Gamze Oruç: yazılımda 6. kez Dünya birincisi oldu

gamze-orucBirinciliğe doymayan Türk kızı
Dünyayı sarsan Türk kızı. Gamze Oruç, yazılımda 6. kez Dünya birincisi oldu

AKDENİZ Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisi Gamze Oruç, Dünya İşletim Sistemi ve Algoritma Geliştirme Yarışması´nda dünya birincisi oldu. Oruç, bununla birlikte 6´ncı kez dünya birinciliğini kazandı.

Farklı yazılım şirketlerinin dünya çapında düzenlediği yarışmalarda 2 kez ´Lisans Geliştirme Yarışması´, 2 kez ´Uygulama ve Geliştirme Yarışması´, 1 kez de ´Sistem Geliştirme Yarışması´nda (İşletim Sistemleri Geliştirme) dünya birincisi olan Gamze Oruç, dünya birinciliği unvanlarına bir yenisini ekledi. Oruç, ABD´de Silikon Vadisi´nde ´WowZapp 2013: Windows Uygulama Geliştirme Festivali´ kapsamında düzenlenen ´Dünya İşletim Sistemi ve Algoritma Geliştirme Yarışması´nda birinci oldu.

2 YILDA 6´NCI BİRİNCİLİK

Gamze Oruç, 2 yılda 6´ncı dünya birinciliği elde etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Oruç, “Windows Azur´a benzer yeni bir işletim sistemini yazarak geliştirdim. Tasarımı da bana ait. Bilgisayar ortamında kullanılan farklı programların hepsini barındıran, aynı zamanda alan sıkıntısı olmayan bir program algoritması geliştirdim” diye konuştu.

AÇIK ARA BİRİNCİ

Bu yarışmaya 1 milyon 258 bin yarışmacının katıldığını söyleyen Gamze Oruç, “Birinciliğin yanı sıra, bu yarışmada beni mutlu eden bir başka şey daha oldu. İkinciyle aramdaki puan farkı 2.4 idi. Bu yarışma 10 üzerinden değerlendiriliyor. Benim puanım 10, ikinciliği kazananın puanı 7.6´ydı. Üçüncünün puanı ise 6.9. Bu da beni fazlasıyla mutlu etti” dedi.

Related Posts