Türk doktorun büyük başarısı!

fatih2Türk Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Şendağ’ın gerçekleştirdiği göbek deliğinden rahim alma operasyonu New York’ta düzenlenen 5. Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Kongresi’nde canlı yayımlandı.

Türk Jinekolojik Endoskopi Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şendağ’ın göbek deliğinden rahim alma operasyonu New York’ta düzenlenen 5. Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Kongresi’nde canlı yayımlandı.

Prof. Şendağ, operasyon öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda kapalı ameliyat tekniklerinde önemli gelişmeler olduğunu ve göbek çukurundan girilerek karında kesi olmaksızın ameliyat yapabildiklerini ifade etti.

Türkiye’de ilk defa2013 yılının Ocak ayında tek delikten laparoskopik ameliyatı başlattığını dile getiren Fatih Şendağ, dünyada da az sayıda gerçekleştirilen operasyonların uluslararası arenada büyük merak uyandırdığını kaydetti.

ABD’nin başkenti Washington’da kasım ayında yapılan Dünya Jinekolojik Endoskopi Kongresi’nde göbek deliğinden robotik yolla rahim alma yöntemini 85 ülkeden katılımcıya anlattığını söyleyen Şendağ, aynı kongre kapsamında canlı yayımlanan bir de operasyon gerçekleştirdiğini belirtti.

Türk cerrahların uluslararası başarısının kanıtlandığını dile getiren Fatih Şendağ, “Operasyon sayesinde Türkiye ile İzmir tanıtımı yapıldı ve iyi bir imaj çizdik” dedi.

Fatih Şendağ, yöntemi öğrenmek isteyen yabancı cerrahların talebi üzerine New York’ta düzenlenen 5. Laparoskopik ve Robotik Cerrahi Kongresi’ne katılma kararı aldıklarını açıkladı.

EÜ Tıp Fakültesi’nde akşam saatlerinde 64 yaşındaki bir hastaya yapılan ve yaklaşık 45 dakika süren robotik yöntemle göbek deliğinden rahim alma operasyonu ABD’de bin doktorun katıldığı kongrede canlı yayımlandı.

Related Posts