideri Mark Rutte ve İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili ve ECHO Foundation’unun başkanı John Leerdam katıldı.

Abdullah Cihangir Kimdir?
1981 Ankara doğumlu olan Abdullah Cihangir, 2002 yılında lise diplomasını aldıktan sonra 2003 yılının yaz ayında Hollanda ya gelerek dil kursuna başladı. Bir yıl gibi kısa bir sürede şaşırtıcı bir düzeyde Hollandaca öğrendi. Daha sonra Amsterdam Yüksekokulu’nda, İşletme ve Matematik bölümüne başladı. Buradan Amsterdam Üniversitesi (UVA) Matematik bölümüne geçiş yapan Cihangir, matematik dersindeki üstün başarısının yanı sıra Amsterdam’daki sosyal ve eğitim alanlarındaki üstün başarılı faaliyetlerinden dolayı ECHO Foundation kurumunun ödülüne layık görüldü. Şu anda Amsterdam Üniversitesi Matematik bölümünde asistanlık yapan Cihangir, bunun yanında gönüllü olarak bir kaç kurumda hafta sonları orta okul ve lise öğrencilerine matematik dersi veriyor.

Aldığı ödülün çok anlamlı olduğunu söyleyen Abdullah Cihangir gazetemize yaptığı açıklamada kazandığı ödül sayesinde Kaliforniya’da çok büyük matematikçilerden matematik dersi alma fırsatı yaşayacağını söyledi. İngilizcesini de geliştirme imkanına kavuşacak olan Cihangir, “Amerika’da ki yaz okulundan sonra Hollanda’daki matematik eğitimimi bir an önce tamamlayıp Hollanda’da başarılı bir Türk bilim adamı olmak istiyorum.” dedi. [Basri Doğan-Lahey]

Kaynak: ZamanEtiketler: , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |