Hollanda’da yaşayan en etkin 50 Türk seçildi..

50.-yil-goc-hollanda-930x294Hollanda ile Türkiye arasında işçi göçünün 50 yılı dolayısıyla düzenlenen programda, en etkili 50 Hollandalı Türk belli oldu. 

Hollanda’ya 50 yıl önce gelmeye başlayan Türk göçmenlerin bu önemli yıldönümü, Hollanda’da çeşitli programlarla kutlanıyor. Bunlardan biri de, Çarşamba günü ülkenin en önemli müzelerinden Rijksmuseum’de yapıldı. 50 kişilik ‘En etkili Hollandalı Türk’ün’ yayınlandığı program büyük ilgi çekti. En etkili Türk olarak, Corendon’un sahibi Atilay Uslu seçildi. Rijksmuseum müdürü Wim Pijbes, EZVN müdürü Maritza Russel, NTR yöneticisi Frans Jennekens ve Fronteer Strategy müdürü James Veenhoff tarafından belirlenen listenin inisiyatifini, “Nederland, word wakker” isimli kitabın yazarı Yeşim Candan almıştı.

NEGATİF İMAJI DüZELTMEK

Programın organizatörü Yeşim Candan, Hollanda’da 50 en etkili Türk’ün seçiminde ülkenin önde gelen kişilerinden jüri oluşturularak yapıldığını, bu listenin de Volkskrant Gazetesi’nde yayınlandığını söyledi. Candan ” Bunu yapmamızın amacını, Hollanda medyasında Türkler hakkında oluşan negatif imajı tersine çevirmek” dedi. Candan “Bu amaçla bana çok sayıda dernek ve vakıf yardımcı oldular bu listenin seçiminde. Bu başarılı 50 Türk’ün seçilmesinde jürinin çok büyük etkisi oldu. Ülkenin ve dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Rijksmuseum’da bunun yapılmasının da ayrica son derece önemli olduğunu vurgulamak isterim” dedi.

GURUR DUYDUK

Corendon Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Atilay Uslu, Hollanda’ya katkı sağlayan 50 Türk arasında jüri özel ödülü almaktan son derece gurur duyduğunu söyledi. Uslu ” Beni seven insanların olması ve iki ülkeye ekonomik ve turizm alanında yaptığımız tanıtımdan dolayı beni seçmeleri ayrıca benim için bir gururdu. Hollanda’da 500 kişiye iş istihdamı sağlıyoruz. tanınan bir marka olduk. Biz aslında işimizi yapıyoruz. Bu gurur aslında hepimizin”.

SEİSİMİZİ DAHA ÇOK DUYURMAMIZ LAZIM

Zaman Hollanda ve Zaman Vandaag Yayın Müdürü Mehmet Cerit “Hollanda’da en etkili 50 Türk arasında seçilmek bizim için büyük bir şeref. Jüriye ve bu programı organize edenlere çok teşekkür ediyoruz. Tabii ki bu durum 50 ila 100 ile sınırlandırılacak bir durum değil. Toplumumuz içinde bu durum ile alakalı olarak daha nice 50’ye girecek insanlarımız var. Burada isimleri belli olan 50 kişi belli oldu herkese başarılar diliyoruz. Hollandalı Türkler 50. yılda çok iyi yerlere geldiler. Fakat sesimizi daha çok duyurmamız lazım. Halkımızın dertleri ve problemleri ile uğraşmamız lazım. Çözülmesi gereken çok problem var. Bunlar eğitim, iş ve sağlık alanında yapılacak çok şeyler var. Bunun yanı sıra Türkler medyası ile, girişimcisi ile ve politikacısı ile Türkler her alanda varlar. Daha da çok olması lazım. Özellikle Rijksmuesum’da bunun yapılması Hollanda’nın Türkleri kucakladığının bir göstergesidir. 50. yılda Hollanda’ya çok şeyler kattınız denildi. Bundan sonra sıra yeni nesilde gelecek 50 yılda Hollanda toplumuna katkı sağlamak için çaba içerisinde olmalıyız.”

Yazar Murat Işık ise,  “Hollanda’da 50 Türk arasında yer almaktan son derece mutluyum. Demek ki yazdığımız romanlar ile ülkeye olumlu katkılar yaptığımız kanaatindeyim. Bu açıdan bizleri bu seviyeye getiren ise birinci neslin büyük payı oldu” dedi.

AP eski milletvekili Emine Bozkurt da ” En etkili 50 Hollandalı Türk arasında olmaktan son derece gururluyum. Çok anlamlı ise bu listede 50 Türk’ün birbirlerinden farklı alanlarda başarılı olmalarıdır” dedi.

50 YILDA TüRKLER İYİ BİR YERE GELDİLER

Funda Müjde “50 Türk arasında yer almamda Yeşim Candan’ın büyük katkısı oldu. Kendisini bu durumdan dolayı kutlarım. Gerçekten Hollanda’da 50 yılın startında bende yer aldım. 19 Ağustos 1964 yılında Hollanda ile Türkiye arasında ki resmi işçi göçünün 50. yılı dolayısıyla bende binlerce yol kat ederek bisiklet ile Türkiye’ye gitmiştim. Gerçekten de çok sayıda ülkede bu durum haberleştirildi. 50 yılda Türkler iyi bir yerlere geldiler. Çok daha kat edilecek durumlar var. En fazla işverenler alanında başarılıyız. Bunun yanı sıra eğitim ve sanat alanında ilerlemeleri lazım.”

Prof Uzay Kaymak da “50 yılda Hollandalı Türklerin geldiği noktayı göstermek açısından bu program son derece önemli idi. Aynı zamanda bu başarıyı yakalamış insanların birilerini bu programda yakından tanımaları da son derece güzel bir durumdur. Dünyaca ünlü bir müze olan Rijksmuseum’da yapılması toplumumuz açısından sevindirici bir durumdur. 50 yılda Hollandalı Türklerin başarması gerek çok yollar var. Eskiden yapılan kalıcı mıyız tartışmaları geride kaldı. Biz bu ülkeye nasıl daha katkı yapabilirizi tartışıyoruz bu son derece önemli” seklinde konuştu.

50 kişilik liste Atilay Uslu dışında şu isimlerden oluşuyor:

– Emine Bozkurt, oud-Europarlementariër PvdA

– Turgut Torunogullari, oprichter/eigenaar Edelstaal Groep

– Mustafa Ayranci, voorzitter HTIB, Turkse Arbeidersvereniging

– Nehabat Albayrak, vicepresident Communications Shell Nederland

– Ibrahim Atilla, oprichter Atilla Accountancy

– Emin Ates, international manager Ricoh

– Nilgun Yerli, cabaretière, schrijver, columniste

– Nazmi Türkkol, advocaat

– Tulay Demir, lobbyist

– Meral Polat, actrice, theatermaakster, zangeres

– Fatma Köser Kaya, oud-Kamerlid D66

– Mustafa Soykan, teamleider Shell Qatar

– Sevil Sariyildiz, hoogleraar TU Delft

– Fikri Calkin, voorzitter Stichting Waterval

– Uzay Kaymak, hoogleraar TU Eindhoven

– Atilla Aytekin, topman Triodor Software

– Famile Arslan, advocaat

– Ugur Pekdemir, directeur Rabobank Noord-Kennemerland

– Ahmet Taskan, algemeen directeur Hogiaf (Turkse werkgeversvereniging)

– Murat Isik, schrijver

– Nazmiye Oral, artiest

– Murat Ersoy, consultant

– Kübra Umar, oogarts

– Funda Müjde, cabaretière, schrijver, coach

– Mehmet Cerit, hoofdredacteur Zaman

– Gürkan Çelik, lector cross-cultureel ondernemerschap

– Melek Usta, CEO Colourful People

– Bercan Günel, headhunter

– Mustafa Sezgin, oprichter Turks.nl

– Adnan Tekin, PvdA-statenlid Noord-Holland

– Ömer Hunkar Ilik, presentator en regisseur

– Serdar Gozubuyuk, scheidsrechter

– Serdar Manavoglu, initiatiefnemer Pink Istanbul

– Fidan Ekiz, documentairemaker, tafeldame DWDD

– Özcan Akyol, schrijver

– Gülsah Ercetin, buitenlandredacteur NOS

– Hamit Karakus, directeur Platform 31, oud-wethouder Rotterdam

– Mustafa Saymak, voetballer PEC Zwolle

– Özkan Gölpinar, publicist, lid Raad voor Cultuur

– Karsu Dönmez, jazz-zangeres

– Meral Uslu, documentairemaker

– Coskun Cöruz, directeur Internationaal Centrum Kinderontvoering, oud-Kamerlid CDA

– Senay Özdemir, media-ondernemer

– Sadet Karabulut, Kamerlid SP

– Gökhan Saki, kickbokser

– Kutlay Yagmur, hoogleraar Universiteit Tilburg

– Emre Ünver, PvdA-raadslid Amsterdam

– Ersin Kiris, presentator Keuringsdienst van Waarde

– Vecih Er, vicevoorzitter Hogiaf

Basri Doğan, Amsterdam

Related Posts