Teoman Alemdar : ADEN Services eğitim sorumlusu bir Türk

Fransız bir firma ADEN Services, yemek servisleri, güvenlik, temizlik gibi firmalara hizmet veriyorlar. Firmadaki 12 bin kişinin eğitim sorumlusu bir Türk, Teoman Alemdar. Kendisiyle Çinlileri ve Aden’i konuştuk.
İş çıkışı röportaj için gittiğimiz Aden serviste, Aden’in eğitim koordinatörü Teoman Alemdar bizi karşıladı. Expo dolayısıyla Aden’deki izinler iptal edilmiş mesai saatleri bitmesine rağmen birçok insan kendi isteğiyle çalışıyor. Teoman bey beni patronun odasına götürüyor, ve orada bir yandan röportaj yaparken bir yandan da çalışıyor. Patronları ofiste değil ve odasının kapısı her zaman açık bu kattaki herkes bu odayı kullanabilir diyor. Bizde patron dahil olmak üzere herkes eşit seviyededir ve yardımlaşma çok üst düzeydir diyor.
Viednam da kuruldu Çin’de büyüdü
Aden bir Fransız firması, 1997 yılında Vietnam’da kurulmuş, Çin’deki fırsatları değerlendirmek için girdikleri Çin pazarında 15 tane ofisleri bulunuyor. Toplam da 12.000 kişinin çalıştığı Aden Servisin en büyük olduğu ülke Çin. Çin’i sırasıyla, Vietnam, Laos, Filipinler, Kango cumhuriyeti, Eritya ve Irak geliyor. Tayvan, Dubai ve Fransa’da temsilcilik ofisleri bulunuyor, buralarda firmanın tanıtımlarını yapıyorlar. Her sene %20-%40 arasında büyüyen Aden servis, Çin’de her yıl bir ofis açıyor, 12 bin personelin, 10 bini Çin’de istihdam ediyor.
Aden servisin eğitim koordinatörü bir Türk
Bilken Üniversitesi Turizm Otelcilik okulundan 1998 yılında mezun olan Teoman bey, okuldayken 3 farklı 5 yıldızlı otelde çalışır. Okul bitiminde işe başladığı Ceylan Intercontinental Resort Antalya’da yönetici adayı olarak bir yıl çalışır. Ankara’da Mezzaluna restorantta 1,5 yıl müdür yardımcılığı yapar. Türkiye’deki bu deneyimlerinden sonra yüzünü doğuya döner, Tayland Bangkong’a yerleşir. Bankong ve Dubai’de 1,5 yıl seyahat acentası müdürlüğü yapar.

Çin’e transfer oluyor
2005 yılında, turizm ve otelcilik okulu “Les Roches Jin Jiang” da, 1,5 sene yiyecek içecek ve servis eğitimi verir. Aden servisten gelen teklifle Çin eğitim müdürü olarak işe başlar. Yaklaşık 2,5 yıl Çin eğitim müdürü olarak Aden’de çalışır. Eşinin işi dolayısıyla Avustralya’ya yerleşirler, Teoman bey Avustralya’da Aden’in tanıtım ofisini kurar ve Aden’in Avustralya’da tanıtımını yapar. Bunun yanı sıra Aden’in, Vietnam, Laos ve Afrika bölgelerindeki eğitimden sorumlu olur. 1,5 yıllık Avusturalya macerasından sonra, Çin’e geri döner ve şirketin eğitim koordinatörü olur.
Shanghay Expo’da Aden damgası
Aden servis, Shanghay expo da 7 ülke pavyonuna, güvenlik, temizlik, yemek servisi ve hosteslik hizmeti veriyor. İngiltere ve Türkiye pavyonlarının sorumluluğu ise Teoman beyde. İngiltere pavyonunda, 75 güvenlik, 20 temizlik elemanı, Türk pavyonunda ise 10 güvenlik, 35 servis ve 20 temizlik elemanı bulunuyormuş. Bütün elemanların, işe alımı, eğitimi ve günlük işlerinden Teoman Bey sorumlu.
Çinli çalıştırmak çok kolay
Birçok kişinin yakındığı Çinli elemanları, binlerce Çinliyi işe alan, eğiten ve yöneten birine soruyoruz. Ben Çinlilerle hiç bir problem yaşamadım diyor Teoman bey. Çinli işçiyi etkili kullanmanın yollarını ve en etkili yöntemleri anlatıyor.
– Çinlilere önce teoriyi, mümkün mertebe bol görsellerle anlatacaksın,
– Sonra iş üzerinde eğiteceksin
– Her zaman Çinliye bunun neden bu şekilde yapıldığını detaylıca anlatacaksın, benim istediğim için böyle dersen o iş senin istediğin gibi olmaz,
Bu metotları uygularsan Çinlilerden yüksek verim alırsın. Dışarıdan gelen insanlar Çinlilerin kötü yönünü arıyor, bu ülkenin iyi yönlerini görüp pozitif olmaları gerekir. Bu şekilde davranılırsa Çin’de başarılı olursun. Çinlilere ucuz işçi, köle muamelesi yaparsan başarılı olamazsın. Benim işçim 5 RMB lik yemek yiyorsa bende onların yanında aynı yemeği yiyorum, ben 5 yıldızlı servis apartmanında kalıyorsam, işçimde orada kalıyor, patronum da orada kalıyor.

Aden Çin’de büyüdü, gözünü Afrika’ya dikti
Aden, Çin’deki büyümesini sürdürüyor, firmanın Çin’de 15 ofisi olsa da her yıl bir ofis açma hedefleri bulunuyor. Şirketin kafasını en meşkul eden konulardan birisi Afrika. Afrika’da Tanzanya, Zambiya, ve Mozambik gündemlerinde bulunuyor. Kuzey Afrika’da Mısır ve Libya ile ilgileniyorlar.
Aden’in Asya gündeminde ise, Kamboçya, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Moğolistan bulunuyor. Firma Irak ve Afganistan’da da varlığını geliştirmek istiyor.
Maceracılar Aden’i büyüttü
Şirketin bu derece hızlı büyümesini, devamlı yatırıma ve şirket içindeki maceracılara bağlıyorlar. Aden serviste, yeni bir ülkeye gireceği duyurulunca, bavulunu toplayıp ertesi gün yola çıkacak bir sürü maceracı bulunuyor. Bu davranışın, normal bir insan davranışı olmadığını kabul ediyorlar ama hepsi çalıştıkları ortamdan çok memnunlar. Teoman Bey’de bunlardan biri ve Aden’de olmaktan çok mutlu. Her zaman dürüst ve çalışkan insanlara kapılarının açık olduğunu da Çin Günlüğü aracılığıyla tüm okurlarımıza duyuruyorlar.
Amatör Fotoğrafçı Teoman Alemdar
Teoman Bey’de Çin’deki birçok Türk gibi Fenerbahçeli ! Fenerbahçeliliği

Related Posts