Özgür Çakır ( Bir Türk’ün Çin’deki başarı öyküsü )

IFÖzgür Çakır Kimdir

27 yaşındaki Özgür Çakır, bundan dört yıl önce toplantı için gittiği Çin’de kalarak holding patronluğuna uzanan bir başarı öyküsüne imza attı. Çin’de iş yapmak isteyen firmalara yol gösteren Çakır’ın, kurduğu Eurosian Supply Group’un bünyesinde 16 şirket bulunuyor ve yıllık cirosu 14 milyon dolar.

Uluslararası bir danışmanlık şirketinin Türkiye temsilcisiyken 2003 yılında bir toplantı için Çin’e gitti. Ancak gördüğü iş fırsatları nedeni ile Çin’e yerleşme kararı aldı. Çin’de Türk ithalatçılara pazar araştırması yaparak başlayan iş hayatına bugün yıllık cirosu 14 milyon dolar olan bir holdingin patronu olarak devam ediyor.

27 yaşındaki Özgür Çakır’ın 4 yılda kat ettiği yol herkese parmak ısırtıyor. Kurduğu Eurosian Supply Group’un bünyesinde 16 şirket bulunduğunu belirten Çakır, sadece Çin’de Türk firmalarına yol göstermekle kalmıyor, bugünlerde Çinli büyük yatırımcıları da Türkiye’de yatırım yapmaları için ikna etmeye çalışıyor.

Özgür Çakır, “Çin dev adımlarla büyüyen bir ülke. Aynı zamanda fırsatlar ülkesi. Tabii görmesini bilene. Burada her şey çok farklı. Bu farklılıktan para kazanma fikrimi hayata geçirdim. Çin’i her yönüyle iyi öğrenerek bu birikimi pazarlıyoruz. Çünkü Çin’de iş kurmak ayrı bir sabır işi” açıklamasını yapıyor.

Müşterisi sadece Türkler değil

“İthalatçı küçük firmanın sahibisiniz. Çin’den banyo malzemeleri almak istiyorsunuz. Ancak bu ülkeyle ilgili hiçbir bilginiz yok. Nerede üretilir, nasıl üretilir ve kaça satılır? Yasaları ve ticari alışkanlıkları nedir? Hatta mal nakli ve gümrükleme sistemiyle ilgili de ne yapacağınızı bilmiyorsunuz? İşte bu noktada biz devreye giriyoruz” diyen Çakır, ihtiyaç duyulan her alanda danışmanlık hizmeti verdiklerini söylüyor.

Ancak Çakır’ın Çin’de yaptıkları sadece danışmanlık hizmetleri ile de sınırlı değil. Talep geldiği takdirde firmalar için kendi markaları ile Çin’de üretim de yaptırdıklarını belirtiyor. Hizmet verdikleri firmalar arasında sadece Türklerin olmadığını dile getiren Çakır, Azerbaycan, Almanya, Belçika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de birçok firmaya yol gösterdiklerini anlatıyor.

Çakır, Çin’de önemli merkezlerde şubeler açarak gelişmelerin nabzını tuttuklarını kaydediyor. Çin’in zor bir ülke olduğunu anlatan Çakır, “Burada profesyonel hizmet verebilmek için yerleşik olmak ve buranın iş yapma mantığını çok iyi kavramak gerekiyor. Biz bunu öğrendik. Bütün gelişmeleri yakından takip edebilmek için Şanghay’ın yanı sıra ekonomik merkezler sayılan Xiamen, Baoding, Shantou kentlerinde de profesyonel elemanlarımızın çalıştığı ofisler açtık. Türkiye ve bazı ülkelerdeki önemli firmaların tüm Çin operasyonlarını yürütüyoruz” dedi.

Çinli madenciyi Türkiye’ye çağırdı

Çakır, Çin’den alım yapacak firmalara verdikleri danışmanlık hizmetlerinden başka Çinli yatırımcıları da Türkiye’ye çekmek için çaba harcıyor. Bugünlerde ise Çin’in en büyük madencilik şirketlerinden biri ile yakın temas halinde.

Özgür Çakır, şu açıklamayı yapıyor: “Çin’in en büyük madencilik şirketlerinden birisinin Türkiye’de madencilik alanında yatırım yapması için çalışıyoruz. Türkiye’de maden cevheri çıkarmak isteyen ve ismi şimdilik gizli tutulan Çinli şirketin ruhsat çalışmaları yapılıyor.”

KOBİ’ler için fırsat yaratıyoruz

Eurasian Supply Group’un patronu gibi Çin Tedarik Merkezi Yöneticisi Gence Erdağ da genç yaşı ile dikkat çekiyor. 23 yaşındaki Erdağ, grup bünyesinde 50 kişilik uzman bir ekibin çalıştığını söylüyor. İş yoğunluğuna göre çalışan sayısını 200’e kadar çıkarabildiklerini anlatıyor. “Kurduğumuz ekip istenilen ürünü üreten tüm fabrikalarla iletişime geçip, hepsinden fiyat teklifleri alıyor. Elde ettiğimiz bilgileri daha sonra müşteriye iletiyoruz. Pazarlık aşamasında ise Çin’e davet ediyoruz” diyen Çakır, özellikle dışa açılmak isteyen KOBİ’lere yol gösterdiklerini kaydediyor.

Grup Şirketleri:

Eurasian Supply Group Limited Co.(Grubun Asya Merkezi)

Çin Tedarik Merkezi-İstanbul (China Sourcing Department)

Eurasian Construction Supplies Limited Co. (İnşaat Projelerine malzeme tedariki)

Eurasian Mining Limited Co. (Metaller, mineraller ve madencilik ürünleri)

Eurasian Stone Limited Co. (Granit ve mermer ticareti)

Eurasian Promotion Limited Co. (Oyuncak ve promosyon ürünleri)

Eurasian Sourcing Limited Co. (Satın alma yönetimi hizmetleri)

Eurasian Machinery Limited Co. (Makine Tedarik şirketi)

Avrasya Global Logistics Limited Co.-Hong Kong (Nakliye acentelik hizmetleri)

Avrasya Global Lojistik Ltd. Sti.-Türkiye (Nakliye acentelik hizmetleri)

Avrasya Global Dış Ticaret Ltd. (Grubun ürünlerinin ithalat ihracat işleri)

Eurasian Industrial Limited Co. (POF Shrink Film Tedarik ve Ticareti)

Barcan Dış Ticaret Ltd. Şti. (Oyuncak ve promosyon ürünleri)

ESG -Turkey (Part-Nek Ltd. Sti.)(Grubun Türkiye’deki merkez firması)

Eurasian Gulf Supply-Dubai (İnsaat malzemeleri ticareti)

Eurasian Casting (Döküm demir hammadde ve ürünleri ticareti)

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/2007/Mayis/20/Haber_229204.aspx

Related Posts

11 Comments

 1. iyi aksamlar ozgur abi ben duzgun doguma buyume firansa
  ama isvisrede evlendim ve orda oturuyorum kendime bir isyeri kurmak istiyorum ama parami bos yere yatirmak isemiyorum yardimci olurmusun sevinirim.

 2. sayın Özgür Çakır

  Ben Mimar Kemal Lisesi Ankara’dan babanız Bayram Çakır’ın öğretmen arkadaþıyım.Çok yakın bir süre önce kocatepe beğendik süpermarkette yıllar sonra karþılıp sizin çinde olduğunuzu öğrendim.Ve tesadüfen kartınızıda almıþtım.
  Geçen gün çinde yaþanmıþ ve devam eden depremde ailece telaþa katıldık.Durumunuzdan endiþe ediyoruz.

  Sağlık haberlerinizi eamil adresime bildirirseniz memnun olurum.
  Ayrıca internette görmüþ olduğum baþarınızı sergileyen sayfa beni gerçekten duygulandırdı.
  Size daima baþarılı ve sağlıklı günler ailece diliyoruz.Arkadaþım Bayram bey’e annenize ve size selam sevgiler. Tanrı yardımcınız olsun.

  Almanca Öğretmeni Gülay Güzel

 3. Sn Ozgur Cakir,

  Internet sitesi sayesinde sizden haberdar oldum. Cinden Rusyaya bazi nanullerin getirlmesi konusunda sizin ile ne tur bir calisma yapabiliriz.
  Rusya Tataristan bolgesi kazan sehrinde Kucuk capli isler ile ugraqsmaktayiz. ozellikle hanimlara yunelik Taki ve aksesuar yapimi icin boncuk ve turevi malzemeler ile ilgileniyoruz. burada yapmaya calistigimiz hazir aksesuarin disinda kisiye ozel tasarimlar yapmak yada yaptirmak mantiginda…

  cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum

  saygilarimla
  Suat Hayri YILMAZ

 4. merhaba özgür bey çinden 83 mm barel ve menteşe getirtmek istiyorum
  bana yardımcı olabilir misiniz.?

 5. Merhaba özgür çakır bey ben sizin hakkında okudum çok beğendim,çaba gösteren insanlar çok severim,ben cezayirli türkiyede yüksek lisans öğenciyim finansman bölümünde aynı zamanda dış ticareti öğrenmeyi uğraşıyorum ,bu nedenle sizin haberlerinizi taekip ettim çünkü tezim Tedarik Zinciri Yönetimi Yapısı ve İşleyışı işleniyorum ,o yüzden sizin yardımınızı düşündüm ,bilgiler olarak,tecrübeli ve yeteneklı olduğunuz için tevsiyelerinizi de rica etsem. teşekkür ederim ve cevabiniz bekliyorum .saygılarımla

  \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"İnsanların bir araya gelmesi başlangıçtır.
  İnsanların bir arada kalması gelişmedir.
  İnsanların birlikte çalışması başarıdır.\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

 6. özgür bey sizin türkiye ofisinize bi türlü ulaşamıyorum iletişim için telefon numarası rica ediyorum

 7. Özgür bey başarınızla bir Türk olarak gurur duydum. tebrikler. bende adıyamanda asansör malzemeleri imalatı ve montajı yapmaktayım. aynı zamanda oğlum asansör kumanda panoları yapıyor. asansör sektörüyle ilgili (ithalat) bana nasıl yardımcı olabilirsiniz. selamlar.

 8. merhaba özgür bey ben bir kimyagerim.türkiyede ilk defa sentetik yakut taşını yaptım.sertifikası var.ömer çağsak beyin selamıyla size yazıyorum.size nasıl ulaşabilirim .bu taş çok kaliteli ve gerçeğine çok yakın.çinden bir tungsten pota getirtmek istiyoruz.ayrıca 2500 derece sıcaklığa dayanıklı bir fırına ihtiyacmız var.detaylar için lütfen size ulaşmak istiyorum.türkiyede bu taşın üretimini yapmak istiyoruz.selamlar

 9. Selam özgür bey çin.in çok miktarda mermer aldığını duydum fakat maden oçaklarına ortak olma kaydırla çin ile iş yapmak istiyoruz yani sermayemiz yok elimizdeki ocakları değerlendirmek istiyoruz bu konuda çalışma fırsatı yaratabilirmiyiz cevap yazarsanız memnun olurum

 10. merhaba sayın özgür cakır ben samsun/çarşamba bölmecayır köyde 1981 de doğumluyum ben samsun raylı sistemde alarko siemensde taşoranda operatör olarak vinç operatörüm 7 ay süre sösleşmeli çalıştım iş bitdi boştayım iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.samsunda iş yok SAYGILAR VE SEYGİLER

  ADIM, MUTLU
  SOYADIM. UTKU

  ehliyetim…E_D_G OPERATÖRÜM ESKAVATÖR, LODER, DOZER, VİNÇ,

  FORTLİFT, GREYDER, SERECE.2,3 PİSKOTEKNİK BELGESİNE SAHİP OLAN İŞ
  ARIYORUM BU SAYFAYI DEĞERLENDİRMENİZİ ARZ EDERİM SAYGILARIMLA

  CEP,,05468916443 MUTLU UTKU

 11. merheba! sayin ozgur abi,ben unverist bitteren cinli bir ogrenci ,turk sirketlerinde calismak istiyordun,bana bir yardem edebilirmisiniz. 06 eylulden 09 temmuza kadar urumci unveristesi yabanci dil fakultesinde okudum,meslegim kore dili ve ulusara ticaret,turk dili ve medeneyetine merakligim oldugundan turkceyi cok calisarak ogrendim, milletim uygur(cindeki uygur turkleri) sindiye kadar cin okulunda cince egitim aldim o yuzden cinceyi ana dil gibi bilyorum. sizinle beraber calisabilsem sevinirdim,

Comments are closed.