Hollanda Eğitim Bakanlığı’ndan Türk matematikçi Abdullah Cihangir’e başarı ödülü

Hollanda Eğitim Bakanlığı’ndan Türk matematikçi Abdullah Cihangir’e başarı ödülü

Hollanda genelinde her yıl beş başarılı gence verilen ECHO Award ödüllerinden biri Beta-Techniek alanında çalışmalarından dolayı bu yıl Abdullah Cihangir adlı Türk öğrenciye verildi. Abdullah Cihangir ödülünü Hollanda Eğitim ve Bilim Bakanı Ronald Plasterk’in elinden aldı. Türk öğrenciyi üstün başarısından dolayı tebrik eden Bakan Plasterk, Abdullah Cihangir’i Los Angeles Üniversitesi’nde bütün giderleri bakanlıkları tarafından karşılanacak bir yaz kursu ile ödüllendireceklerini ifade etti.

ECHO Award, ülke genelinde başarılı yabancı asıllı öğrencileri teşvik için Hollanda hükümeti, ING, Shell Nederland, KPMG, TNT, Randstad Nederland en NautaDutilh gibi şirketlerin destek verdiği ve ECHO Foundation kurumunun verdiği bir ödül. Bu yılki ödül törenine Hollanda Eğitim ve Bilim Bakanı Ronald Plasterk’in yanısıra Liberal Parti (VVD) Lideri Mark Rutte ve İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili ve ECHO Foundation’unun başkanı John Leerdam katıldı.

Abdullah Cihangir Kimdir?
1981 Ankara doğumlu olan Abdullah Cihangir, 2002 yılında lise diplomasını aldıktan sonra 2003 yılının yaz ayında Hollanda ya gelerek dil kursuna başladı. Bir yıl gibi kısa bir sürede şaşırtıcı bir düzeyde Hollandaca öğrendi. Daha sonra Amsterdam Yüksekokulu’nda, İşletme ve Matematik bölümüne başladı. Buradan Amsterdam Üniversitesi (UVA) Matematik bölümüne geçiş yapan Cihangir, matematik dersindeki üstün başarısının yanı sıra Amsterdam’daki sosyal ve eğitim alanlarındaki üstün başarılı faaliyetlerinden dolayı ECHO Foundation kurumunun ödülüne layık görüldü. Şu anda Amsterdam Üniversitesi Matematik bölümünde asistanlık yapan Cihangir, bunun yanında gönüllü olarak bir kaç kurumda hafta sonları orta okul ve lise öğrencilerine matematik dersi veriyor.

Aldığı ödülün çok anlamlı olduğunu söyleyen Abdullah Cihangir gazetemize yaptığı açıklamada kazandığı ödül sayesinde Kaliforniya’da çok büyük matematikçilerden matematik dersi alma fırsatı yaşayacağını söyledi. İngilizcesini de geliştirme imkanına kavuşacak olan Cihangir, “Amerika’da ki yaz okulundan sonra Hollanda’daki matematik eğitimimi bir an önce tamamlayıp Hollanda’da başarılı bir Türk bilim adamı olmak istiyorum.” dedi. [Basri Doğan-Lahey]

Kaynak: Zaman

Related Posts