Aydan Özoğuz :Şaşırtan akrabalık

aydanAlmanya’nın ilk Türk bakanı ünlü ismin akrabası çıktı

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz’un göç, mülteci ve uyumdan sorumlu devlet bakanı olacağı bildirildi. Özoğuz, ülke tarihinde federal hükümet kabinesinde yer alan Türk kökenli ilk isim olacak.

Aydan Özoğuz, şu sıralar ‘O Ses Türkiye’ isimli yarışma programında jüri üyeliği yapan Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz’un kuzeni.

KIMDIR
Aydan Özoğuz, ( d. 31 Mayıs 1967 ) Almanya Sosyal Demokrat Partisi üyesi ve 2011 yılı Aralık ayından bu yana başkan yardımcısı olan Alman Alman Federal Meclisi Üyesi ve siyasetçidir.

Biyografi

1958 yılında Türkiye’den Almanya’ya çalışmaya giden Gastarbeiter çocuğudur. Ailesinin yaptığı gıda ticaretinde başarılı olmasından sonra Özoğuz 1989 yılında Almanya vatandaşı oldu. İngiliz edebiyatı ve İspanyolca okuduktan sonra yüksek lisansını İnsan kaynakları üzerine yaptı. Öğrencilik yaptığı yıllarda Hamburg’ta iki yıl süreyle Türk Öğrenci Derneği başkanlığını yaptı. Öğrencilik yaşamının ardından Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin ilk Türk asıllı başkan yardımcılığı görevini yürüttü. [2] Özoğuz Hamburg’ta senatör Michael Neumann ile evli olup, iki çocuk sahibidir.[3] Almanya’da 2013 yılında Göç ve Uyum Bakanlığı görevine getirilmiştir. [4]

http://tr.wikipedia.org/wiki/Aydan_%C3%96zo%C4%9Fuz

Related Posts