Görüntülenme: 11632

Rate this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Almanya’da 4 Türk meclise girdi

 22 Şubat 2011  Almanya'daki Türkler


Oy hakkı bulunan yaklaşık 1,3 milyon seçmenin büyük çoğunluğunun sandık başına gittiği seçimde Hıristiyan Demokrat Parti (CDU), seçmenin yüzde 20,5’inin oyunu alabildi. CDU, 2008’de oyların yüzde 42,6’sına sahip olmuştu. Yeşil Alternatif Liste’ye (GAL) sandıktan yüzde 11,5 oranında oyla çıktı. GAL, 2008’de yüzde 9,6 oranında oy elde etmişti.

DİĞER EYALETLERİ ETKİLER
Sol Parti seçmenden yüzde 7 oy alırken, 2008 seçiminde yüzde 5 barajını aşamayan FDP, bu seçimde oylarını yüzde 6,5’e yükseltti. Bu sonuç sonrası SPD’de zafer havası yaşanırken, başarıda Federal Çalışma eski Bakanı olan eyalet başbakan adayı Olaf Scholz’un katkısının büyük oldu. Seçim öncesi GAL ile koalisyona gidecekleri sinyali veren Scholz’un CDU iktidarını devirmesinin yıl içinde Almanya’nın altı eyaletinde gerçekleşecek seçimleri de etkilediği vurgulandı. 121 sandalyeli mecliste ilk sonuçlara göre SPD çoğunluğu tek başına elde etti.

4 TÜRK MECLİSTE
DÜN, 35’i Eyalet Meclisi’ne, 36’sı da ilçe belediye meclislerine girebilmek için 71 Türk kökenli aday da yarıştı. Kesin olmayan ilk sonuçlara göre Eyalet Parlamentosu’na SPD’den Kazım Abacı, Sol Partiden Mehmet Yıldız ve Cansu Özdemir, GAL’dan Filiz Demirel girmeyi başardı. [Ikbal ÖZAKINCI-HAMBURG]Etiketler: , , ,

Yorumlar: Yorum (0) |