Metin Yektaş ve Ömer Akyazıcı : Cinde Restoran zinciri

Shanghay’da iki şubesi bulunan Anadolu restoranın sahipleri Metin Yektaş ve Ömer Akyazıcı, Çin’de yemek sorununa çözüm bulmak için çıktıkları bu yolda Shanghay’da iki Türk restoranı açtılar. Shanghay’ın en iyi Akdeniz restoranı seçilen Anadolu restoranın öyküsü.

Çin’de yemek sorununu çözmek için restoran açtılar
Metin Yektaş ve Ömer Akyazıcı ikiside Almanya’dan Çin’e gelen iki iyi arkadaş. Ömer Bey buraya 2002 de gelmiş, Metin Bey’de 2004 yılında. Bir Alman firmasında üst düzey yöneticilik yapan iki arkadaş, dışarıda yemeğe çok para verdiklerinden ve Türk yemeği bulamadıklarından bir restoran açma fikri ortaya çıkmış. İlk planlarında 50 metrekarelik yer açalım, TR den bir ahçı getiririz, hem bizim yemek sorunumuz çözülür, belki 3-5 arkadaş da gelir, zarar etse de fark etmez diye düşündükleri bu restoran şuan Shanghay’ın en büyük Türk restoranı.
Metin Bey, işin içine girince bu fikrimiz değişti diyor, kiraların yüksek oluşu gibi nedenler dolayısıyla buna daha sonra ticari bir girişim olarak baktık diyor. İşin başında Metin Bey duruyor, Ömer Bey ise profesyonel olarak mesleğine devam ediyor, uluslar arası firmalara kontrol sistemleri konularında danışmanlık yapıyor. Metin Bey’de 2,5 yıl burada bir Alman şirketinde yönetici olarak çalıştıktan sonra ayrılıp restoranın başına geçiyor.
Başında olmadığın iş, senin değildir
Anadolunun başında her ne kadar profesyonel müdür olsa da yine sıkıntılar yaşamışlar, bu sıkıntılar nedeniyle Metin Bey ayrılarak restoranın başına geçmiş. Başında olmadığın iş, senin değildir diyen Metin Bey, burada restoran kuracaklara da mutlaka işinin başında olmayı ve işlerini severek yapmayı tavsiye ediyor.
50 metrekareden 600 metrekareye
Metin beylerin, 50 metrekarelik, 3-5 arkadaş gelir diye planladıkları restoran, Shanghay’da iki şubesiyle, toplamda 600 metrekarelik alanda hizmet veriyor. Shanghay’ın merkezi yerlerinden Hengshan Rd. ve Xintiandi de şubeleri bulunuyor. Toplamda aynı anda 150 kişi Anadolu restoranında ağırlanabiliyor.
Shanghay’da Türk mutfağı bilinci
Anadolu restoran Shanghay’da açıldığında, diğer Türk restoranları orta doğu restoranları adı altında listeleniyormuş. Metin Bey, bu olguyu biz kırdık diyor, yaptığımız reklamlarla, Türk restoranlarına yer açtık artık. O zamandan beri faaliyette bulunan İstanbul restoranın Çinli sahibine de çok teşekkür ediyor, çünkü Shanghay’da 10 yıldan fazla faaliyette bulunan İstanbul restoranın hem Türkiye tanıtımına hem de Türk yemeğini tanıtma da önemli rolü olduğunu söylüyor.
En iyi Akdeniz Mutfağı
Anadolu restoran, Shanghay’da bulunan 100 lerce Akdeniz mutfağı arasından sıyrılarak, City Weekend editörleri tarafından 2009 yılının en iyi Akdeniz mutfağı seçildi. Türkiye’yi ve Türk mutfağını tanıttıklarından dolayı hem Anadolu restoranı hem de Sahnghay’da bulunan diğer Türk restoranlarımıza teşekkür ederiz.
Anadolu @ Hengshan Rd
No.4 Hengshan Road (Cross Wulumuqi Road) Shanghay, Tel : 21 54650977
Anadolu @ Xintiandi
No. 1 Lane 156 Xingye Road (Cross Madang Road) near Xintiandi Shanghai, Tel : 21 53067765
Gelecek yazı, Çin’de restoran açacaklara tavsiyeleri ve hangi konulara dikkat etmeleri gerekir onlara değineceğiz.
http://www.cingunlugu.com/cinde-ac-kaldilar-restoran-zinciri-kurdular/

Related Posts