Aygül Özkan Kimdir – Almanya’ya Türk bakan


Hamburg Eyalet Parlamentosu vekili Aygül Özkan, Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanı oldu. Böylelikle Almanya’da bir ilki gerçekleştiren bir çocuk annesi Özkan, Başbakan Merkel’in gözdesi.

ALMANYA’da ilk kez Türk kökenli bir siyasetçi bakan oldu. Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Başbakanı Christian Wulff’un kabinede değişiklik yapma kararı üzerine Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) dört bakanın yerine yenileri atandı. Atananlar arasında yer alan Aygül Özkan eyaletin yeni Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanı oldu. Eyalet Konuk Evi’nde düzenlenen bir törenle basına tanıtılan bakanlar hakkında konuşan Başbakan Wulff, “Werder Bremen, Mesut Özil’i Türk olduğu için değil iyi bir futbolcu olduğu için kadrosunda tutuyor. Biz de Aygül Özkan’ı göçmen olduğu için değil başarılı bir siyasetçi olduğu için tercih ettik” dedi.

Benim için sürpriz oldu

Hürriyet’e konuşan Özkan, ilk Türk kökenli bakan olduğu için heyecanlı olduğunu söyledi. 23 Nisan’da resmen göreve başlayacağını belirten Özkan, “Bakanlık benim için sürpriz oldu. İnsanlara güzel bir örnek olmak istiyorum. Uyum konusunun da bakanlığıma bağlı olması mutluluk verici” diye konuştu.

Merkel ona hayran

Aygül Özkan 2008’de Hamburg Belediye ve Senato Başkanı Ole von Beust’un teklifi üzerinde Hamburg Eyalet Parlamentosu’na Hıristiyan Demokrat Birlik partisinden liste adayı olarak girmişti. Seçim kampanyaları kapsamında Hamburg’a gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, burada Özkan ile görüşmüştü. Merkel, Özkan’a siyaset ve anneliği bir arada yürüttüğü için “Sizin gibi güçlü bir kadının partimizde olmasından sevinç duyuyorum” diye iltifat etmişti. Bu nedenle siyasi uzmanlar Wulff’un kabine değişikliğini öncesi Merkel ve Ole von Beust’ten Özkan için onay aldığını öne sürdü.Öte yandan Özkan’ın bakan olmasına ilişkin haberlerin Alman gazetelerinin internet sitelerinde yer alması ırkçı söylemleri de beraberinde getirdi. Sitelerde Türklere hakaret dolu yorumlar yazan ırkçı kesimin mesajlarının yanı sıra çok sayıda kişi Özkan’a tebrik mailleri attı.

Hukukçu

1971 Hamburg doğumlu olan bir çocuk annesi Aygül Özkan, Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1995’te mezun oldu. 1998’de Alman Telekom’da iş hayatına atılan Özkan, 2005’ten beri TNT Post Lojistik’te Kuzey Almanya Bölge Müdürü olarak çalışıyor. Özkan, Federal Sağlık Bakanı Vietnam kökenli Philipp Rösler’den sonra Aşağı Saksonya’nın atadığı ikinci göçmen kökenli bakan.
—————————————————————————–
Almanya’da Aygül Özkan yemin ederek bakan oldu
Çarşamba, 28 Nisan 2010 07:37 yorumlar için tıklayın
Almanya’daki devlet okullarında haç ve başörtüsü gibi dinî sembollerin yasaklanmasını öneren Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nin Türk kökenli üyesi Aygül Özkan, Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Bakanı olarak yemin etti ve görevine başladı. Eyalet hükümetinin diğer üç yeni üyesiyle ile birlikte yemin eden Aygül Özkan, Almanya’nın ilk Türk kökenli bakanı oldu.

Okullardan dini sembollerin kaldırılmasıyla ilgili tartışmanın tansiyonu yemin töreni öncesi Eyalet Başbakanı Christian Wulff’un yaptığı açıklamanın ardından düştü. Wulff, Özkan’ın tutumunu düzelttiğini ve yanlış anlaşılarak dini duyguları rencide ettiği için özür dilediğini belirtti.

"Ben Özkan’dan bugüne kadar yüzde 99 oranında harika, yüzde 1 oranında kışkırtıcı açıklamalar duydum" diyen Wulff, “Sayın Özkan, Aşağı Saksonya okullarında haç bulunmasının istenen bir uygulama olduğunu kabul etti. Bu yöndeki çizgimizi paylaşıyor. Böylece bu konu da ortadan kalkmış oldu” diye konuştu.

Wulff’tan tam destek
Yemin töreni öncesinde Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Christian Wulff, hafta sonu Focus dergisine yaptığı açıklamalar nedeniyle partisi içinde eleştiri oklarının hedefi olan Aygül Özkan’a aynı zamanda tam destek de verdi.

Wulff, Alman birinci televizyonu ARD’ye verdiği demeçte, Özkan’ın yaptığı açıklamaların tamamının bilinmediğini belirterek, “Sayın Özkan’ın son derece akıllıca şeyler söylediğinden eminiz. Kendisi yetenekleri ve karakteri ile büyük bir örnek olacaktır” diye konuştu.

Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Uwe Schünemann da Başbakan Wulff ve yeni Sosyal İşler Bakanı Aygül Özkan’ın okullardan haçın kaldırılmasıyla ilgili tartışmaları gündemden düşürmesinden memnun olduğunu dile getirdi. Schünemann, “Bu tartışmanın gelecekte önemli bir rol oynayacağından eminim. Başbakan ve Sayın Özkan, haçla ilgili tartışmayı sona erdirdi ve bu iyi oldu” şeklinde konuştu.

Tepkiler sürüyor
Ancak Aygül Özkan’ın önerisini tepkiler gelmeye devam ediyor. Bavyera Eyaleti’nin eski Bilim Bakanı Thomas Goppel, Özkan’ın haçın devlet okullarından kaldırılması yönündeki talebinin kabul edilemez olduğunu belirtti. [Deutsche Welle]

Related Posts

1 Comment

  1. TURKIYEYE YABANCI UYRUKLU VEDE BASKA BIR DINDEN BIR BAKAN ATANSAYDI ?
    yer yerinden oynardi öyle degilmi ?
    Artik lütfen Turkiyede ayrimcilik bir sona ersin ve kan dökülmesin YETER
    DÜNYA TEK BIR VATANDIR VE BUTUN INSANLAR ONUN VATANDASLARIDIRLAR !
    Hz.Bahaullah

Comments are closed.