Görüntülenme: 11654

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Birsen Başar: Hollandada Türk Otistik Kızın Başarısı

 27 Aralık 2010  Hollanda'daki Türkler


Zekası gelişen ancak duygusal gelişimi duran Başar, 7 aylık bir stajın ardından Breda belediyesinde memur olarak çalışmaya başladı. Araştırmalarında, Türkiye’de daha önce yetişkin bir otistiğin kitap yazmadığını fark eden genç kız, 1,5 sene boyunca hayatındaki değişiklikleri ve otizmle ilgili düşüncelerini kaleme aldı. Kitabının basılması için Türkiye’deki otizmle derneklere başvuran Başar, bu kurumların kitabı için bütçe ayırmak istemediklerini öğrendi. Ümidini yitirmeyen Başar, çalışmalarını Hollanda Otizm Vakfı’na yolladı.
Taslakları hayli beğenen yetkililer, Belçika ve Hollanda’daki yayın evleriyle temasa geçti. Başar’ın eserinin önümüzdeki yıl Dünya Otizm gününde Belçika ve Hollanda’da basılmasına karar verildi.
“TÜRK YAYINEVLERİ KAPILARINI SURATIMA KAPADI”
Birsen Başar, kitap projesi için başvurduğu yedi farklı dernek ve yayınevinden eli boş döndüğünü söyledi. Kitabına ‘Ben de fark edilmek istiyorum’ adını veren Birsen Başar, Cihan’a yaptığı açıkladam Türkiye’de başvurduğu yayınevlerinin, “Yazdıkların sana ve çevrene ilginç gelebilir ama başkalarına hitap etmiyor.” gerekçesiyle eserini yayınlamayı reddettiklerini, bunun da kendisini çok kırdığını söyledi.
Başar, hayatı boyunca insanlarla yaşadığı sorunların ardından özürlülüğü sayesinde kendisine bir hedef bulduğunu belirtti. Birsen Başar, Türkiye’de karşılaştığı ilgisizliğin moralini bozduğunu kaydederek, “Her şeyi kendim yapıyorum, bu bana ve aileme çok stres veriyor.
Hollanda ve Belçika’daki gelişmeler teselli ediyor beni.” dedi. Türk otizm hastasının azmi Belçika ve Hollanda medyasında da yer buldu. Birsen Başar Hollanda’daki Nederland 2, NMO ve NPS televizyonları ile Belçika’daki Tv Visie kanalına mülakat verdi. Birsen Başar, otizmin her çeşidi ile ilgili büyük bir bilgi kaynağı olan www.farklihayat.com adlı internet sitesinde de tecrübelerini paylaşıyor.
Star GazeteEtiketler: , , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |